Czy Rajd Dakar przenosi się do Arabii Saudyjskiej już od 2020 roku?

- Piotr Jędrzejak

Ledwo kurz zdążył opaść po zakończeniu ostatniej edycji Rajdu Dakar. a emocje znowu się podnoszą!

Rajd Dakar to najtrudniejszy rajd na świecie – a na pewno najtrudniejszy spośród tych popularnych. Rozpoczął się jako rajd z Paryża do Dakaru (stąd nazwa), jednak z powodu ataków terrorystycznych, od 2009 roku akcja rozgrywa się w Ameryce Południowej. Jednak w tym roku rajd odbył się jedynie w Peru – trasa była krótsza, wiodła jedynie przez tereny piaszczyste i wydmowe, wielokrotnie prowadząc tymi samymi ścieżkami. Zmiana wydaje się nieuchronna.

Jeżeli wierzyć plotkom, zmiana nadejdzie już za chwilę. Organizator, agencja ASO, nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska. Jednak informację zdradzili zawodnik Yazeed Al Rajhi oraz saudyjski Minister Ekonomii i Planowania, Mohammed Al Twaijri. Według nich Rajd Dakar przenosi się do Arabii już od 2020 roku i to na 5 lat. 

Amerykańska redakcja Cyclenews.com powołuje się na swoje źródła, informując, że rzeczywiście na 99% procent Rajd Dakar odbędzie się na terenie Arabii Saudyjskiej. Amerykanie również donosi, że kontrakt potrwa 5 lat z pierwszą edycją w 2020 roku.

To zdecydowanie dobry moment, aby Rajd Dakar nabrał nowych odcieni. Miniona edycja jedynie na terenie Peru była zdecydowanie zbyt piaszczysta, a w poprzednich latach Rajd nawiedzany był przez powodzie na terenie Chile i Argentyny. Z kolei Arabia Saudyjska mocno stawia na promocję swojego kraju oraz promocję sportu – ostatnio odbyła się tam runda inauguracyjna mistrzostw FIA Formula E, a wcześniej impreza Race of Champions, w której udział wzięło wielu znanych zawodników z motorsportu.

Podobno do współorganizacji Rajdu zgłaszali się także południowi sąsiedzi Arabii – Oman oraz Jordania. Agencja ASO organizująca Rajd, ma podobno otrzymać 15 milionów dolarów za organizację Dakaru w tym miejscu.

Czy organizatorom Rajdu Dakar wraz z lokalnymi władzami uda się wyznaczyć ciekawą i zróżnicowaną trasę? Ponadto w reakcjach fanów Rajdu również można znaleźć ciekawe pytania: „Czy kobiety będą mogły startować?” oraz „Powodzenia w znalezieniu drinka do uczczenia zwycięstwa”.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl