Buspasy dla motocyklistów także w Kielcach!
Piotr Jędrzejak
4 października 2018

Od 1 października 2018 do końca maja 2019, w ramach programu pilotażowego, motocykliści w Kielcach będą mogli legalnie poruszać się po wszystkich buspasach w Kielcach.

W stolicy województwa świętokrzyskiego istnieje 14 kilometrów buspasów i do tej pory mogły z nich korzystać jedynie autobusy komunikacji miejskiej, taksówki oraz auta elektryczne. Od 1 października również motocykle.

Paweł Kabza, dyrektor wydziału zarządzania ruchem drogowym w Kielcach tłumaczy, że wnioski na ten temat nadchodziły z różnych stron. Motocykliści chcieli dostać się na buspasy, a kierowcom samochodów nie do końca podobały się jednoślady jeżdżące pomiędzy samochodami w korkach. Finalnie chodzi o poprawę bezpieczeństwa – motocykle jeżdżące po buspasach nie stanowią zagrożenia, a pomiędzy samochodami bywa ciasno.

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski popiera decyzję: „Motocykliści na drogach są w trudniejszej sytuacji. Często w nieoczywisty sposób omijają inne pojazdy. Chcemy to uporządkować. Ocena czy się to sprawdzi, będzie w głównej mierze zależała od kierowców komunikacji miejskiej.” 

Motocykliści po kieleckich buspasach będą mogli jeździć do końca maja 2019. Następnie miasto podejmie decyzję co dalej. Doświadczenie z innych miast polski pokazuje jednak, że wpuszczenie motocyklistów na buspasy to zawsze dobra decyzja. W Warszawie, po kilku miesiącach od wprowadzenia decyzji, zgodzili się z tym również kierowcy autobusów.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły