Francuski zespół GMT94 Yamaha, trzykrotni mistrzowie świata i zwycięzcy dziewiętnastu wyścigów FIM EWC, odchodzą z długodystansowych mistrzostw świata. 

Ekipa Christophe’a Guyota już w tym roku ściga się na dwóch frontach. W FIM EWC jej barwy reprezentują Niccolo Canepa, David Checa i były mistrz świata klasy 125, Mike di Meglio. Ten ostatni razem z GMT94 rywalizować miał również w pełnym cyklu MS World Supersport. W dwóch pierwszych rundach wywalczył jednak zaledwie jeden punkt i od trzeciej zastąpił go 20-letni Corentin Perolari. Ekipa opuściła jednak rundy, które kolidowały z FIM EWC.

Dzisiaj Christophe Guyot potwierdził, że start na Suzuce – na motocyklu w jubeliuszowych barwach z okazji 20-letnia R1-ki – będzie dla jego teamem ostatnim w FIM EWC. Canepa, Checa i di Meglio wystartują we wrześniu w pierwszej rundzie sezonu 2018-2019, 24-godzinnym wyścigu Bol d’Or, ale już w innych barwach, podczas gdy GMT wystawi dwie maszyny dla młodych zawodników w World Supersport. Dla kogo dokładnie. Tego póki co jeszcze nie wiadomo.

Najpierw jednak podopieczni Guyota stoczą na Suzuce walkę o swój czwarty tytuł mistrzów świata FIM EWC. Do liderów tabeli, FCC TSR Honda France, tracą zaledwie dziesięć oczek, więc wszystko jest jeszcze możliwe. W Japonii wystartuje także polski zespół, Wójcik Racing Team, który podobnie jak drugą polską ekipę, LRP Poland, zobaczymy następnie w pełnym cyklu FIM EWC 2018-2019.