167 km/h w traktorze: Guy Martin ustanawia nowy rekord prędkości
Piotr Jędrzejak
25 czerwca 2019

Traktor raczej nie jest normalnym pojazdem do szybkiej jazdy według motocyklistów. Ale Guy Martin też nie jest normalny, więc nie ma co panikować. 

Ostatni rekord prędkości dla traktora został ustanowiony przez Stiga w Top Gear w marcu 2018 i wynosił 140,45 km/h. Teraz nasz ulubiony, lekko ekscentryczny zawodnik znany z wyścigów drogowych oraz [tu można wpisać coś dowolnego] poprawił ten rekord do wyniku 166,7 km/h. Trochę strach.

Niestety nie jest to jeszcze potwierdzone oficjalnie, ponieważ rekord został ustanowiony w czasie kręcenia programu dokumentalnego na Channel 4 z Guyem Martinem. Ale na szczęście na miejscu był rolniczy magazyn Farmers Weekly i to od nich mamy film, zdjęcia oraz informacje.

Próba odbyła się na pasie startowym o długości 2,9 kilometra. Fura, którą jechał Guy, to JCB Fastrac po gruuubych modyfikacjach. Wszystko znajdziecie w powyższym linku, ale tak w skrócie: podwozie i nadwozie to połączenie kilku serii JCB, aby uzyskać balans pomiędzy wagą i wytrzymałością. Skrzynię wymieniono na manualną, zmieniono i zablokowano też dyferencjały. Opony to specjalna konstrukcja. 6-cylindrowy silnik 7,2 litra dostał nową turbosprężarkę oraz elektryczny kompresor, a do tego szereg innych modyfikacji. Finalnie diesel wypluł 1000 KM mocy oraz 2500 Nm momentu. Jeżeli chcielibyście stuningować swój traktor, to ekipa JCB już przetarła szlaki.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły