Trasa Rajdu Dakar 2014 – Boliwia zamiast Peru!
Piotr Jędrzejak
22 marca 2013

Na mapie Rajdu Dakar zabraknie Peru, a pojawi się Boliwia.

W styczniu 2014 odbędzie się już szósta z rzędu edycja Rajdu Dakar. Jako, że organizatorzy tego legendarnego i jednego z najtrudniejszych rajdów na świecie ciągle chcą urozmaicać imprezę, tym razem postanowili zmienić kraje, które ugoszczą zawodników. W sezonie 2014 Dakar wystartuje z Argentyny, pojedzie do Boliwii, a zakończy się w Chile. To oznacza, że na mapie zabraknie Peru, a za to pojawi się Boliwia. Tak samo jak w tym roku, Rajd wystartuje 5. stycznia.

Kolejne zmiany to dłuższe odcinki specjalne oraz więcej etapów maratońskich, czyli połączonych dni, kiedy wszelkich napraw i serwisów musi dokonywać zawodnik, a nie jego ekipa mechaników. W połączeniu z diabelnie ciężką trasą, zapewne uczyni to Rajd Dakar 2014 jeszcze trudniejszym!

Jedną z najciekawszych niewiadomych jest etat pięciokrotnego zwycięzcy Dakaru, Cyrila Despres. Francuz ostatnio odszedł z fabrycznej ekipy KTMa, zapowiedział, że nie opuści Dakaru tak szybko, ale jeszcze nie odkrył na jakim motocyklu wystartuje. Wielu obstawia jednak Hondę, która w 2013 roku wróciła do Rajdu po długiej nieobecności i najwyraźniej dopracowała motocykl. Co powiecie na pojedynek Coma na KTM kontra Despres na Hondzie?

Kluczowe daty Rajdu Dakar 2014:
– otwarcie rejestracji: 15 maj
– deadline dla zgłoszeń motocykli: 7 czerwiec
– deadline dla pozostałych zgłoszeń: 1 listopad
– załadunek pojazdów w Europie: koniec listopada
– badania techniczne w Rosario: 2-4 styczeń 2014
– ceremonia otwarcia Rajdu: 4 styczeń 2014
– Rajd Dakar: 5-18 styczeń 2014
– dzień odpoczynku: 11 styczeń w Salta (Argentyna)

Na zachętę obejrzyjcie podsumowanie Dakaru 2013…

…oraz najlepsze momenty z kategorii motocykli:

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły