Jak szybki jest nasz motocykl w porównaniu z wyścigowym? Zawodnik MotoGP porównuje czasy!

- MotoRmania

Sylvain Guintoli jest zawodnikiem, którego fanom wyścigów nie trzeba przedstawiać – właśnie dokonał ultra ciekawego porównania.

Producenci sportowych motocykli ciągle przekonują nas, że każdy kolejny model drogowego superbika ma rozwiązania „prosto z MotoGP” i „World Superbike” – chcą abyśmy wierzyli, że jedziemy właściwie na tych samych maszynach, które się ścigają. Aby nas jeszcze bardziej o tym przekonać w WSBK motocykle mają obowiązek posiadania naklejek imitujących światła – ok, to nie był pomysł producentów tylko Dorny, która chciała podkreślić, że to maszyny produkcyjne, ale generalnie wpisuje się to w zasadę „race it on Sunday, and sale on Monday”.  Prawda jest zupełnie inna. W przypadku superbików w zasadzie tylko główna rama motocykla pozostaje „bez zmian” – użyliśmy cudzysłowu ponieważ nawet ten element jest czasem wzmacniany karbonowymi doklejeniami w określonych miejscach. Poza tym modyfikacje dotyczące geometrii, zbiornika paliwa, silnika, skrzyni, elektroniki oraz zawieszenia sprawiają, że maszyny które oglądacie w wyścigach tylko wyglądają jak wasze. W rzeczywistości to sprzęty z innej planety zbudowane w oparciu o ramę, restrykcję pojemności sinika i zewnętrzne owiewki motocykli drogowych o tej samej nazwie. No i tu pada pytanie – jak daleko spada jabłko od jabłoni. Jakich rozmiarów przepaść istnieje naprawdę? Grand Canyon czy może tylko zakole Wisły? Mistrz Świata WSBK  i aktualny zawodnik fabryczny Suzuki, który ściga się ciągle regularnie w MotoGP okazał się osobą, która pokazała uczciwie jak jest naprawdę. Zabrał swojego GSX-R 1000 ubranego w drogowe Bridgestony, pojechał na kołach do Donington Park i porównał swój najlepszy czas z motocyklami z WSBK.  Zobaczcie materiał i dajcie znać jak oceniacie wynik. Komentarz z naszej strony to: a) byłoby dużo szybciej gdyby nie jechał zimą, b) byłoby dużo szybciej gdyby miał lepsze opony. Z tego czasu w optymalnych warunkach dałoby radę zerwać jeszcze 2 – 2,5 sekundy. Chociaż sam Sylvain uważa, że mniej…

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl