Rajd Dakar 2018: 14 dni jazdy przez Peru, Boliwię i Argentynę!

- MotoRmania

W styczniu 2018 roku ruszy już 40. edycja legendarnego Rajdu Dakar. Zawodnicy przejadą przez 3 kraje Ameryki Południowej, a czeka na nich o dwa dni rywalizacji więcej!

informacja prasowa

Najważniejsze fakty

• Czterdziesta edycja Dakaru, dziesiąta w Ameryce Południowej odbędzie się w dniach 6 – 20 stycznia 2018; start w stolicy Peru – Limie, po drodze 10 różnych miast, meta w Cordobie (Argentyna).

• Pięć lat po ostatniej wizycie w Peru, uczestnicy Dakaru powrócą na wybrzeże Pacyfiku do Limy, która gościć będzie start rajdu. Następnie trasa poprowadzi do Boliwii. W La Paz zaplanowano dzień przerwy. Potem załogi pojadą do Córdoby w Argentynie, gdzie po raz pierwszy znajdzie się meta rajdu.

• W programie 14 dni rywalizacji (w 2017 było 12), trzy odcinki w kształcie pętli, 1 odcinek maratoński.

• Podobnie jak w rajdach organizowanych w Argentynie w 2016 roku, druga stolica Boliwii Sucre będzie gościć imprezę Dakar Feria w trakcie wizyty Dakaru w tym kraju.

„Przede wszystkim chcę powiedzieć, że jesteśmy myślami ze wszystkimi ludźmi w Peru dotkniętymi skutkami katastrof naturalnych, które nawiedziły ten kraj”, powiedział Etienne Lavigne otwierając paryską prezentację edycji 2018. Dyrektor rajdu podkreślił solidarność pomiędzy Dakarem i narodem peruwiańskim oraz rządem zwalczającym skutki ulewnych deszczy spowodowanych zjawiskiem pogodowym El Niño Costero, które dotknęło północne wybrzeże kraju. Organizatorzy Dakaru dołączyli do kampanii pod nazwą #UnaSolaFuerza prowadzonej przez rząd Peru, który realizuje plan pomocy dla potrzebujących.

Powrót Peru na trasę Dakaru doda smaku sportowej rywalizacji. Już w latach 2012 i 2013 uczestnicy rajdu odkryli pustynię Ica. W styczniu przyszłego roku powrócą na jej wydmy, aby stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom, a następnie będą mieli do pokonania etapy w wysokich Andach. Odkryją także jezioro Titicaca, wjeżdżając do gościnnej Boliwii.

Drugą obok Limy stolicą, w której zawita przyszłoroczny Dakar będzie położona 4 000 m wyżej La Paz, gdzie uczestnicy rajdu będą mieli dzień odpoczynku. Następnie czeka ich dalszy ciąg przygody na boliwijskim płaskowyżu Altiplano. Ta część rajdu może okazać się największym wyzwaniem, przed ostatnią fazą zmagań w Argentynie. Rajdowcy będą pokonywać końcowe etapy wśród zmieniających się krajobrazów tego kraju, zanim dotrą do mety rajdu, która tym razem znajdzie się w miejscu niemal kultowym dla fanów rajdów na świecie. Córdoba regularnie gości argentyńską rundę WRC od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, a w roku 2018 zapisze się na kartach historii Dakaru.

Po ogłoszeniu, że trasa Dakaru 2018 przebiegać będzie przez Peru, Boliwię i Argentynę, Etienne Lavigne udał się w podróż do Ameryki Południowej, aby spotkać się z zawodnikami i zaprezentować trasę, na której będą rywalizować w styczniu przyszłego roku. Ponieważ władze Peru są skupione obecnie na pilnych problemach tego kraju, Etienne Lavigne rozpoczął swą podróż w La Paz od spotkania, w którym wziął udział prezydent kraju Evo Morales. Boliwijski lider ogłosił, że druga stolica kraju Sucre będzie gościła imprezę pod nazwą Dakar Feria w trakcie wizyty Dakaru w tym kraju. Ale uwaga wszystkich była zwrócona także na kierowcę quada Waltera Nosiglię, który w styczniu tego roku wygrał odcinek specjalny na terenie Boliwii. Zawodnik nie ukrywa swych obaw związanych z przyszłorocznym Dakarem. “Jestem podekscytowany, że Dakar powraca do naszego kraju, ale wiemy z całą pewnością, że będzie jeszcze trudniejszy, niż w ostatnich latach dzięki wizycie w Peru. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do dużych wydm, a będą one ważną częścią rajdu.

Trasa końcowej części rajdu na terenie Argentyny także będzie dużym wyzwaniem. Na odcinkach pomiędzy Saltą i Córdobą będzie można spotkać bardzo zróżnicowane warunki terenowe. Wiele wskazuje na powrót na trasę braci Alejandro i Marcosa Patronelli, ale po łącznie sześciu zwycięstwach w kategorii quadów, bracia z Las Flores utworzą tym razem załogę Yamahy w kategorii SSV. Ich były rywal Daniel Mazzucco również myśli o starcie w buggy, ale jego bronią będzie pojazd marki Can-Am.

Trasa Rajdu Dakar 2018
– Sobota, 6 stycznia: Lima – Pisco
– Niedziela, 7 stycznia: Pisco – Pisco
– Poniedziałek, 8 stycznia: Pisco – San Juan de Marcona
– Wtorek, 9 stycznia: San Juan de Marcona – San Juan de Marcona
– Środa, 10 stycznia: San Juan de Marcona – Arequipa
– Czwartek, 11 stycznia: Arequipa – La Paz
– Piątek, 12 stycznia: dzień odpoczynku La Paz
– Sobota 13, stycznia: La Paz – Uyuni
– Niedziela,14 stycznia: Uyuni – Tupiza
– Poniedziałek, 15 stycznia: Tupiza – Salta
– Wtorek, 16 stycznia: Salta – Belén
– Środa, 17 stycznia: Belén – Chilecito
– Czwartek, 18 stycznia: Chilecito – San Juan
– Piątek, 19 stycznia: San Juan – Córdoba
– Sobota, 20 stycznia: Córdoba – Córdoba

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl