Buspasy dla motocyklistów także w Kielcach!

- Piotr Jędrzejak

Od 1 października 2018 do końca maja 2019, w ramach programu pilotażowego, motocykliści w Kielcach będą mogli legalnie poruszać się po wszystkich buspasach w Kielcach.

W stolicy województwa świętokrzyskiego istnieje 14 kilometrów buspasów i do tej pory mogły z nich korzystać jedynie autobusy komunikacji miejskiej, taksówki oraz auta elektryczne. Od 1 października również motocykle.

Paweł Kabza, dyrektor wydziału zarządzania ruchem drogowym w Kielcach tłumaczy, że wnioski na ten temat nadchodziły z różnych stron. Motocykliści chcieli dostać się na buspasy, a kierowcom samochodów nie do końca podobały się jednoślady jeżdżące pomiędzy samochodami w korkach. Finalnie chodzi o poprawę bezpieczeństwa – motocykle jeżdżące po buspasach nie stanowią zagrożenia, a pomiędzy samochodami bywa ciasno.

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski popiera decyzję: „Motocykliści na drogach są w trudniejszej sytuacji. Często w nieoczywisty sposób omijają inne pojazdy. Chcemy to uporządkować. Ocena czy się to sprawdzi, będzie w głównej mierze zależała od kierowców komunikacji miejskiej.” 

Motocykliści po kieleckich buspasach będą mogli jeździć do końca maja 2019. Następnie miasto podejmie decyzję co dalej. Doświadczenie z innych miast polski pokazuje jednak, że wpuszczenie motocyklistów na buspasy to zawsze dobra decyzja. W Warszawie, po kilku miesiącach od wprowadzenia decyzji, zgodzili się z tym również kierowcy autobusów.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl