Błażusiak na Super Enduro w Łodzi – już niedługo!
MotoRmania
22 listopada 2012

Już 8. grudnia w Atlas Arenie w Łodzi spotkają się najlepsi zawodnicy ekstremalnej odmiany enduro, a wśród nich będzie Taddy Błażusiak. Stać Was, aby to przegapić?

Informacja prasowa

Ma kilkanaście tytułów Mistrza Polski, Europy i Świata. Obok Roberta Kubicy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich przedstawicieli w świecie sportów motorowych. To zawodnik, który od kilku lat jeździ na stałym, równym poziomie… mistrzowskim. Ten zawodnik to Tadeusz Błażusiak, a swoje niecodzienne umiejętności pokaże już 8 grudnia w Atlas Arenie podczas Mistrzostw Świata Super Enduro.

Super Enduro to nazwa stosowana od niedawna. Wcześniej, częściej korzystano z określeń „halowe enduro” lub „endurocross”. To ostatnie w Stanach Zjednoczonych używane jest do dziś. Wszystkie trzy odnoszą się do efektownych wyścigów motocyklowych organizowanych na trudnym, specjalnie przygotowanym torze off-roadowym.

Tadeusz Błażusiak jest bezapelacyjnie największą postacią tej dyscypliny. W bogatej historii startów udało mu się dwukrotnie zdobyć Mistrzostwo Świata Super Enduro i czterkrotnie Mistrzostwo Stanów Zjednoczonych w Endurocrossie. Na swoim koncie Taddy ma również Złoty Medal Pucharu Świata w halowym enduro, Złoty Medal X Games (czyli olimpiady sportów ekstremalnych) oraz całą serię zwycięstw w najtrudniejszych ekstremalnych rajdach świata. Mowa o amerykańskich zawodach Last Man Standing, brytyjskich The Tough One, włoskich Hell’s Gate czy wreszcie austriackich Erzbergrodeo, które jako jedyny człowiek na Ziemi wygrał 5 razy z rzędu! Wyliczanka drugich i trzecich miejsc zajęłaby znacznie więcej miejsca.

Nic dziwnego, że pochodzący z Nowego Targu zawodnik jest dla wielu miłośników motoryzacji uosobieniem perfekcji i najwyższego kunsztu. I nie ma tu ani odrobiny przesady. W ubiegłym sezonie Taddy zarówno w Mistrzostwach USA, jak i w Mistrzostwach Świata wygrał wszystkie rundy Super Enduro i Endurocross, w których startował. To był perfekcyjny sezon. Aktualny nie był gorszy – Taddy po raz czwarty zdobył mistrzostwo Endurocross.

Kolejne sukcesy Polaka i ogromny wzrost zainteresowania osobą jedynego polskiego zawodnika jeżdżącego w fabrycznym teamie KTM sprawiły, że Super Enduro nie jest już anonimową dyscypliną w naszym kraju. Co więcej, w grudniu po raz kolejny zawitają do Łodzi Mistrzostwa Świata Super Enduro. Na Atlas Arenie wystartuje również Tadeusz Błażusiak.

Już teraz warto zarezerwować sobie czas i zabrać całą rodzinę 8 grudnia do Atlas Areny w Łodzi. Po raz drugi w historii, najlepsi polscy jeźdźcy zmierzą się ze światową czołówką podczas Mistrzostw Świata Super Enduro.

Mistrzostwa Świata Super Enduro to spektakl niepodobny do innych. Jest w nim wszystko, czego oczekują głodni emocji widzowie. Jest energia, sportowa rywalizacja, jest również nieprawdopodobna dramaturgia, a czasem… nieprzewidywalne zakończenie. Dokładnie tak było w ubiegłym roku, kiedy polska runda Mistrzostw Świata po raz pierwszy pojawiła się w kalendarzu FIM Super Enduro.

Trasa ubiegłorocznych zmagań powstawała dwa dni. Mimo niewielkiego doświadczenia organizatorom udało się stworzyć dość szybki tor z kilkoma efektownymi przeszkodami. Było 7 zakrętów, pełen kamieni nawrót, basen z wodą i drewnianymi kłodami, dwa rzędy ogromnych opon, gigantyczne drewniane bale, wysoki na 4 m most, piramidy z drewna i potężne betonowe kręgi.

Ciekawa konfiguracja toru gwarantowała bardzo szybką, ale zarazem efektowną jazdę oraz bardzo wiele manewrów wyprzedzania. Tym, który wyprzedzał najmniej był… Tadeusz Błażusiak. Zawodnik z nr 111 niemal w każdym wyścigu, już na początku obejmował prowadzenie i dowoził je do mety. Jednak każdy z trzech biegów stawiał przed zawodnikami ogromne wymagania. Ostateczny wynik, to efekt dyspozycji dnia zawodnika, odpowiedniego przygotowania motocykla, umiejętności technicznych, zaangażowania członków teamu, ale również… szczęścia.

W ubiegłorocznych zawodach udział wzięło kilkudziesięciu motocyklistów, w tym wielu czołowych jeźdźców naszego kraju. Oprócz biegów w klasie A, czyli mistrzowskiej, motocykliści startowali również w wyścigach klasy B i C. Był to historyczny moment, bowiem po raz pierwszy w Polsce wyłoniona została czołówka polskich zawodników Super Enduro. Zawodników, których będzie można spotkać już 8. grudnia w Atlas Arenie podczas tegorocznej rundy Mistrzostw Świata.

Bilety do kupienia na www.enduroarena.pl.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły