GP Ameryk 2023: Alex Rins zwycięzcą w Teksasie!

- MotoRmania

Emocjonujący start wyścigu

Alex Rins odniósł spektakularne zwycięstwo w emocjonującym, pełnym wypadków wyścigu MotoGP podczas Grand Prix Ameryk na torze w Teksasie. Dla Hiszpana było to drugie zwycięstwo na torze Circuit of the Americas oraz pierwsze osiągnięte na Hondzie RC213V w barwach zespołu LCR.

Na starcie świetnie zaprezentował się zdobywca pole position, Pecco Bagnaia, który prowadził na pierwszym zakręcie przed Alexem Rinsem i Lucą Marinim. Niespodziewanie z dziesiątej pozycji startowej na czwarte miejsce awansował Jack Miller. W pierwszej sekcji zakrętów doszło do upadków Alexa Marqueza i Jorge Martina, a także Aleixa Espargaro na tylnej prostej.

Bagnaia i Rins szybko zaczęli się oddzielać od reszty stawki, a za nimi Miller odważnie zaatakował Mariniego i awansował na trzecią pozycję. Niedługo potem przed Włochem pojawił się również Fabio Quartararo. Po pierwszym okrążeniu Pecco miał już przewagę ponad siedmiu dziesiątych sekundy, ale zawodnik LCR Hondy nie zamierzał się poddać i w sekcji zakrętów doganiał Bagnaię.

Walka o rekordy toru

Następne okrążenia były polem walki o nowe rekordy toru. Najpierw najlepszy czas wyścigowy osiągnął Rins, a następnie wynik ten poprawił Miller. Jednak na czwartym okrążeniu Rins znowu pobił rekord, uzyskując czas 2’03.126!

Mimo rekordowych osiągów Rinsa, Bagnaia utrzymywał bezpieczną przewagę rzędu kilkudziesięciu setnych sekundy. Zawodnik Hondy zbliżał się do lidera w sekcji zakrętów, ale tracił nieco na prostej startowej. Kilkaset metrów dalej jechali Quartararo, Marini i lider mistrzostw, Marco Bezzecchi. W pierwszej dziesiątce znajdowali się również Johann Zarco, Maverick Viñales, Miguel Oliveira i Brad Binder.

Festiwal wypadków

Niedługo potem rozpoczął się festiwal wypadków. Na siódmym okrążeniu Jack Miller, walczący o swoje pierwsze podium na KTM-ie, uległ wypadkowi. Chwilę później Bagnaia „oderwał się” od Rinsa, ale tylko po to, aby upaść na ósmym okrążeniu w pierwszej sekcji toru! W ten sposób na prowadzenie wysunął się zawodnik LCR Hondy, wyprzedzając Quartararo i Mariniego.

Kolejne okrążenia przyniosły więcej upadków. Tym razem na torze upadł Joan Mir, a dwie tury później na poboczu zakończył rywalizację drugi z fabrycznych zawodników KTM-a, Brad Binder. Zawodnik z Republiki Południowej Afryki jednak powrócił do wyścigu. Na dwunastym okrążeniu natomiast doznał upadku Takaaki Nakagami. W efekcie w wyścigu MotoGP pozostało zaledwie czternaście zawodników!

Pogoń za liderem

Osiem okrążeń przed metą Marini awansował na drugą pozycję i szybko zostawił za sobą Quartararo, ruszając w pogoni za prowadzącym Rinsem. Początkowo przewaga Alexa spadła poniżej dwóch sekund, ale potem zawodnik Hondy odzyskał wigor i zwiększył dystans dzielący go od zawodnika Ducati.

Rins triumfuje na torze w Teksasie

Ostatecznie na czele nie doszło do żadnych zmian i to Alex Rins wygrał wyścig MotoGP Grand Prix Ameryk 2023! Dla Hiszpana było to pierwsze zwycięstwo po przejściu na Hondę oraz czwarte w karierze na torze Circuit of the Americas.

Czołówka wyścigu

Warto również wspomnieć, że nowy zespół Rinsa – LCR Honda – świętował nie tylko pierwsze zwycięstwo od 2018 roku, ale również setne podium w swojej historii. Drugi na mecie był Luca Marini, który zdobył swoje pierwsze podium w klasie MotoGP. Trzecie miejsce przypadło Fabio Quartararo, który po raz pierwszy w tym sezonie ukończył wyścig w czołowej trójce.

Na zasłużonym czwartym miejscu na mecie pojawił się Maverick Viñales, a pierwszą piątkę uzupełnił powracający po kontuzji Miguel Oliveira. Szósty finiszował Marco Bezzecchi, który dzięki potknięciu Pecco Bagnaii zwiększył swoje prowadzenie w mistrzostwach do 11 punktów. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Johann Zarco, Franco Morbidelli, Fabio di Giannantonio oraz debiutujący Augusto Fernandez. W wyścigu ukończyło zaledwie trzynastu zawodników, co pozwoliło zdobyć punkty także Michele Pirro, Jonasowi Folgerowi oraz (mimo upadku) Bradowi Binderowi.

Grand Prix Hiszpanii

Kolejna runda MotoGP odbędzie się pod koniec kwietnia na hiszpańskim torze w Jerez de la Frontera. Będzie to kolejna okazja dla zawodników, aby zdobyć cenne punkty i walczyć o tytuł mistrza świata.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl