I runda AMA Endurocross 2014 – Błażusiak trzeci!
Piotr Jędrzejak
5 maja 2014

Po dobrej jeździe z kilkoma błędami, Tadek Błażusiak zajął trzecie miejsce w otwierającej sezon eliminacji AMA EnduroCross rozegranej w Las Vegas. 

Do pierwszej rundy sezonu 2014 Tadek podchodził ze sporymi nadziejami – w końcu ma na koncie 5 tytułów z rzędu, a teraz walczy o szósty! W trzech wyścigach rozgrzewkowych, kwalifikujących do startu w głównym wyścigu, wygrali kolejno Tadek Błazusiak, Cody Webb i Colton Haaker. Taddy w swoim starcie pokonał m.in. Mike’a Browna i Tylora Roberta. Następnie odbyła się sesja hot lap, w której zawodnicy walczą o kolejność wyboru bramek, a zwycięzca otrzymuje dodatkowy punkt do generalki. Tadek był czwarty, a najlepszy czas zgarnął Colton Haaker.

Czas na główny wyścig! Holeshota (i 500$ nagrody!) zgarnął Mike Brown, szybko wyprzedził go Cody Webb, jednak w pierwszym okrążeniu było bardzo gęsto w czubie stawki. Pierwsza pętla skończyła się w kolejności: Cody Webb, Tadek Błażusiak i Kyle Redmond. Ale zaraz po przekroczeniu linii, sprzęt Redmonda odmówił współpracy; Mike Brown też musiał zakończyć wyścig ze względu na kontuzję palca i być może dłoni, które odniósł wcześniej tego dnia.

Z trzema zwycięzcami wyścigów rozgrzewkowych na czele (Webb, Błażusiak, Haaker), pierwsza runda Endurocross zapowiadała się więc niezwykle ekscytująco! Od drugiego okrążenia Cody Webb zaczął jechać jak w transie – niemalże nie popełniał błędu, solidnie odjeżdżając i budując przewagę nad resztą stawki. W ten sposób zresztą zapewnił sobie zwycięstwo! Walka rozegrała się pomiędzy pozostałą dwójką: Na drugim okrążeniu Haaker wykorzystał jeden z niewielu błędów Tadka i awansował na drugą lokatę. Niedługo później miał jednak problemy na skałach na zakręcie, co z kolei Polak wykorzystał do odebrania drugiego miejsca. W połowie wyścigu trwającego 12 okrążeń, to z kolei Tadek miał problemy na skalistym zakręcie, gdzie przy okazji musiał omijać dublowanych zawodników, a to pozwoliło Haakerowi na wyprzedzenie. Ta konfiguracja nie trwała jednak zbyt długo, Błażusiak wrócił na drugie miejsce i wyglądało, że zostanie tam już do mety – mimo że Haaker wcale nie odpuszczał!

Sytuacja jednak powtórzyła się na ostatnim okrążeniu. Błażusiak znowu dublował wolniejszych zawodników na trudnym zakręcie ze skałami, zdusił swojego KTMa i zanim wrócił do gry, Haaker był już przed nim. Zwycięstwo zgarnął niezagrożony Cody Webb na Becie (26 pkt), a drugi finiszował Colton Haaker na Hondzie (24 pkt). Tadek Błażusiak na KTMie pojawił się na mecie trzeci i w walce o swój szósty z rzędu tytuł, zdobył 21 punktów do klasyfikacji generalnej.

Kolejna runda cyklu EnduroCross zaplanowana jest na 21. czerwca w Sacramento, a wcześniej, 5-8 czerwca Tadek weźmie udział w pierwszych tegorocznych Igrzyskach Sportów Ekstremalnych X-Games.

Wyniki I eliminacji EnduroCross 2014:
1. Cody Webb (USA) Beta 26pkt.
2. Colton Haaker (USA) Honda 24
3. Tadeusz Błażusiak (PL) KTM 21
4. Bobby Prochnau (CDN) KTM 18
5. Taylor Robert (USA) KTM 16
6. Geoff Aaron (USA) KTM 15
7. Gary Sutherlin (USA) KTM 14
8. Cory Graffunder (CDN) KTM 13
9. Bryan Roper (USA) KTM 12
10. Jamie Lanza (USA) Husqvarna 11

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły