Utah: jazda w korku pomiędzy samochodami legalna – zobacz rządową kampanię
Piotr Jędrzejak
14 maja 2019

Utah dołączyło do grupy amerykańskich stanów, w których jazda motocyklem pomiędzy samochodami jest legalna. Nowe prawo weszło w życie dokładnie dziś, 14 maja. Oczywiście istnieją określone warunki, w których można korzystać z lane-filtering.

Władze stanu Utah już jakiś czas temu uruchomiły kampanię informującą motocyklistów o prawach dotyczących lane-filtering, jednocześnie informując kierowców, że pomiędzy ich samochodami zaczną przejeżdżać motocykle i będzie to zupełnie legalne.

Policja stanowa nagrała film prezentacyjny, w którym dokładnie przedstawia warunki lane-filtering. Można narzekać, że film zrealizowany jest tak sztywno, że ziewanie nie pozwoli go dokładnie obejrzeć. Ale z to film perfekcyjnie wyjaśnia warunki, a ponadto władze uruchomiły specjalną stronę RideToLive.utah.gov, na której poza lane-filtering znalazło się sporo merytorycznej wiedzy na temat bezpiecznej jazdy, a nawet zniżki na kursy doskonalenia techniki jazdy. A więc można zrobić coś dobrego dla motocyklistów!

Obejrzyjcie film. Pod nim zamieszczamy warunki lane-filteringu.

Warunki jazdy pomiędzy samochodami w Utah:
– Należy jechać motocyklem (nie obejmuje trójkołowców typu Can-Am).
– Jezdnia musi mieć 2 lub więcej pasów w tym samym kierunku.
– Obowiązujące ograniczenie prędkości to 45 mph (ok 70 km/h) lub mniej, a więc obwodnice odpadają.
– Wyprzedzane pojazdy muszą stać w miejscu.
– Motocyklista nie może poruszać się szybciej, niż 15 mph (25 km/h).
– Lane-filtering musi odbywać się w bezpiecznych warunkach.

Zwróćcie także uwagę na obowiązki motocyklisty, gdy samochody zaczną ruszać. Motocyklista musi zakończyć jazdę pomiędzy autami i bezpiecznie włączyć się do ruchu na pasie. Dodatkowo policja przestrzega: ruszając motocyklem spod świateł jako pierwszy, zawsze miej na uwadze, że ktoś jadący w poprzek może przejechać na czerwonymdokładnie w ten sposób doszło do drastycznego wypadku w Częstochowie na początku maja.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły