167 km/h w traktorze: Guy Martin ustanawia nowy rekord prędkości

- Piotr Jędrzejak

Traktor raczej nie jest normalnym pojazdem do szybkiej jazdy według motocyklistów. Ale Guy Martin też nie jest normalny, więc nie ma co panikować. 

Ostatni rekord prędkości dla traktora został ustanowiony przez Stiga w Top Gear w marcu 2018 i wynosił 140,45 km/h. Teraz nasz ulubiony, lekko ekscentryczny zawodnik znany z wyścigów drogowych oraz [tu można wpisać coś dowolnego] poprawił ten rekord do wyniku 166,7 km/h. Trochę strach.

Niestety nie jest to jeszcze potwierdzone oficjalnie, ponieważ rekord został ustanowiony w czasie kręcenia programu dokumentalnego na Channel 4 z Guyem Martinem. Ale na szczęście na miejscu był rolniczy magazyn Farmers Weekly i to od nich mamy film, zdjęcia oraz informacje.

Guy Martin i rekord predkosci dla traktora JCB (3)

Próba odbyła się na pasie startowym o długości 2,9 kilometra. Fura, którą jechał Guy, to JCB Fastrac po gruuubych modyfikacjach. Wszystko znajdziecie w powyższym linku, ale tak w skrócie: podwozie i nadwozie to połączenie kilku serii JCB, aby uzyskać balans pomiędzy wagą i wytrzymałością. Skrzynię wymieniono na manualną, zmieniono i zablokowano też dyferencjały. Opony to specjalna konstrukcja. 6-cylindrowy silnik 7,2 litra dostał nową turbosprężarkę oraz elektryczny kompresor, a do tego szereg innych modyfikacji. Finalnie diesel wypluł 1000 KM mocy oraz 2500 Nm momentu. Jeżeli chcielibyście stuningować swój traktor, to ekipa JCB już przetarła szlaki.

Guy Martin i rekord predkosci dla traktora JCB (2)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl