Mistrzostwa Świata Unimoto już w sobotę koło Opola
MotoRmania
20 lipca 2016

W dniach 22-23 lipca 2016 w Polskiej Nowej Wsi koło Opola odbędą się Mistrzostwa Świata Unimoto – Lotor 2016.

informacja prasowa

Zawody Unimoto to wyścigi dragów, zbudowanych na bazie motocykli, z napędem na tylne koło i płozą zastępującą przednie. Biegi rozgrywane są na odcinku 100 stóp (30,48 m): zwycięża ten, kto osiągnie najlepszy czas w swojej klasie, pod warunkiem, że od startu do mety nie dotknie płozą podłoża.

Do wyścigów dopuszczane są pojazdy z silnikami, które mają co najmniej 5 lat i pochodzą z seryjnej produkcji, bez modyfikacji zwiększających moc. Napęd pojazdu Unimoto może składać się z więcej niż jednego silnika, pod warunkiem, że nie jest to układ hybrydowy (np. silnik spalinowy + elektryczny). Szerokość pojazdu nie może przekraczać 4 stóp (1,20 m), a długość 8 (2,44 m).

Zawody są rozgrywane w kategoriach:
a) napęd elektryczny
b) do 200 cm3
c) do 400 cm3
d) do 750 cm3
e) powyżej 750 cm3
f) silnik rakietowy, odrzutowy, pneumatyczny

Idea wyścigów Unimoto Drag Racing sięga lat 80-tych, wymyślił ją w Stanach Zjednoczonych William Nassau. W roku 1994 Unimoto dotarło do Europy. Pierwsze wyścigi odbyły się w Szwajcarii. Od roku 2002 zawody w szwajcarskim Sumiswald uzyskały status Mistrzostw Świata Unimoto. W kolejnych latach do krajów organizujących zawody przyłączyły się Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Litwa, Estonia, Hiszpania i Włochy. W roku 2012  Mistrzostwa Świata w Szwajcarii odwiedziło 35 000 osób. Z uwagi na dynamiczny rozwój tej dyscypliny, w 2013 r. powołano Światową Organizację Unimoto W.U.D.O z siedzibą w Niemczech.

W roku 2013 Światowa Organizacja Unimoto W.U.D.O przyznała Stowarzyszeniu Motocyklowemu LOTOR możliwość organizacji zawodów w Polsce, nadając im rangę I Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski Unimoto – Lotor Cup 2014. W następnym roku
 Mistrzostwa Unimoto – Lotor Cup 2015 rozegrane były na Wyspie Sobieszewskiej koło Gdańska.

W tym roku zapraszamy do Polskiej Nowej Wsi koło Opola, gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata Unimoto – Lotor 2016 na imprezie Master –Truck.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły