5 tys. zł grzywny za jazdę po zatrzymaniu prawa jazdy

- MotoRmania

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, które dotyczą m.in.
kierowania pojazdami po zawieszeniu prawa jazdy. 

Ponieważ samo zatrzymanie prawa jazdy cieszy się raczej małą skutecznością- kierowcy nadal poruszają się pojazdami licząc w najgorszym przypadku na mandat w wysokości 50 zł, za brak dokumentu (art. 95 kodeksu wykroczeń), władze postanowiły rozszerzyć zakres stosowania zawieszenia prawa  jazdy.

Po wprowadzeniu zmian, zatrzymanie prawa jazdy będzie jednoznaczne z zawieszeniem uprawnień.

Policjanci mają obowiązek zatrzymania prawa jazdy w sytuacjach ściśle określonych w art. 135 kodeksu drogowego a najczęściej jest to jazda pod wpływem alkoholu lub przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Zapis o zawieszeniu uprawnień jest ale w praktyce kierowca zostaje ukarany mandatem w wysokości 50 zł, co wg Policji wynika z błędnej interpretacji przepisów. Problem polega na tym, że fizyczne odebranie prawa jazdy nie oznacza „wstrzymania” uprawnienia do kierowania pojazdami, czyli kierowca, któremu odebrano prawo jazdy, w dalszym ciągu uprawnienia do kierowania pojazdami posiada i to ma być zmienione.

Projekt ustawy wg zapisu w tymże projekcie ma obowiązywać od 23 maja 2020 a wtedy kierowca, który po zatrzymaniu prawa jazdy będzie kierował pojazdami otrzyma mandat nie 50 zł (art. 95 kodeksu wykroczeń) tylko 500 zł (art. 94 kodeksu wykroczeń) a jeśli policjant skieruje sprawę do sądu, ten może wymierzyć grzywnę nawet do 5 tys. zł.

 

 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl