Jest decyzja sądu: Autodrom Pomorze wraca do pełnej działalności!

- Piotr Jędrzejak

Można się cieszyć. Sąd unieważnia uchwałę Rady Gminy Pszczółki, która ograniczała dni i godziny działalności Autodromu Pomorze.

Autodrom Pomorze, znany też jako Tor Pszczółki, jest obiektem wysoce cenionym przez okolicznych fanów motoryzacji i bezpieczeństwa jazdy. Odbywały się tam nie tylko kursy doskonalenia techniki jazdy, ale także wiele innych wydarzeń motoryzacyjnych, jak chociażby track daye, czy wszelkiego rodzaju wydarzenia i imprezy związane z motoryzacją. To nie podobało się okolicznym mieszkańcom od tego stopnia, że Autodrom wpadł w poważne tarapaty w drugiej połowie roku 2018.

Rada Gminy Pszczółki przyjęła uchwałę, która ograniczyła możliwą działalność ODTJ Autodrom Pomorze jedynie do dni roboczych w godzinach 8:00 – 18:00. W odpowiedzi właściciele toru opublikowali internetową petycję, o której my wspominaliśmy, a wy podpisywaliście. Sprawa trafiła też do sądu.

Wyrok w sprawie zapadł w środę 9. stycznia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku unieważnił uchwałę gminnych radnych.

Sędzia Dorota Jadwiszczok w uzasadnieniu wyroku zwróciła uwagę na wiele zaniedbań w uchwale. Radni podjęli decyzję bez uzasadnienia, jedynie na podstawie własnego stwierdzenia, że obiekt wywiera negatywny wpływ na środowisko. Ponadto pomiar hałasu przeprowadzony w czerwcu 2018 r. nie miał podstaw prawnych, jako że w tym czasie w obszarze autodromu nie obowiązywały żadne normy hałasu.

Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, do którego należy Autodrom Pszczółki, komentuje wyrok:
„Nie ukrywam, że decyzję sadu przyjąłem z ogromną radością i ulgą. Cały czas wierzyliśmy, że uchwała nie ma racji bytu, a sąd tylko to potwierdził. Decyzję argumentował brakiem podstaw uchwały.

Po pierwsze, lakoniczne stwierdzenie, że działalność autodromu może negatywnie oddziaływać na środowisko nie zostało w żaden sposób udowodnione. Po drugie, przepisy uchwały uderzały tylko w jeden podmiot, czyli PORD. Tym samym Rada Gminy przekroczyła swoje uprawnienia. W najbliższym czasie otrzymamy pisemne uzasadnienie wyroku.

Niewykluczone, że pojawią się kolejne zgłoszenia, ale jesteśmy gotowi na spotkanie z władzami gminy oraz mieszkańcami w celu wypracowania kompromisu.”

Wyrok sądu nie jest prawomocny, a więc Rada Gminy Pszczółki będzie mogła zaskarżyć decyzję do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl