Od dzisiaj 30 tys. zł za złamania kwarantanny – czy metoda izolacji jest słuszna?

- MotoRmania

Do wczoraj Policja starała się jeszcze edukować obywateli,  a dzisiaj już wyciąga poważne konsekwencje. Do 30 tys. zł.

„Podwyższamy kary za złamania kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, a także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował” – taki komunikat padł z ust Mateusza Morawieckiego już kilka dni temu, a od dzisiaj wchodzi w życie ( jak informuje rzecznik Policji Mariusz Ciarka).  Uzasadnione opuszczanie miejsca zamieszkania to udanie się do pracy oraz powrót z pracy do domu, wolontariat oraz załatwianie spraw niezbędnych, takich jak zakupy spożywcze.

Jeżeli Policja zatrzyma Cię do kontroli, a jedziesz do pracy lub z niej wracasz, to nie musisz mieć zaświadczenia od pracodawcy, ale masz obowiązek udzielić informacji o miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

W przypadku, gdy zaistnieją podejrzenia o bezpodstawnym przemieszczaniu się przewidziane są grzywny w wysokości nawet do 30 tys. zł a sprawa może trafić do sądu.

Dodatkowo za ukrywanie informacji o chorobie zakaźnej grozi kara pozbawienia wolności do roku, a wizyta w przychodni osoby objętej kwarantanną może się skończyć grzywną do 5 tys. zł.

Z drugiej strony mnożą się opinie o tym, że tak zwany „lock-down” jest utopijną zasadą działania. Nie tylko nie jest w stanie zatrzymać rozprzestrzeniania się wirusa, ale dodatkowo każdy dzień będzie zwiększać rozmiar recesji gospodarczej.  Tak twierdzi między innymi Dr Milewski – lekarz, przedsiębiorca – członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP. Wyjaśnia swoje stanowisko w wywiadzie dla Radia Wnet.

Jaka jest wasza opinia?

 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl