Wyjaśniamy, kiedy wchodzi w życie nowe prawo, co z egzaminowaniem i jak potoczą się losy pozostałych kwestii, jak obowiązkowe kursy doszkalające!
W jednym z wcześniejszych artykułów na stronach MotoRmanii przewidywałem, że w dniu 19 stycznia 2013 roku, nowe przepisy dot. szkolenia i egzaminowania wejdą w życie tylko częściowo. Do przewidzenia było, że wszystko co dotyczy OSK mimo wszystko zacznie obowiązywać, żeby nie było, że po raz kolejny Ustawa o kierujących nie wchodzi. Pozostałe kwestie, które ona reguluje, czyli m.in. okres próbny dla młodych kierowców kat. B, sprawowanie nadzoru nad wykroczeniami młodych kierowców czy też obowiązkowe szkolenia z ryzyka w ruchu drogowym, wiemy już, że zostaną przełożone w czasie i wejdą w życie prawdopodobnie 4 stycznia 2016 roku. Po raz kolejny okazuje się, że ustawodawca nie nadążył za własnymi pomysłami!
Skąd to wiemy? W dniu wczorajszym, 29. listopada w Poznaniu odbyło się spotkanie branży szkoleniowców z dyrektorem Wydziału Komunikacji oraz pracownikami odpowiedzialnymi za sprawowanie nadzoru nad szkoleniem i wdrażaniem nowych przepisów dot. szkolenia i egzaminowania. Poza oczywistymi zmianami omówiono kilka spraw, które szczególnie zainteresują motocyklistów. Mam nadzieję, że tylko zainteresują, a nie przerażą!
Najważniejsza nowina dla przyszłych motocyklistów nie jest miłą wiadomością. Osoby, które ukończą kurs prawa jazdy kategorii A do dnia 19 stycznia 2013 roku i jednocześnie nie zdążą zdać do tego czasu całego egzaminu (teoria + praktyka), a nie mają ukończonych 24 lat – będą musiały poczekać na egzamin kat. A i wydanie prawa jazdy aż do ukończenia 24 roku życia! Nawet jeżeli ktoś zda egzamin teoretyczny, a nie zda egzaminu praktycznego na kat. A do 19.01.2013 to również będzie musiał czekać do czasu ukończenia 24 roku życia.
W czasie oczekiwania może ukończyć kurs kat. A2 i otrzyma wówczas prawo jazdy tej kategorii, ale to oczywiście wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów za pełny kurs prawa jazdy kat. A2.
Zobacz też: Czy prawko kat. A, A1, A2, AM będzie drogie?
Spokojni o swój los mogą być tylko ci, którzy ukończyli 24 lata – ich powyższe zmiany nie dotyczą i będą mogli zdać egzamin zarówno teoretyczny jak i praktyczny na kat. A po wejściu w życie nowych przepisów.
Dla przykładu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu decyzją Marszałka Województwa Wielkopolskiego zawiesza przeprowadzanie egzaminów kat. A, A1, A2 i AM w okresie od 3 grudnia 2012 roku do 31 marca 2013 roku. Dla osób, które zaliczyły do tej pory egzamin teoretyczny, przestaje na ten okres biec termin ważności części teoretycznej. Osoby, które mają wyznaczony termin egzaminu po 3.12.2012 muszą zgłosić się na egzamin, mogą przystąpić do teorii i nie wezmą udziału w części praktycznej. Zaleta taka, że zdadzą egzamin teoretyczny jeszcze na dotychczasowych zasadach.