Północna Pętla toru Nurburgring: onboard z 1967 wraz z komentarzem
Piotr Jędrzejak
25 czerwca 2019

Północna Pętla nawet dziś wygląda niebezpiecznie. A zobaczcie onboard z 1967 roku…

Tor Nurburgring, a w zasadzie jego Północna Pętla jest prawdopodobnie najbardziej znanym torem na całym świecie. Długi, piekielni trudny do zapamiętania i naprawdę niebezpieczny… Aktualnie na co dzień jeździć może po nim każdy, a wystarczy wykupić bilet. Obowiązują zasady jak na drodze publicznej, ale bez ograniczenia prędkości. Oczywiście wciąż odbywają się tam wyścigi.

A teraz zobaczcie, jak to wyglądało w 1967 roku. Kamera pokładowa zamontowana została na samochodzie wyścigowym – oczywiście bez żadnych systemów w stylu ABS czy kontrola trakcji. Klimat nagrania, wraz z perfekcyjnym komentarzem i odrealnioną muzyczką jest jednak tak cudowny, że nie mogliśmy się tym nie podzielić (dzięki Alek!).

Film pochodzi z 1967 roku, zaraz po tym, jak na końcu ostatniej prostej dobudowano szykanę. Tor miał wtedy ok. 23 kilometry długości. Rok później, po trudnym, deszczowym, zamglonym wyścigu o GP Niemiec, Jackie Stewart obiekt „Zielonym Piekłem” – to miano jest okrutnie popularne do dziś. Niedługo później, w 1970 roku zawodnicy zbojkotowali Grand Prix, wymuszając tym samym modyfikacje obiektu podnoszące jego bezpieczeństwo.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły