Nie żyje Stanisław Olszewski – wielokrotny mistrz Świata, Europy i Polski

- MotoRmania

Jedna z najwybitniejszych postaci sportów motorowych w Polsce, najbardziej utytułowany w kraju. Z tym sportem związał całe życie jako: zawodnik, szkoleniowiec i działacz.

źródło: PZM.pl

Urodził się 11 listopada 1948 roku w Lidzbarku Warmińskim. Na tor trafił wcześnie, za sprawą braci: Zdzisława i Andrzeja, którzy byli czynnymi zawodnikami. Karierę rozpoczynał w 1966r. w WAMK Lidzbark Warmiński. Mając 19 lat otrzymał powołanie do wojska i służbę odbywał w Ostródzie, gdzie startował w barwach Drwęcy Ostróda. W 1973 roku przeszedł do OKS Stomil Olsztyn, dzisiejszego Motoklubu Olsztyn. Jego kariera sportowa to pasmo sukcesów krajowych i międzynarodowych.

130 razy był reprezentantem Polski. Zdobywca 10 tytułów Mistrza, 5 tytułów Wicemistrza Polski, Mistrz KDL 1976, Wicemistrz KDL 1977. W 1978 roku Wicemistrz Europy, w latach 1979 i 1980 Mistrz Europy. Pierwsze miejsce Zespołowe MŚ 1980 i w tym samym roku Mistrz Świata w klasie 80 ccm. Wywalczył z kolegami z zespołu osiem złotych medali w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Jego 24-letni staż zawodniczy jest do dzisiaj najdłuższym stażem w Polsce. To co osiągnął, zawdzięcza swojej ciężkiej pracy i wielkiemu talentowi.

W 1980 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fair Play. Zwycięzca Plebiscytu na najpopularniejszego Sportowca Roku Gazety Olsztyńskiej w 1984 roku.

Po zakończeniu kariery wyczynowej przez kilka lat występował w jednym z niemieckich klubów, prezentując nadal wyśmienitą formę, a przede wszystkim niezwykłą sprawność. Wykonywał karkołomne elementy z pogranicza sztuki cyrkowej.

Po powrocie do kraju włączył się w nurt działalności organizatorsko-szkoleniowej. Przez trzy kadencje był członkiem Okręgowej Komisji Sportu Motocyklowego Zarządu Okręgowego PZM w Olsztynie i członkiem Komisji Rewizyjnej w Motoklubie Olsztyn. Dzięki zdobytym uprawnieniom był nieocenionym współorganizatorem wielu imprez w Olsztynie, na terenie Warmii i Mazur oraz Polski: Międzynarodowych Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Świata w motocrossie i enduro, pełniąc podczas ich trwania odpowiedzialne funkcje. Był międzynarodowym sędzią FIM i państwowym PZM. Dbał o rozwój tej dyscypliny w Olsztynie i regionie, jej popularyzację.

W ostatnich latach będąc szkoleniowcem w Motoklubie Olsztyn wychował świetnie zapowiadających się zawodników. Wykorzystywał tu ogromne doświadczenie i autorytet, jaki zyskał u młodych motocrossowców.

Sukcesy sportowe nie zmieniły jego natury. Twardy i bezkompromisowy na torze, poza nim łagodny, koleżeński, bardzo lubiany przez zawodników, trenerów i działaczy.

Jego osiągnięcia doceniły władze sportowe. Został Mistrzem Sportu, Zasłużonym Mistrzem Sportu, Zasłużony dla PZM, Zasłużony dla Warmii i Mazur, otrzymał złoty medal „Za wybitne osiągnięcia sportowe”, „Złoty Krzyż Zasługi”, „Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Motorowego”, złotą odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” i wiele innych.

Był niezwykle, skromny, przyjacielski i wrażliwy. Mimo różnych przeciwności losu potrafił cieszyć się życiem i przekazywać tę mądrość innym. Był lubianym i cenionym kolegą wśród starszego i młodszego pokolenia, był wzorem dla młodszych kolegów.

Zmarł w miniony poniedziałek 27. kwietnia w Olsztynie, miał 66 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30. kwietnia 2015 r. O godz. 13:30 wystawienie ciała w Domu Przedpogrzebowym w Olsztynie przy ul. Mariańskiej. O godz. 14:00 nastąpi wyprowadzenie do Kościoła Chrystusa Odkupiciela Człowieka ul. Wyszyńskiego. Po mszy kondukt żałobny przejedzie na Cmentarz Komunalny przy ul. Poprzecznej (Główna brama) Aleja Zasłużonych.

źródło: PZM.pl

Stanisław Olszewskii

stanislawolszewski

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl