Brak mandatów za jazdę bez dowodu rejestracyjnego i OC od 1 października 2018

- Piotr Jędrzejak

Od 1. października kierowcom grożą o dwa mandaty mniej.

W końcu stało się. Nowa ustawa znosząca z kierowców obowiązek posiadania przy sobie dokumentów rejestracyjnych pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC przeszła drogę legislacyjną już dawno. Jednak aby rozporządzenie mogło rzeczywiście obowiązywać, musiało zostać opublikowane przez Ministra Cyfryzacji w Dzienniku Ustaw. Minister obiecał, że zrobi to do końca czerwca, a od tego czasu, do wejścia w życie musi minąć 3 miesiące. Udało się!

Począwszy od dnia 1. października 2018 roku, kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Zniesione zostaną mandaty po 50 zł za brak każdego z tych dokumentów. Dane o samochodzie policja będzie weryfikowała na miejscu kontroli dzięki systemowi Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Należy pamiętać, że kierowca na co dzień wciąż musi posiadać przy sobie prawo jazdy – za jego brak wciąż grozi mandat w wysokości 50 zł. Dokumenty należy też posiadać w przypadku wyjazdu za granicę, czy przy dopełnianiu wszelkiego rodzaju formalności, jak np. badanie techniczne czy sprzedaż auta.

Zmieniają się także zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji:

„Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 roku w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.”

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl