GP Hiszpanii 2023 – harmonogram transmisji [program, live, stream]

- Sebastian Radwan

Po krótkim odpoczynku, uczestnicy Motocyklowych Mistrzostw Świata w najbliższy weekend zmierzą się na legendarnym obiekcie w hiszpańskim Jerez de la Frontera. W ostatnich dwóch sezonach dominowali tam fabryczni reprezentanci Ducati, którzy już w niedzielę spróbują zdobyć trzecie z rzędu zwycięstwo. Nie będzie jednak kontuzjowanego Marca Marqueza, a z dziką kartą na KTM wystąpi Dani Pedrosa! Poznaj kluczowe informacje przed czwartą rundą sezonu MotoGP 2023 oraz harmonogram startów poszczególnych kategorii.

Historia i znaczenie wyścigu w Jerez

Przez wiele lat właśnie w Jerez de la Frontera odbywało się coroczne rozpoczęcie „europejskiej części sezonu MotoGP”. Zawodnicy zgodnie podkreślali, że po dynamicznym początku inauguracji, zawody w Jerez przynoszą nieco więcej „normalności”. Mimo iż w tym roku pierwsza runda odbyła się w Portugalii, wielu nadal uważa hiszpański wyścig za prawdziwe otwarcie sezonu. Wyniki na torach w Argentynie czy Teksasie zazwyczaj nie były miarodajne, co potwierdziły również tegoroczne rezultaty.

Liderzy klasyfikacji przed wyścigiem

Po trzech pierwszych rundach sezonu 2023 liderem klasyfikacji generalnej MotoGP zaskakująco jest Marco Bezzecchi. Włoch odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w kategorii królewskiej podczas GP Argentyny, ale miał również raczej przeciętny weekend w Teksasie. Mimo to ma 11 punktów przewagi nad drugim Pecco Bagnaią, który jako obrońca tytułu oczekiwał na lepszy początek rywalizacji. Chociaż zdobył dublet w Portugalii, w dwóch ostatnich wyścigach doznał upadków, tracąc 45 punktów. Jeśli gdziekolwiek ma powrócić znakomity Pecco, którego pamiętamy z drugiej części sezonu 2022, to właśnie w Jerez, gdzie rok wcześniej triumfował.

Powrót Enea Bastianini

W najbliższy weekend na tor wraca także drugi z fabrycznych reprezentantów Ducati – Enea Bastianini. Włoch złamał prawą łopatkę podczas Sprintu w Portugalii i musiał zrobić sobie przerwę od wyścigów. Na szczęście uniknął operacji, a „Bestia” przeszedł w czwartek testy medyczne na torze i otrzymał zgodę na start w ten weekend.

Alex Rins na Hondzie

Zupełnie nieoczekiwanie trzecie miejsce w klasyfikacji MotoGP zajmuje Alex Rins, który zwyciężył w GP Ameryk. Dokonał tego w zaledwie trzecim starcie na Hondzie, zdobywając przy tym setne podium w historii swojego nowego zespołu LCR Honda. Warto zauważyć, że Circuit of the Americas to jeden z ulubionych torów Rinsa, a także obiekt bardzo sprzyjający modelowi RC213V. Na innych torach trudno oczekiwać po Alexie równie spektakularnych osiągów.

Marquez: Kontuzja i przyszłość

W czwartek na torze w Jerez miało miejsce spore zamieszanie wywołane przez Marka Marqueza. Chociaż było wiadomo, że Hiszpan nie wystartuje w ten weekend, niespodziewanie ogłoszono, że weźmie on udział w specjalnej konferencji prasowej. W paddocku zawrzało od plotek: czy zawodnik Hondy planuje zakończyć karierę? A może ogłosi odejście z HRC? Repsol Honda szybko zareagowała na te sensacje, przenosząc spotkanie Marqueza z dziennikarzami do jednostki prasowej zespołu.

Sam Hiszpan nie ujawnił niczego szczególnego oprócz tego, że wciąż leczy złamany podczas GP Portugalii prawy kciuk oraz że zgadza się z nałożoną na niego karą za spowodowanie kolizji w Portimao. Marquez wyjaśniał również, dlaczego pozornie niewielka kontuzja i złamanie małej kości dłoni na tak długo wyłączyła go z rywalizacji.

Okazuje się bowiem, że: „To było niewielkie pęknięcie, ale dokładnie w miejscu, na którym zawodnik opiera cały ciężar ciała na kierownicy” – tłumaczył Hiszpan.

Powrót Marqueza i zawodnicy z dziką kartą

Kolejne uszkodzenie tej kości, nawet nie podczas wypadku, ale w trakcie jazdy, mogłoby być bardzo problematyczne. „Tu nie chodziłoby już o kolejnych kilka miesięcy przerwy od MotoGP, a o moją dalszą karierę. Ponowne uszkodzenie tej kości mogłoby ją zakończyć” – dodał ośmiokrotny mistrz świata, który teraz planuje powrót do rywalizacji za dwa tygodnie we francuskim Le Mans.

W ubiegłym roku w Jerez Marc Marquez uratował się przed upadkiem w spektakularny sposób. W tym sezonie nie weźmie udziału w GP Hiszpanii.

Zmiany w składach zespołów

W najbliższy weekend w MotoGP zobaczymy również kilka znanych twarzy. Za kontuzjowanego Marqueza na Repsol Hondzie wystartuje fabryczny zawodnik HRC w WSBK, Iker Lecuona. Dla Hiszpana to powrót do paddocku MotoGP po raz pierwszy od 2021 roku. Z dziką kartą wystartuje natomiast legenda MotoGP, wracający do rywalizacji po 18-miesięcznej przerwie, tester KTM-a, Dani Pedrosa. Oprócz Hiszpana, z dziką kartą wystąpi również tester Hondy, Stefan Bradl.

MotoGP 2023 – Jerez: harmonogram startów

W najbliższy weekend kibice będą mieli okazję śledzić rywalizację zawodników w różnych kategoriach. Oto harmonogram startów poszczególnych kategorii:

Piątek, 28 kwietnia 2023
09:00 – 09:35 Trening 1 – Moto3
09:50 – 10:30 Trening 1 – Moto2
10:45 – 11:30 Trening 1 – MotoGP
13:15 – 13:50 Trening 2 – Moto3
14:05 – 14:45 Trening 2 – Moto2
15:00 – 16:00 Trening 2 – MotoGP

Sobota, 29 kwietnia 2023
08:40 – 09:10 Trening 3 – Moto3
09:25 – 09:55 Trening 3 – Moto2
10:10 – 10:40 Trening 3 – MotoGP
10:50 – 11:05 Kwalifikacje #1 – MotoGP
11:15 – 11:30 Kwalifikacje #2 – MotoGP
12:50 – 13:05 Kwalifikacje #1 – Moto3
13:15 – 13:30 Kwalifikacje #2 – Moto3
13:45 – 14:00 Kwalifikacje #1 – Moto2
14:10 – 14:25 Kwalifikacje #2 – Moto2
15:00 Wyścig Sprint – MotoGP

Niedziela, 30 kwietnia 2023
10:45 – 10:55 Rozgrzewka – MotoGP
12:00 Wyścig – Moto3
13:15 Wyścig – Moto2
15:00 Wyścig – MotoGP

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl