Długoterminowa, motocyklowa prognoza na rok 2014: czy zima wróci i jakie będzie lato?
MotoRmania
7 lutego 2014

Kiedy skończy się zima? Czy wiosna nadejdzie z opóźnieniem? Czy lato będzie chłodne i deszczowe, a może upalne? Czy jesień znowu będzie długa i ciepła? Mamy dla Was najnowszą prognozę na sezon motocyklowy!

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie – umożliwiają poznanie tendencji sezonowych i chyba zgodzicie się, że na obecną chwilę, takie prognozy nam zupełnie wystarczą. Póki co wciąż aura jest mało-motocyklowa, ale pewnie każdy z Was zauważył, że śnieg jakby zaczynał się topić… Czy to zwiastuje szybko początek sezonu? A może wredna zima postanowiła zaśmiać się nam prosto w oczy i wrócić za kilkanaście dni ze zdwojoną siłą?

Serwis TwojaPogoda.pl sprawdził najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem pogody i wzbogacił je najnowszymi danymi pogodowymi. Dzięki nim przekonacie się orientacyjnie, czego możecie spodziewać się w motocyklowym sezonie 2014!

Zima

Dotychczas była jedną z cieplejszych zim, szczególnie w południowej i zachodniej części Polski. Była również jedną z najmniej śnieżnych, ponieważ pokrywa utrzymywała się na zachodzie i południu kraju w sumie niecałe 2 tygodnie, a jej średnia wysokość wyniosła zaledwie 5 cm.

Przez większą część lutego utrzyma się aura typowa dla przedwiośnia. Nocami spodziewamy się niedużych przymrozków, choć będą też dni, kiedy mrozu nie uświadczymy przez całą dobę.

YESSS! Sezon nadchodzi!

Za dnia początkowo około 5 stopni, a następnie przynajmniej przez kilka dni będzie nawet 10 stopni i więcej, szczególnie na południu kraju. Opadów będzie niewiele. Na powrót prawdziwej zimy w tym sezonie nie ma co liczyć – co więcej, w ostatniej dekadzie lutego może się zdarzyć, że termometry pokażą od 10 do 15 stopni, a miejscami jeszcze więcej. Cieszycie się? My zdecydowanie tak!

Wiosna

Nadejdzie znacznie wcześniej niż w ubiegłym roku i zarazem wcześniej niż zazwyczaj ma to miejsce. Nie będziemy musieli czekać do marca, ponieważ już w lutym dominować będzie aura charakterystyczna dla przedwiośnia, która z biegiem dni będzie płynnie i niemal niezauważalnie przechodzić we wczesną wiosnę.

Druga najbardziej lubiana przez Polaków (i motocyklistów, prawda?) pora roku będzie bardzo ciepła, sucha i słoneczna. Jednak sielankę pogodową może przerywać zjawisko, którego doświadczyliśmy w 2007 roku, również po łagodnej zimie. Były nim nocne i poranne przymrozki, które tym razem mogą pojawić się już w kwietniu i potrwać do końca maja. Krótko mówiąc, trzeba będzie uważać przy porannych przejażdżkach na motocyklach do pracy. Przymrozkom towarzyszył będzie niedostatek opadów, powodujący posuchę – ta informacja może nie podobać się rolnikom, ale motocykliści chyba nie będą narzekali na brak deszczu?

Lato

Nie będzie już tak gorące, jak ubiegłoroczne. Powinniśmy się spodziewać umiarkowanej temperatury. Będą okresy chłodniejsze, jak i cieplejsze. Jednak ostatecznie lato może zostać uznane za nieudane, ponieważ często będzie padać i grzmieć.

Nie będą to spokojne wakacje. Sytuacja może przypominać tę z 2010 roku, kiedy lato było ciepłe, a jednak z powodu opadów i wielokrotnych powodzi prawie w ogóle tego nie odczuliśmy. Wszystko ma swoje zalety – przynajmniej nie będziemy się gotowali w naszych kombinezonach…

Jesień

Przyzwyczaiły nas do tego, że ostatnio często były ciepłe, słoneczne i bardzo długie. Jednak w tym roku może się to zmienić. Po raz pierwszy od 7 lat jesień może się zapisać jako dość chłodna i mokra, a szczególnie jej końcówka. Jednak wcale nie oznacza to, że zima rozpocznie się wcześniej.

Podsumowując, dla motocyklistów sezon 2014 może zacząć się zdecydowanie lepiej, niż się skończy. A to oznacza, że będziemy musieli korzystać z niego od samego początku i to tak intensywnie, jak się tylko da! Przy okazji trzymanie kciuków za drugą połowę roku na pewno nie zaszkodzi…

Za udostępnienie opracowania prognozy pogody
na rok 2014 dziękujemy Redakcji TwojaPogoda.pl!

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły