Nowa wersja kolorystyczna radiowozów przypomina brytyjską policję. Póki co jest to jedynie projekt badawczno-prezentacyjny przygotowany na Targi Europoltech.
Aktualna, srebrno-niebieska wersja kolorystyczna pojazdów policyjnych jest z nami od 2007 roku. Zmiana z wcześniejszych, granatowych radiowozów wymuszona została przez normy europejskie. Teraz policja prezentuje nowy pomysł.
W dniach 8-10 maja w Warszawie odbywają się targi Europoltech, czyli międzynarodowe targi techniki i wyposażenia służb policyjnych oraz formacji bezpieczeństwa państwa. Wystawia się tam także polska policja, a jedną z wielu nowości jest własnie prototypowe malowanie przygotowane przez Komendę Główną Policji oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny PIMOT.
Aby odpowiednio przedstawić nowy pomysł barw, zaprezentowany on został na różnych pojazdach: motocykl Honda Crosstourer 1200, osobowe Kia Ceed oraz Opel Astra, a także bus Mercedes Sprinter.
Skąd pomysł na dodanie neonowego koloru? Jak można przeczytać na tabliczce informacyjnej:
„Celem modernizacji oznakowania jest zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy i innych uczestników ruchu drogowego poprzez poprawę widoczności pojazdu policyjnego w każdych warunkach drogowych i oświetleniowych.”
„Opracowany wzór oznakowania ułatwi identyfikację pojazdu policyjnego dzięki dodatkowym charakterystycznym elementom odblaskowym naniesionym na obrysowe części nadwozia.”
Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle polskie radiowozy otrzymają nowe barwy, ponieważ póki co jest to wyłącznie projekt badawczy. Dajcie więc znać czy podobają Wam się radiowozy z neonowymi elementami?
[AKTUALIZACJA – 20 maja 2019 r.]
W odpowiedzi na zapytanie redakcji AutoŚwiat, Komenda Główna Policji informuje o postępach prac w sprawie nowych malowań.
„Aktualnie projekt znajduje się na etapie badań, które określą położenie, kształt, wielkość, rodzaj oraz szacunkowy koszt zastosowania dodatkowych folii odblaskowych. Prace badawcze na tym etapie realizowane są na czterech pojazdach reprezentujących główne rodzaje sprzętu transportowego użytkowanego przez Policję [motocykl, osobówki oraz bus].”
Celem jest poprawienie widoczności radiowozów w każdych warunkach, co ma poprawić bezpieczeństwo funkcjonariuszy oraz kierowców. Założeniem jest uzupełnienie malowania o elementy odblaskowe na częściach obrysowych nadwozia, aby pojazdy były charakterystycznie rozpoznawalne.
„Z uwagi na wymagane procedury badawcze i legislacyjne oraz w związku ze specyfiką zamówień publicznych i realizacją zawartych umów na dostawy pojazdów oznakowanych, rozpatrywany termin wdrażania nowego oznakowania to lata 2020-2021. Zmodernizowany wzór oznakowania na polskich drogach będzie pojawiał się sukcesywnie wraz z dostawami nowych pojazdów.”
Informację o prezentacji nowego malowanie wszyscy przyjęli bardzo entuzjastycznie. Większość z Was pisała, że poprawi się widoczność radiowozów, również w przypadku kontroli drogowych. Większość także pisała, że w ten sposób wyglądają po prostu dobrze. Część z komentujących zaznaczała podobieństwo do wzorów policyjnych ze Szwecji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Niektórzy jednak dokonywali tych porównań ze znaczną niechęcią. Nie rozumiemy dlaczego – w końcu to (sprawdzone na „Zachodzie”) rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo.