Książka o Rajdzie Dakar – Cyril Despres dla Afryki

- Piotr Jędrzejak

Czterokrotny motocyklowy zwycięzca Rajdu Dakar wydał książkę, aby pomóc szkole w Afryce.

Każdy fan Dakaru dobrze zna jego profil, a kto chociaż interesował się tym rajdem, musiał natknąć się na nazwisko Despres. Cyril startuje w Rajdzie Dakar nieprzerwanie od 2000 roku i w tym czasie tylko raz nie dojechał do mety, ale za to zdobył 4 zwycięstwa oraz 9-krotnie finiszował na podium. Jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników motocyklowych. Większy komentarz będzie chyba zbędny?

Jak na temat książki powiedział Cyril Despres: „Zazwyczaj zawodnicy czekają do końca swojej kariery, zanim publikują retrospekcje. Z tą różnicą, że ja nigdy nie byłem fanem konwencjonalnych rozwiązań! Chciałem opowiedzieć swoją historię, ale jest też i drugi motyw. Szkoła w Afryce, której pomagam, potrzebuje wsparcia finansowego dla kontynuowania swojej niezbędnej pracy oraz dla rozwoju, tak aby więcej dzieci z okolicy mogło czerpać korzyści z edukacji. Wszystkie zyski zostaną przekazane bezpośrednio szkole, jako mój własny sposób na podziękowanie ludziom z kraju, któremu zawdzięczam tak wiele.”

Cyril interesował się Senegalem jak tylko dowiedział się, co to jest Rajd Dakar, natomiast szkoła, o której mówi znajduje się na przedmieściach stolicy, Dakaru. Aktualnie szkoła ma 321 uczniów oraz 13 nauczycieli, ale w okolicy jest jeszcze około 500 dzieci, które nie mogą się uczyć. Despres zaczął zainteresował się szkołą finansowo zaraz po Rajdzie Dakar 2005 w Afryce, gdzie zginął jego przyjaciel i dwukrotny zwycięzca, Fabrizio Meoni. Wcześniej to on wspierał szkołę. Inicjatywę przejął Depres, a najbliższym krokiem będzie jej powiększenie.

Książka nazywa się „4X Dakar”, napisana jest po francusku i angielsku oraz zawiera w sobie między innymi 100 zdjęć, każde z komentarzem Cyrila. Więcej o niej dowiecie się klikając tutaj. Książkę kupić można on-line i kosztuje ona 30 euro. Wcale nie mało, ale w ten sposób pomożecie potrzebującym, no i jest pozycją „must have” dla każdego fana Rajdu Dakar.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl