Czekamy na Wasze opinie na temat najnowszej kampanii bezpieczeństwa od KGP adresowanej do motocyklistów!
Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP wraz z Zespołem Prasowym KGP, czyli krótko mówiąc – Komenda Główna Policji zrealizowała nową odsłonę kampanii bezpieczeństwa pod tytułem „Kieruj się rozsądkiem”. Tym razem poświęcona jest bezpieczeństwu motocyklistów, seniorów (+60) i pieszych. My skupimy się jednak na jednośladach.
Podczas inauguracji tegorocznej edycji kampanii mł. insp. Marek Konkolewski zaapelował o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Natomiast policjanci z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego przypominali, że życzliwość w stosunku do innych, brak agresji i przestrzeganie przepisów prawa powoduje, że jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Taka postawa to także sposób na uniknięcie nerwów, mandatu, zatrzymania prawa jazdy, a nawet tragedii.
Policjanci zaznaczyli, że większość motocyklistów korzysta z drogi zgodnie z prawem, jednak kampania nie jest bezpodstawna – jazda motocyklem wymaga odpowiedzialności. Od początku 2014 roku Policja odnotowała 121 wypadków, których sprawcami byli motocykliści. W konfrontacji z samochodem to oni są najbardziej poszkodowani, o czym świadczy fakt, iż w wypadkach tych zginęło 15 kierujących jednośladami.
Kampania ma formę filmu, a poruszane problemy to:
– jazda pomiędzy samochodami w korku,
– przejeżdżanie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle,
– zawracanie z przejazdem przez przejście dla pieszych oraz jazda ścieżką rowerową,
– zapinanie kasku.
Jeżeli dobór tematyki filmu trochę Was dziwi, obejrzyjcie!
Na początku mieliśmy szczery zamiar, aby ta krótka informacja pozostała w 100% obiektywna, ale nie uda nam się powstrzymać swojej opinii… Ale czy Wy też uważacie, że poziom realizacji filmu jest jakby żenujący, a sam przekaz znajduje się gdzieś na poziomie szkoły podstawowej, tudzież egzaminu na kartę rowerową? Może to tylko nasza opinia, ale motocykliści na co dzień chyba nie jeżdżą na czerwonym, po ścieżce rowerowej oraz z odpiętym kaskiem?
No i jeszcze jedna rzecz – jazda pomiędzy samochodami. Jak sama policja przyznaje, jest wiele różnych interpretacji przepisów na ten temat. Z drugiej strony, krakowska komenda policji oficjalnie popiera akcję „miejsca wystarczy dla wszystkich„. Dlaczego więc w powyższym filmie „filtrowanie” ruchu ulicznego dostało czerwony krzyżyk?
O ile ogólne założenia kampanii wydają się odpowiednie, to wydaje nam się, że problemy poruszone w filmie są nietrafione. A przecież to właśnie film najszybciej trafia do odbiorców…
W komentarzach czekamy na Wasze opinie na temat kampanii i filmu. Wasze zdanie będzie cenne nie tylko dla nas, ale też dla Komendy Głównej Policji. Szykujemy właśnie wiadomość do Rzecznika KGP w tej sprawie, więc jeżeli macie pytania lub cenne uwagi – napiszcie je, a my postaramy się je uwzględnić i oczywiście podzielimy się odpowiedzią.