Utah: jazda w korku pomiędzy samochodami legalna – zobacz rządową kampanię

- Piotr Jędrzejak

Utah dołączyło do grupy amerykańskich stanów, w których jazda motocyklem pomiędzy samochodami jest legalna. Nowe prawo weszło w życie dokładnie dziś, 14 maja. Oczywiście istnieją określone warunki, w których można korzystać z lane-filtering.

Władze stanu Utah już jakiś czas temu uruchomiły kampanię informującą motocyklistów o prawach dotyczących lane-filtering, jednocześnie informując kierowców, że pomiędzy ich samochodami zaczną przejeżdżać motocykle i będzie to zupełnie legalne.

Policja stanowa nagrała film prezentacyjny, w którym dokładnie przedstawia warunki lane-filtering. Można narzekać, że film zrealizowany jest tak sztywno, że ziewanie nie pozwoli go dokładnie obejrzeć. Ale z to film perfekcyjnie wyjaśnia warunki, a ponadto władze uruchomiły specjalną stronę RideToLive.utah.gov, na której poza lane-filtering znalazło się sporo merytorycznej wiedzy na temat bezpiecznej jazdy, a nawet zniżki na kursy doskonalenia techniki jazdy. A więc można zrobić coś dobrego dla motocyklistów!

Obejrzyjcie film. Pod nim zamieszczamy warunki lane-filteringu.

Warunki jazdy pomiędzy samochodami w Utah:
– Należy jechać motocyklem (nie obejmuje trójkołowców typu Can-Am).
– Jezdnia musi mieć 2 lub więcej pasów w tym samym kierunku.
– Obowiązujące ograniczenie prędkości to 45 mph (ok 70 km/h) lub mniej, a więc obwodnice odpadają.
– Wyprzedzane pojazdy muszą stać w miejscu.
– Motocyklista nie może poruszać się szybciej, niż 15 mph (25 km/h).
– Lane-filtering musi odbywać się w bezpiecznych warunkach.

Zwróćcie także uwagę na obowiązki motocyklisty, gdy samochody zaczną ruszać. Motocyklista musi zakończyć jazdę pomiędzy autami i bezpiecznie włączyć się do ruchu na pasie. Dodatkowo policja przestrzega: ruszając motocyklem spod świateł jako pierwszy, zawsze miej na uwadze, że ktoś jadący w poprzek może przejechać na czerwonymdokładnie w ten sposób doszło do drastycznego wypadku w Częstochowie na początku maja.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl