Mimo wywrotki w czwartym treningu wolnym, Francuz Johann Zarco z ekipy Monster Yamaha Tech 3 wywalczył pole position do GP Kataru klasy MotoGP.

Dwukrotny mistrz świata Moto2 pobił jednocześnie ustanowiony dziesięć lat temu przez Jorge Lorenzo rekord okrążenia (wtedy jeszcze na oponach kwalifikacyjnych) o blisko ćwierć sekundy. Dzisiejsze pole position jest jego trzecim w karierze w MotoGP. Rok temu, w swoim pierwszym wyścigu w królewskiej klasie, podopieczny Herve Poncharala prowadził w Katarze przez pierwsze sześć okrążeń, ale wywrócił się po uślizgu przedniego koła w drugim zakręcie.

Zarco_2_QAT

Johann Zarco zgarnął pole position, ale zdaje sobie sprawę, że brakuje mu tempa wyścigowego – foto: Monster Yamaha Tech 3

Zarco, który był najszybszy także podczas niedawnych testów w Katarze, nie ma jednak złudzeń i sam przyznaje, że jego tempo wyścigowe pozostawia jeszcze trochę do życzenia. Czy będzie w stanie nawiązać walkę o zwycięstwo?

W sobotę padok MotoGP żył nie tylko pole position Francuza, ale także plotkami na temat jego przyszłości. Okazuje się bowiem, że oferty złożyli mu praktycznie wszyscy producenci, w tym Honda i Ducati. Yamaha kusi z kolei fabrycznym motocyklem w prywatnej ekipie, a Tech 3 liczy, że zatrzyma swojego zawodnika mimo przyszłorocznej przesiadki na KTM-y.

Pierwszy rząd startowy uzupełnią jutro Marc Marquez i Danilo Petrucci. Obaj ze świetnym tempem wyścigowym. „Faworytem wydaje się Dovi – przyznał obrońca tytułu. - Czołówka ma bardzo wyrównane tempo, ale Andrea i Danilo mają małą przewagę”. Włoch dodał z kolei, że jazda w tłoku podczas drugiej części czasówki nie była łatwa. „To było jak rodeo. Bałem się” – powiedział.

Z drugiej linii ruszą Cal Crutchlow, Andrea Dovizioso i Alex Rins. To właśnie Dovi był najszybszy w piątek, a także w pierwszej połowie drugiej kwalifikacji. W trzecim rzędzie zobaczymy Daniego Pedrosę, Valentino Rossiego i Jorge Lorenzo.

„Doktor” był jednym z kilku zawodników którzy zaliczyli dziś wywrotkę. Włoch przewrócił się niegroźnie podczas pierwszej sesji dnia, która odbywała się w trudnych warunkach; przy silnym wietrze, który naniósł na asfalt sporo piasku, ograniczając przyczepność, także podczas kwalifikacji i szczególnie poza linią wyścigową. „Warunki z powodu wiatru były dziś bardzo trudne” – potwierdził Petrucci.

Dodatkowym utrudnieniem jest w ten weekend zmieniony harmonogram i ściśnięcie GP Kataru do zaledwie trzech dni, co oznacza, że pierwsze sesje odbywają się za dnia. „Moim zdaniem tak jest lepiej – powiedział Marquez. – Co prawda mamy tylko dwa prawdziwe treningi, FP2 i FP4, ale testowaliśmy tutaj niedawno przez trzy dni i jesteśmy przygotowani, a poza tym tak jest bezpieczniej, szczególnie podczas wyścigu”. Jego zdaniem podzielił na konferencji prasowej Petrucci.

Zwycięzca sprzed roku, Maverick Vinales, tym razem do Q2 przebijał się przez Q1, razem z Jackiem Millerem, ale ostatecznie ruszy dopiero z dwunastego pola.

Wyścig MotoGP wystartuje jutro o godzinie 17:00. Kto Waszym zdaniem wygra?

Tak wyglądać będą w niedzielę pola startowe do zmagań królewskiej klasy: W Moto2 z pole position wystartuje Alex Marquez. W Moto3 Niccolo Antonelli.

grid