Policja spisze stan licznika przy każdej kontroli + kary za cofanie przebiegu

- Piotr Jędrzejak

Rząd przyjął już nowelizację ustawy. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

Od Nowego Roku praktycznie każdy funkcjonariusz (Policja, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego jak i Żandarmeria Wojskowa) przy okazji kontroli samochodu lub motocykla będzie zobowiązany do skontrolowania i zanotowania licznika przebiegu pojazdu. Notatka trafi do systemu CEPiK.

Do tej pory stan licznika kontrolowany był jedynie przez diagnostę w czasie corocznego badania technicznego, co mimo wszystko pozwalało na zaniżanie przebiegu. Teraz kontrola licznika będzie częstsza.

To jednak nie wszystko, ponieważ „specjalista” zajmujący się cofaniem licznika narażony będzie na karę od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności – tak samo jak właściciel pojazdu zlecający modyfikację.

Są jednak sytuacje, w których licznik wymaga wymiany – wtedy właściciel auta zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie stację kontroli pojazdów, aby informacja znalazła się w CEPiKu. W przeciwnym wypadku właścicielowi grozi grzywna w wysokości 3000 złotych.

Funkcjonariusze będą mieli również możliwość spisania stanu licznika pojazdu przewożonego na lawecie – co ma znacznie pomóc w ograniczeniu procederu „korekty przebiegu” w samochodach czy motocyklach jeszcze niezarejestrowanych w Polsce, sprowadzanych zza granicy. Tutaj problemem jest jednak fakt, że samochody i motocykle na (czasem dwupiętrowych) lawetach mogą często nie mieć kluczyków lub akumulatorów.

Nowelizacja w teorii powinna zacznie ograniczyć oszustwa na przebiegach. Pytanie brzmi jednak co z pojazdami kupowanymi i sprowadzanymi, które na teren naszego kraju wjeżdżają już z licznikiem pokazującym „skorygowane” wartości?

[AKTUALIZACJA z dnia 8 stycznia 2018 roku]

Według pierwszych doniesień i projektów, nowelizacja dotycząca kontrolowania przebiegu i karania oszustów miała wejść w życie 1. stycznia 2019 roku, a jednak „ani widu, ani słychu”. Jak donosi portal wrc.net.pl, na jednej z debat nad nową ustawą, poseł Jarosław Kaczyński wniósł o zdjęcie tego elementu z planu obrad. Od tamtej pory temat nie powrócił…

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl