Rajd Dakar 2018, etap 3: Polacy awansują
Piotr Jędrzejak
9 stycznia 2018

Trzeci etap Dakaru, czyli kolejny dzień zmagań na peruwiańskich wydmach, polscy zawodnicy mogą zaliczyć do udanych. Kuba Przygoński pilotowany przez Toma Colsoula uzyskał 9. czas i awansował na 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Debiutujący w rajdzie motocyklista Maciek Giemza był 31. i poprawił się o sześć pozycji. ​​Rafał Sonik, pomimo niedoboru mocy, wskakuje na 6. lokatę w generalce.

​W poniedziałek zawodnicy, po dwóch dniach spędzonych na biwaku pod Pisco, wyruszyli na południe Peru do San Juan de Marcona. Po drodze mieli do pokonania 296 km odcinka specjalnego i 208 km dojazdówki. Po raz kolejny główną trudnością były wydmy, wymagające precyzyjnej nawigacji i czujności. Dodatkowym utrudnieniem były przejazdy przez kaniony, rzeki i wyschnięte zbiorniki wodne. Mimo to zawodnicy nie odpuszczali, walczyli o każdą minutę, a ich zmagania dostarczały niemało emocji.

Motocykle

Jeszcze przed szóstą rano rywalizację rozpoczęli motocykliści, których stawkę otwierał lider i zwycięzca z dnia poprzedniego Joan Barreda (Honda). Niestety Hiszpan pod presją jadących za nim rywali ominął kluczowy zakręt w lewo i kontynuował jazdę poza optymalną trasą, co kosztowało go cenne minuty i miejsce w pierwszej dziesiątce. Problemy na odcinku mieli również drugi w generalce Francuz Van Beveren oraz zajmujący trzecią pozycję Austriak Walkner. Od początku niesamowite tempo narzucił zeszłoroczny zwycięzca Sam Sunderland (KTM). Brytyjczyk po niezbyt udanym niedzielnym etapie wygrał próbę z imponującą przewagą. Najdłużej jego tempo wytrzymywał Argentyńczyk Kevin Benavides (Honda), który i tak finalnie stracił ponad trzy minuty. Trzeci dojechał Australijczyk Toby Price na KTM, który przez drugą część etapu był nawet wirtualnym liderem, ale nie zdołał obronić pozycji. Debiutujący na Dakarze zawodnik Orlen Team Maciek Giemza (KTM) pojechał bardzo dobrze. Wyjątkowo równe tempo przez cały etap pozwoliło mu uzyskać 31. czas.

„Etap bardzo podobny do tego niedzielnego, tylko dłuższy i z trudniejszą nawigacją. Jechałem bardzo uważnie, bo w kilku miejscach ślady nakładły się z tymi z poprzedniego etapu. Trzymałem równe tempo, co dało mi kilkumiejscowy awans w klasyfikacji generalnej. Motocykl spisuje się fantastycznie, ma dobrą moc, co na pewno pomogło mi na wydmach. Taktyka pozostaje bez zmian, czyli bezpieczeństwo na każdym kilometrze.” – powiedział po odcinku Maciek Giemza.

W klasyfikacji generalnej motocykli poważne przetasowania na czołowych miejscach. Prowadzenie objął Sunderland. Prawie pięć minut straty ma Benevides. Zaraz za nim jest Chilijczyk Pablo Quintanilla (Husqvarna). Maciek Giemza po raz kolejny awansował i zajmuje już 30. pozycję. Maciej Berdysz zajmuje 71. miejsce, a Paweł Stasiaczek, który otrzymał godzinę kary, spadł na 79. pozycję.

Quady

Polscy quadowcy nie mieli lekkiej przeprawy, ale na szczęście ustrzegli się niebezpiecznych przygód. Etap zwyciężył już 3. raz z rzędu Ignacio Casale, Rafał Sonik był 8. i awansował na 6. miejsce w generalce, a Kamil Wiśniewski był odpowiednio 17. na etapie oraz 23. w generalce.

„Nigdy nie miałem tak słabego silnika” – mówił już na pierwszym tankowaniu Rafał Sonik. „Dokręcam gaz do końca, a quad jakby się buntował i nie chce przyspieszać. Rywale wyprzedzają mnie na prostych, bo nie jestem w stanie więcej wycisnąć. Moja maksymalna prędkość dziś to 122 km/godz. Coś jest nie tak, bo od czasu do czasu wybija mi biegi, a to oznacza jakiś problem ze skrzynią lub silnikiem, który musimy dziś rozwiązać. Mam nadzieję, że wytrzyma do końca rajdu” – dodał krakowianin.

Pod koniec etapu, problemy techniczne okazały się jednak „przydatne”. – Mogę powiedzieć, że było to szczęście w nieszczęściu. W długiej dolinie, w której na ogół idzie się „ile fabryka dała” (o ile quad pozwala), usłyszałem nagle piknięcie systemu ostrzegawczego. Po chwili dojechałem do 10-metrowej skarpy, z której spadli motocyklista i quadowiec – Gaston Gonzalez. Kiedy lądował przy nich śmigłowiec, nie wyglądał najlepiej, ale dokończył etap. Tu trzeba zachować naprawdę najwyższą ostrożność.

Kamil Wiśniewski dojechał do mety z 17. czasem i awansował w klasyfikacji generalnej na 23. pozycję. – W pierwszej części jechaliśmy w wyschniętych korytach rzek, gdzie były ogromne głazy i widziałem kilka zakleszczonych motocykli i quadów. Mocno się kurzyło i było gorąco, ale etap mogę uznać za udany, bo znów udało się przesunąć o kilka pozycji w górę podsumował quadowiec.

Samochody

W kategorii samochodów również pełno emocji. Po problemach w niedzielę swój drugi etap w tegorocznej edycji wygrał Nasser Al-Attiyah (Toyota). Katarczyk pokonał cztery załogi Peugeota i odniósł 27. etapowe zwycięstwo na Dakarze. Cztery minuty za nim na mecie zameldował się Stéphane Peterhansel (Peugeot). Trzeci Hiszpan Carlos Sainz (Peugeot) stracił już sześć minut. Kuba Przygoński, jadący Mini John Cooper Works Rally, pomimo przygód na trasie dzień może zaliczyć do udanych. Samochód przetrwał zderzenia z kamieniami w rzece, a przebitą oponę udało się bardzo szybko zmienić. Do zdrowia powrócił też pilot Tom Colsoul, co pozwoliło załodze ORLEN Team trzymać równe tempo i ostatecznie uzyskać 9. czas odcinka. Dużo poważniejsze problemy mieli inni kierowcy Mini – Fin Mikko Hirvonen stracił dwie godziny po awarii swojego Buggy, a kilometr przed metą, na zjeździe z wydmy, bardzo poważne rolowanie zaliczył Hiszpan Nani Roma i jego dalszy udział w rajdzie uzależniony jest od wyników testów medycznych.

„Dość ciężki i zwariowany odcinek z przygodami. Na początku wydmy, a potem przejazdy przez rzekę, w której kilkukrotnie uderzyliśmy w niewidoczne kamienie. Na kolejnych wydmach złapaliśmy kapcia, ale bardzo szybko udało nam się zmienić koło. Najważniejsze, że trzymamy tempo, a lekarstwa Toma działają. Walczymy i jedziemy dalej.” – podsumował etap Kuba Przygoński.

W klasyfikacji generalnej samochodów liderem został „Monsieur Dakar”, czyli Peterhansel. Ma przewagę trzech minut nad kolegą z zespołu Francuzem Despresem i prawie siedmiu minut nad Al-Attiyahem. Przygoński awansował na 11. miejsce.

We wtorek na zawodników czeka pętla w okolicach San Juan de Marcona. Najpierw 113 km dojazdówki, a potem 330 km odcinka specjalnego. Start z szerokiej plaży nad Pacyfikiem, po czym najdłuższy w tej edycji, bo ponadstukilometrowy, odcinek po wydmach.

Szczegółowe wyniki po 3 etapie Rajdu znajdziecie na dakar.com.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły