Książka o Rajdzie Dakar – Cyril Despres dla Afryki
Piotr Jędrzejak
10 maja 2012

Czterokrotny motocyklowy zwycięzca Rajdu Dakar wydał książkę, aby pomóc szkole w Afryce.

Każdy fan Dakaru dobrze zna jego profil, a kto chociaż interesował się tym rajdem, musiał natknąć się na nazwisko Despres. Cyril startuje w Rajdzie Dakar nieprzerwanie od 2000 roku i w tym czasie tylko raz nie dojechał do mety, ale za to zdobył 4 zwycięstwa oraz 9-krotnie finiszował na podium. Jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników motocyklowych. Większy komentarz będzie chyba zbędny?

Jak na temat książki powiedział Cyril Despres: „Zazwyczaj zawodnicy czekają do końca swojej kariery, zanim publikują retrospekcje. Z tą różnicą, że ja nigdy nie byłem fanem konwencjonalnych rozwiązań! Chciałem opowiedzieć swoją historię, ale jest też i drugi motyw. Szkoła w Afryce, której pomagam, potrzebuje wsparcia finansowego dla kontynuowania swojej niezbędnej pracy oraz dla rozwoju, tak aby więcej dzieci z okolicy mogło czerpać korzyści z edukacji. Wszystkie zyski zostaną przekazane bezpośrednio szkole, jako mój własny sposób na podziękowanie ludziom z kraju, któremu zawdzięczam tak wiele.”

Cyril interesował się Senegalem jak tylko dowiedział się, co to jest Rajd Dakar, natomiast szkoła, o której mówi znajduje się na przedmieściach stolicy, Dakaru. Aktualnie szkoła ma 321 uczniów oraz 13 nauczycieli, ale w okolicy jest jeszcze około 500 dzieci, które nie mogą się uczyć. Despres zaczął zainteresował się szkołą finansowo zaraz po Rajdzie Dakar 2005 w Afryce, gdzie zginął jego przyjaciel i dwukrotny zwycięzca, Fabrizio Meoni. Wcześniej to on wspierał szkołę. Inicjatywę przejął Depres, a najbliższym krokiem będzie jej powiększenie.

Książka nazywa się „4X Dakar”, napisana jest po francusku i angielsku oraz zawiera w sobie między innymi 100 zdjęć, każde z komentarzem Cyrila. Więcej o niej dowiecie się klikając tutaj. Książkę kupić można on-line i kosztuje ona 30 euro. Wcale nie mało, ale w ten sposób pomożecie potrzebującym, no i jest pozycją „must have” dla każdego fana Rajdu Dakar.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły