Odpoczynek, początek maratonu, niespodzianka – Rafał Sonik na Dakarze

- Piotr Jędrzejak

Na pewno czytacie raporty z Rajdu Dakar 2017. Wiecie więc, że 5. etap w piątek został skrócony z powodu ulew. Z tego samego powodu odwołano 6. etap w sobotę. To automatycznie przedłużyło zawodnikom odpoczynek, który miał odbyć się jedynie w niedzielę. Jednak dzisiejszy i jutrzejszy (7 i 8) etap nie będą łatwe – przede wszystkim dlatego, że to etap maratoński, a więc w nocy zawodnicy sami muszą pracować przy swoich pojazdach, bez pomocy mechaników.

Jak Rafał Sonik spędził weekend na Rajdzie Dakar? Przeczytajcie jego relację z La Paz, stolicy Boliwii:

informacja prasowa

Po tym, jak ulewne deszcze zalały biwak w Oruro, a organizator odwołał szósty etap rywalizacji, La Paz przywitało dakarową stawkę słońcem. Tysiące barwnie ubranych i powiewających flagami kibiców oraz prezydent Evo Morales wiwatowali na cześć sportowców. W stolicy Boliwii, pozostałe w walce 254 pojazdy, spędziły niedzielę. przygotowując się do drugiej części super maratonu.

– Przywieźliśmy do Boliwii upragniony deszcz. Dla nas to oczywiście utrudnienie, bo ASO musiało odwołać najdłuższy etap, a my spędziliśmy trudną noc w samochodach obok zalanego wodą biwaku, ale w gruncie rzeczy to dobra wiadomość. Po długiej suszy, mieszkańcy mogą złapać oddech i w pełni cieszyć się kilkoma dniami wolnymi od pracy, jakie prezydent Evo Morales zarządził na czas Dakaru – mówił Rafał Sonik, który miał okazję przywitać się i zamienić kilka słów z głową państwa na oficjalnej rampie, ustawionej w centrum miasta.

Ulice najwyżej położonej stolicy świata wypełniły się po brzegi kibicami, którzy wiwatowali na cześć wszystkich rajdowców. – Słyszałem, że w tym kraju ludzie uwielbiają Dakar, ale nie spodziewałem się takiego przyjęcia. Widziałem nawet dwie polskie flagi – zauważył Kamil Wiśniewski.

Rafał Sonik Dakar17 - fot Gustavo Epifanio

Po emocjach związanych z oficjalną częścią, zawodnicy zjechali na biwak, gdzie czekali już gotowi do pracy mechanicy. Dzień odpoczynku jest bowiem okazją do regeneracji dla zawodników, jednak serwisanci mają pełne ręce roboty. Po tygodniu rywalizacji pojazdy wymagają gruntownych napraw oraz wymiany wielu części narażonych na zużycie.

Z możliwości odespania krótkich nocy w pełni skorzystał młodszy z dwóch, polskich quadowców. – Postanowiłem porządnie się zregenerować, bo przez ostatni tydzień spałem po kilka godzin. Przed nami odcinek maratoński, podczas którego sami musimy dokonywać napraw, więc zapowiadają się ciężkie dwa dni, a potem kolejne cztery przed metą…

Rafał Sonik także odpoczywał, ale również… protestował. Zwycięzca Dakaru z 2015 roku długo rozmawiał z sędziami o piątkowym odcinku specjalnym i miejscu, w którym stracił niemal dwie godziny. Oficjele przyznali, że w roadbooku był błąd, ale organizator nie zamierza weryfikować wyników. – Nie zraża mnie ta sytuacja – przyznał krakowianin, który pro forma złożył oficjalny protest. – Ja na miejscu organizatorów zająłbym się sprawą, pomimo ogromu pracy, jaki trzeba włożyć w sprawdzenie trasy, jaką przejechał każdy zawodnik i wyliczenie poniesionych przez to strat. Zrobiłbym to dla idei sprawiedliwości w sporcie. Wiem jednak, że stając na starcie tego rajdu, akceptuję jego zasady. Dlatego bez względu na ten przypadek, będę walczyć do samego końca.

W poniedziałek rozpoczyna się etap maratoński, jednak nie będzie tak trudny, jak zapowiadano. Wszystko ze względu na pogodę. Odcinek specjalny na trasie z La Paz do Uyuni został skrócony o połowę – z 322 do 161 km. Nowa trasa stanowić będzie kompilację tego, co oryginalnie miało czekać rajdowców na trasie 6. oesu oraz po części 7. Lwia część etapu będzie toczyć się na wydmach. W poniedziałek wieczorem, na znanym już z poprzednich edycji biwaku nad wielkim solniskiem Salar de Uyuni, zawodnicy sami będą musieli dokonać niezbędnych napraw. Kolejnego dnia ruszą w kierunku argentyńskiej Salty, gdzie na maszyny czekać już będą mechanicy.

Podczas gdy nasi dwaj quadowcy będą gonić swoich rywali, ich zespół również nie będzie próżnować. Z samego rana dwa samochody wyruszają w kierunku San Vicente – miasteczka, w którym przed rokiem Rafał Sonik zakończył swoje zmagania w Dakarze. Mieszkańcy tej małej, górniczej mieściny zaopiekowali się nim w burzy i chłodzie, karmiąc, podając herbatę i koce. Polski mistrz, w rewanżu przygotował dla nich niespodziankę. Przekazanie upominków ustalił już w La Paz z Luisem Castro – dyrektorem tamtejszej kopalni, który przyznał, że postój Polaka w 2016 roku był najważniejszym wydarzeniem w San Vicente od czasu, gdy zastrzelono tam Butcha Cassidy i Sundance Kida.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl