Taddy Błażusiak Mistrzem SuperEnduro 2014! Piąty raz z rzędu!
Piotr Jędrzejak
24 lutego 2014

Tadek Błażusiak zwyciężył rundę i już w pierwszym wyścigu wywalczył piąty z rzędu tytuł Mistrza Świata SuperEnduro!

W zamykającej sezon eliminacji w Tours we Francji, Tadek był niepokonany! W sumie na sześć zaplanowanych na sezon rund Błażusiak wygrał cztery razy, a dwukrotnie był drugi!

Sobotni wieczór Błażusiak rozpoczął od dobrego startu w SuperPole, w którym za drugie miejsce zgarnął dwa punkty. Najszybszy w SuperPole był Jonny Walker, jednak w pierwszym finale to Mathias Bellino zgarnął holeshota! Francuz, niesiony dopingiem swoich fanów, prowadził przez większą część wyścigu, jednak na dwa okrążenia przed końcem wyprzedził go Tadek Błażusiak. Polak już nie oddał prowadzenia i to zwycięstwo – w pierwszym z trzech wyścigów tego dnia – już zapewniło mu tytuł Mistrza Świata! Trzeci od startu do mety był Jonny Walker, a David Knight finiszował czwarty.

Drugi wyścig to jak zwykle odwrócony start. Na prowadzenie wyszedł Portugalczyk Joakim Rodrigues, jednak jego tempo nie pozwoliło na zbyt wiele. Po pierwszych dwóch okrążeniach wyprzedził go Błażusiak, a po kolejnych dwóch Walker. Tadek jechał po pewne zwycięstwo, jednak pod koniec popełnił nieduży błąd na głazach, przez co przewaga nad Walkerem drastycznie stopniała. Tuż przed metą Jonny zaatakował i wygrał wyścig. Polak był drugi, a trzeci finiszował Alfredo Gomez. Knight dojechał szósty, a prowadzący na początku Rodrigues zakończył pod koniec stawki, jako dwunasty.

Jako że zarówno Błażusiak oraz Walker zgarnęli już po jednym wyścigu, w trzecim starcie rozstrzygnąć się miało zwycięstwo w tej rundzie. W pięknym stylu, prowadząc od samego początku, triumfował… Tadek Błażusiak! Jonny Walker z kolei potrzebował jednego okrążenia żeby dojechać na drugą pozycję, którą z komfortową przewagą dowiózł już do mety. Podium uzupełnił Mathias Bellino.

Obejrzyjcie relację z rundy we Francji:

Finalnie, na zakończenie sezonu to oczywiście polski zawodnik zgarnął 5. z rzędu tytuł Mistrza Świata FIM Maxxis SuperEnduro 2014! Wicemistrzem, mimo słabych wyników tego dnia, został David Knight, a tytuł Drugiego Wicemistrza powędrował do Jonniego Walkera.

Jednak nie tylko w klasie Prestige mamy powody do dumy. W minionym sezonie Super Enduro, w kategorii Juniorów startował przecież też Paweł Szymkowski! W pierwszym wyścigu francuskiej rundy Paweł był dopiero dziesiąty, jednak odkuł się w drugim starcie – ten wyścig zwyciężył, a wynik pozwolił mu na zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji ostatniej rundy! Cały sezon jednak ukończył na piątym miejscu, uzyskując zaledwie jeden punkt mniej niż poprzedzający go rywal i plasując się 4 punkty poza podium.

Klasyfikacja końcowa Prestige Class FIM SuperEnduro World Championship
1. Taddy Blazusiak (KTM) 338 pkt
2. David Knight (Sherco) 274 pkt.
3. Jonny Walker (KTM) 259 pkt.
4. Alfredo Gomez (Husqvarna) 224 pkt.
5. Joakim Ljunggren (Husqvarna) 189 pkt.

Klasyfikacja końcowa Junior FIM SuperEnduro World Championship
1. Giacomo Redondi (KTM) 150 pkt.
2. Andreas Linusson (KTM) 113 pkt.
3. Magnus Thor (KTM) 104 pkt.
4. Jamie McCanney (Husqvarna) 101 pkt.
5. Paweł Szymkowski (KTM) 100 pkt.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły