Północna Pętla toru Nurburgring: onboard z 1967 wraz z komentarzem

- Piotr Jędrzejak

Północna Pętla nawet dziś wygląda niebezpiecznie. A zobaczcie onboard z 1967 roku…

Tor Nurburgring, a w zasadzie jego Północna Pętla jest prawdopodobnie najbardziej znanym torem na całym świecie. Długi, piekielni trudny do zapamiętania i naprawdę niebezpieczny… Aktualnie na co dzień jeździć może po nim każdy, a wystarczy wykupić bilet. Obowiązują zasady jak na drodze publicznej, ale bez ograniczenia prędkości. Oczywiście wciąż odbywają się tam wyścigi.

A teraz zobaczcie, jak to wyglądało w 1967 roku. Kamera pokładowa zamontowana została na samochodzie wyścigowym – oczywiście bez żadnych systemów w stylu ABS czy kontrola trakcji. Klimat nagrania, wraz z perfekcyjnym komentarzem i odrealnioną muzyczką jest jednak tak cudowny, że nie mogliśmy się tym nie podzielić (dzięki Alek!).

Film pochodzi z 1967 roku, zaraz po tym, jak na końcu ostatniej prostej dobudowano szykanę. Tor miał wtedy ok. 23 kilometry długości. Rok później, po trudnym, deszczowym, zamglonym wyścigu o GP Niemiec, Jackie Stewart obiekt „Zielonym Piekłem” – to miano jest okrutnie popularne do dziś. Niedługo później, w 1970 roku zawodnicy zbojkotowali Grand Prix, wymuszając tym samym modyfikacje obiektu podnoszące jego bezpieczeństwo.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl