Testujemy dla Was najnowszą wersję gry komputerowej dla miłośników żużla. FIM Speedway Grand Prix 4
Pojawienie się na rynku kolejnej wersji popularnej w świecie żużlowym gry na PC-ta nie mogło umknąć naszej uwadze. Gdy tylko trafiła w nasze ręce, natychmiast zaszyliśmy się na kilka godzin w naszym tajnym laboratorium testowym. Proces instalacji przebiegł bez problemu. Gra jest w polskiej wersji językowej, więc nie trzeba być poliglotą, aby sobie poradzić… Zresztą, menu jest na tyle intuicyjne, że nawet gdyby było po chińsku, jego obsługa nie sprawiłaby większych problemów.
eLka
W porównaniu z poprzednią wersją gry, nie widać drastycznych zmian. Ciekawą nowością jest wprowadzenie wielosezonowego trybu kariery. Podobnie, jak w poprzedniej wersji, dostępne są oczywiście także inne tryby gry. Na początek najlepiej wybrać trening. Opanowanie podstawowych umiejętności prowadzenia motocykla przy wyborze sterowania zręcznościowego wymaga poświęcenia przynajmniej kilkunastu minut. Do opanowania sprawnego sterowania w trybie „symulator” konieczne będzie kolejne pół godziny. Gdy już sprawdzisz się w kliku pojedynczych wyścigach i zaczniesz odnosić pierwsze zwycięstwa, spróbuj trybu „pojedynczy sezon”. Rozpoczęcie gry w trybie „kariera” polecamy dopiero po dobrym opanowaniu „wirtualnego motocykla”.
Wirtualna rzeczywistość
FIM Speedway 4, podobnie jak poprzednie wersje, posiada licencję BSI. W praktyce oznacza to, że na ekranie komputera widzimy prawdziwe nazwiska zawodników oraz tory wzorowane na istniejących. Zadbano tu o wiele drobiazgów, które sprawiają, że gra do złudzenia przypomina prawdziwy sezon żużlowy. Po stworzeniu profilu swojego zawodnika, zanim rozpoczniemy wyścigi, szukamy sponsora. Każdy sponsor nakłada na nas określone obowiązki, z których musimy się wywiązywać. Początkowo oczekuje od nas bardzo niewiele… Przykładowo na pierwszych zawodach wystarczy po prostu ukończyć kilka wyścigów, czy zdobyć jakiekolwiek punkty. Dalej jest coraz trudniej. Oczywiście dzięki sponsorowi posiadamy pewien budżet, który pozwala nam na naprawy motocykla i zakup nowych części. Gdy przechodzimy do wyścigów pozytywnie zaskakują dobrze dopracowane sylwetki zawodników. Ogólny poziom grafiki również oceniamy całkiem nieźle. Sterowanie motocyklem, gdy już po pewnym czasie wejdzie w krew, staje się całkiem przyjemne. Dobrze rozwinięta część „warsztatowa” na pewno bardzo ucieszy prawdziwych miłośników „czarnego sportu”. Możliwości ingerowania we wszelkiego rodzaju ustawienia motocykla są zaskakująco duże. Problemy z tą grą pojawiają się dopiero wtedy, gdy zaczynamy spędzać z nią więcej czasu i bacznie przyglądamy się szczegółom. Nagle odkrywamy dość sporo niedoskonałości, które na etapie czwartej edycji gry nie powinny już mieć miejsca. Okazuje się przykładowo, że komputerowi przeciwnicy w wyścigach z graczem osiągają czasy o kilka sekund lepsze, niż w biegach, jakie rozgrywają pomiędzy sobą. Nie możemy zrozumieć, dlaczego pojawienie się na torze gracza, tak bardzo ich przyspiesza… Ostatnim trybem gry, o jakim warto wspomnieć, jest multiplayer. Możemy dzięki niemu sprawdzić się z innymi zawodnikami grającymi w sieci. Niestety, ze względu na problemy techniczne, nie udało się nam spróbować…
Jak jest
Gra może się podobać, ale do ideału wiele jej jeszcze brakuje. Mamy ogromną nadzieję, że doczekamy się wreszcie symulatora wyścigów żużlowych na najwyższym poziomie. FIM Speedway 4 to klon poprzedniej wersji z wprowadzonymi drobnymi modyfikacjami. My czekamy jednak na prawdziwą rewolucję w tej grze, po której mnóstwo drobnych błędów zostanie wyeliminowanych.
Czy warto kupić?
Gra dla osób niezainteresowanych żużlem będzie po prostu nudna. Ciągłe jeżdżenie w kółko przeciętnemu Jasiowi Kowalskiemu znudzi się prawdopodobnie w ciągu piętnastu minut. Dla prawdziwych fanów tego sportu, FIM Speedway 4 jest jednak pozycją obowiązkową i to pomimo wielu niedociągnięć. Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma…
Wydawca
Techland (www.techland.pl)
Wymagania sprzętowe
System operacyjny: Windows® XP/Vista/Windows 7
Procesor: Intel Pentium® IV 2,0 GHz/AMD Athlon™ 2400+
Pamięć RAM: 1 GB (2GB Vista)
Karta graficzna: GeForce 7600, Radeon 9800
Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9
DirectX: 9.0c lub nowszy
4 GB wolnego miejsca na dysku twardym
DVD-ROM
Plusy i minusy
+ licencja BSI
+ grafika
+ odwzorowanie nawierzchni torów oraz stylów jazdy zawodników
+ duże możliwości ingerencji w ustawienia motocykla
– niedopracowanie wielu szczegółów, liczne błędy
– gra mało interesująca dla niezainteresowanych żużlem