Wyścigi WMMP i Alpe Adria w Moście – Podsumowanie

- MotoRmania

Paweł Szkopek i Paweł Górka podzielili się zwycięstwami w wyścigach motocyklowych mistrzostw Polski klasy Superbike, które odbywały się w czeskim Moście razem z rundą Alpe Adria. W klasie Superstock 1000 dominowali Marcin Walkowiak i Daniel Bukowski, którzy triumfowali także w Alpe Adria, w Supersportach dwukrotnie górą był w WMMP Sebastian Zieliński, a w Superstock 600 zwycięstwami podzielili się Patryk Kosiniak i Szymon Strankowski.

Pełne wyniki rundy Alpe Adria znajdziecie tutaj. Klasyfikację WMMP znajdziecie tutaj. Poniżej z kolei informacje prasowe, które otrzymaliśmy od zespołów. Kolejne dwie rundy WMMP odbędą się na torze w Poznaniu, odpowiednio w dniach 6-7 i 20-21 sierpnia.

***

Paweł Szkopek wygrywa w mistrzostwach Polski w Moście

Paweł Szkopek na szczycie podium zakończył niedzielny wyścig motocyklowych mistrzostw Polski klasy Superbike w czeskim Moście, robiąc kolejny krok w kierunku historycznego, dziesiątego tytułu mistrza kraju.

2016 03 WMMP Most 02817Reprezentant ekipy Wójcik FHP Racing Team do Czech przyleciał prosto z USA, gdzie tydzień wcześniej startował w mistrzostwach świata World Superbike. Lidera klasyfikacji generalnej czekało trudne zadanie, bowiem w czeskim Moście polscy zawodnicy ścigali się razem z zagranicznymi rywalami z międzynarodowych mistrzostw Alpe Adria.

Po trudnym piątku i opuszczonych kwalifikacjach Szkopek, który wcześniej wygrał wszystkie cztery wyścigi tego sezonu, do sobotnich zmagań ustawił się na końcu stawki, na 31 pozycji, na motocyklu zespołowego kolegi. Obrońca tytułu jednak nie zawiódł, finiszując jako czwarty z Polaków. W niedzielę, ponownie za sterami Yamahy R1, Paweł nie zostawił już rywalom złudzeń, wygrywając wyścig w klasyfikacji mistrzostw Polski i powiększając swoją przewagę w tabeli do ponad dwudziestu punktów.

SK3_9298„Po powrocie z mistrzostw świata w USA w Czechach czekał mnie kolejny trudny weekend – mówi Paweł Szkopek. – Od samego początku nastawiałem się na walkę jedynie z rywalami z kraju, ponieważ nie startuję w tym roku w pełnym cyklu Alpe Adria i plan zrealizowałem niemal w stu procentach. Po trudnym piątku w sobotę musiałem wystartować w pierwszym wyścigu na innym motocyklu i z końca stawki, co uniemożliwiło mi walkę o wygraną, ale jestem zadowolony z czwartego miejsca i cennych punktów. W niedzielę ponownie startowałem z końca stawki, ale tym razem czułem się dużo pewniej, szybko awansowałem i kontrolowałem sytuację, zapewniając sobie piąte zwycięstwo w tym roku. Bardzo dziękuję całej ekipie Wójcik FHP Racing Team za świetną pracę oraz mojemu zespołowemu koledze Grzegorzowi Wójcikowi, który pożyczył mi swoją Yamahę R1, co pozwoliło mi wygrać i umocnić się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Weekend w Czechach był dla całego zespołu trudnym sprawdzianem, który jako team zdaliśmy celująco.”

Cztery kolejne wyścigi mistrzostw Polski klasy Superbike odbędą się w sierpniu na torze w Poznaniu, odpowiednio w dniach 6 i 7 oraz 20 i 21 sierpnia. Do walki w mistrzostwach świata World Superbike Paweł Szkopek wróci z kolei w połowie września, podczas wyścigów na niemieckiem torze Lausiztring.

***

Perfekcyjny weekend Walkowiaka i LRP Poland w Czechach

Marcin Walkowiak powiększył swoją przewagę w motocyklowych mistrzostwach Polski klasy Superstock 1000 dzięki zwycięstwu i drugiemu miejscu w wyścigach międzynarodowych mistrzostw Alpe Adria w czeskim Moście.

2016 03 WMMP Most 04460Po wygraniu trzech z dotychczasowych czterech wyścigów reprezentant ekipy LRP Poland przed weekendem w Moście prowadził w klasyfikacji generalnej z imponującą przewagą 37 punktów. W Czechach polscy motocykliści musieli co prawda walczyć nie tylko ze sobą, ale także z rywalami z międzynarodowych mistrzostw Alpe Adria, ale poznaniak nie dał im najmniejszych szans.

Startujący BMW S1000RR na oponach Pirelli, Walkowiak najpierw zdominował kwalifikacje, a następnie wygrał pierwszy wyścig, pokonując wszystkich 21 rywali, a drugiego z Polaków wyprzedzając aż o 15 sekund. W niedzielę z kolejnym zwycięstwem Marcin rozminął się co prawda o zaledwie ćwierć sekundy, ale dzięki wygraniu kwalifikacji i uzyskaniu najlepszego czasu w obu wyścigach powiększył swoją przewagę w mistrzostwach Polski Superstock 1000 do 40 oczek.

„To był niemal perfekcyjny weekend – podkreśla Marcin Walkowiak. – W niedzielę trochę za późno zaatakowałem i zabrakło mi dwóch zakrętów aby powtórzyć sobotnie zwycięstwo, ale takie są wyścigi. Najważniejsze, że powiększyłem prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Poprawiłem także swoją życiówkę w Moście i byłem szybszy niż większość zawodników mocniejszej klasy Superbike, a to pokazuje, jak komfortowo czuję się na moim BMW i oponach Pirelli. Dziękuję całej ekipie LRP Poland, która jak zwykle przez cały weekend pracowała na najwyższym poziomie.”

2016 03 WMMP Most 05651W pucharowej klasie Rookie 1000 w Czechach kolejne doświadczenia zbierali Krzysztof Giedrojc i Dariusz Muszyński. Na starcie w Moście zabrakło jednak zawodników LRP Poland z klasy Superbike, jeżdżącego menedżera ekipy, Bartłomieja Lewandowskiego oraz Piotra Prendoty. Obaj leczą jeszcze niedawne kontuzje, ale wrócą na tor podczas kolejnej rundy mistrzostw Polski, która odbędzie się na początku sierpnia na torze w Poznaniu. Wcześniej całą ekipę czekają testy przed ostatnią rundą motocyklowych mistrzostw świata FIM World Endurance, ośmiogodzinnym wyścigiem na torze Oschersleben w Niemczech.

„To były piękny weekend, który w międzynarodowej stawce zdominowali Polacy – dodaje Bartłomiej Lewandowski. – W sobotę wygraliśmy wszystko co było do wygrania, a w niedzielę, choć warunki były dla nas mniej sprzyjające, Marcin tylko o włos rozminął się z kolejnym zwycięstwem, powiększając jednocześnie prowadzenie w tabeli mistrzostw Polski. Podczas gdy my z Piotrem wracamy jeszcze do zdrowia, w Moście z dobrej strony pokazali się nasi zawodnicy z Pucharu Rookie 1000. Krzysztof i Dariusz znów zaprezentowali dobre tempo i ogromne ambicje, a cała ekipa jak zwykle spisała się na medal.”

„Choć w tym sezonie planowaliśmy także starty w pełnym cyklu mistrzostw świata FIM World Endurance, w których wywalczyliśmy niedawno w Portugalii pierwsze punkty, postanowiliśmy jednak opuścić zaplanowaną na ostatni weekend lipca rundę w Japonii, aby jak najlepiej przygotować się do wielkiego finału w Niemczech – wyjaśnia szef zespołu. – Za tydzień wybieramy się tam na testy, a w sierpniu, ponownie w komplecie, będziemy walczyć w Poznaniu o kolejne wygrane w mistrzostwach Polski.”

***

Patryk Kosiniak triumfuje w mistrzostwach Polski w Moście

Patryk Kosiniak powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej motocyklowych mistrzostw Polski klasy Superstock 600 dzięki zwycięstwu i drugiemu miejscu podczas wyścigów w czeskim Moście.

2016 03 WMMP Most 00480Trzecia runda motocyklowych mistrzostw Polski odbywała się w miniony weekend razem ze zmaganiami międzynarodowej serii Alpe Adria. Tarnowianin, który prowadzi w tabeli WMMP dzięki wygraniu trzech z czterech wcześniejszych wyścigów, tempo narzucał także w mocnej stawce w Czechach.

Kosiniak najpierw sięgnął po pierwsze pole startowe, wygrywając zacięte kwalifikacje i pokonując blisko trzydziestu rywali, a następnie prowadził niemal od startu do mety pierwszego wyścigu.

Choć ze zwycięstwem w klasyfikacji Alpe Adria rozminął się o zaledwie jedną dziesiątą sekundy po dramatycznym finiszu, „Kosa” był bezkonkurencyjny w klasyfikacji mistrzostw Polski, drugiego z zawodników wyprzedzając aż o dwadzieścia sekund.

W drugim wyścigu reprezentant ekipy Wójcik FHP Racing Team ponownie walczył o zwycięstwo w Alpe Adria, ale po kolizji z jednym z rywali wyjechał poza tor i minął linię mety na czwartej pozycji, jako drugi z Polaków.

2016 03 WMMP Most 09009Dzięki udanemu weekendowi w Czechach Patryk powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej do blisko dwudziestu punktów. Do końca sezonu pozostało jeszcze sześć wyścigów, jednak Kosiniak opuści cztery z nich, ponieważ pokrywają się one z rundami międzynarodowego pucharu Yamaha R6 Dunlop Cup, w którym prowadzi i który jest w tym roku jego priorytetem.

Kolejny start, w czwartej rundzie pucharu Yamahy, czeka Kosiniaka już za dwa tygodnie, na ulicznym torze Schleiz w Niemczech.

„Walka w międzynarodowej stawce Alpe Adria zawsze jest bardzo zacięta i tak było też w ten weekend – mówi Patryk Kosiniak. – Po wygraniu kwalifikacji czułem się pewnie i faktycznie kontrolowałem sytuację w pierwszym wyścigu, prowadząc niemal od startu do mety. Na ostatnim kółku zaatakował mnie jeden z rywali, ale miałem już plan na kontrę. Niestety, w ostatnich zakrętach trafiliśmy na dublowanego zawodnika. Musiałem zadowolić się drugim miejscem, ale tak naprawdę nie ma to dla mnie większego znaczenia, bo interesuje mnie walka w mistrzostwach Polski, a w tej klasyfikacji wygrałem z dużą przewagą.”

2016 03 WMMP Most 13913„Niedziela była trochę trudniejsza. Rywale byli bardzo szybcy i czas tracony na prostych musiałem nadrabiać w zakrętach. Mimo wszystko jechałem w grupie walczącej o zwycięstwo i przebiłem się na trzecie miejsce. Kiedy wyprzedzałem zawodnika jadącego na drugiej pozycji zetknęliśmy się i wyjechaliśmy na pobocze. Straciłem przez to zwycięstwo w klasyfikacji mistrzostw Polski, ale byłem w niej drugi, a dzięki wygranej z soboty i pole position powiększyłem prowadzenie w tabeli, więc jestem zadowolony. Z uwagi na starty w pucharze Yamahy opuszczę aż cztery z ostatnich sześciu wyścigów mistrzostw Polski, więc walka o tytuł mistrza kraju nie będzie łatwa, ale dam z siebie wszystko. Teraz skupiam się już na kolejnej rundzie pucharu, która odbędzie się na ulicznym torze w Schleiz. Lubię tę trasę i będę chciał walczyć tam o kolejne zwycięstwo.”

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl