Ninja H2R, Kenan Sofuoglu i rekordowa prędkość 400 km/h?

- Piotr Jędrzejak

Z modelem Ninja H2R, Kawasaki zrobiło na rynku spore zamieszanie. Moc 300 KM, układ dolotowy z kompresorem, kosmiczna prędkość… Zresztą – jeżeli o tym nie wiecie, to przez ostatnich kilka lat musieliście mieszkać w jaskini.

Wracając do tematu „kosmicznej prędkości”, to nie do końca wiadomo, ile właściwie H2R może pojechać. Producent twierdzi, że maksymalna prędkość to 380 km/h, ale nikt nie za bardzo miał okazję, aby szukać tego limitu. Aktualny, czterokrotny mistrz World Supersport (oczywiście jeżdżący Kawasaki) postanowił to zweryfikować i osiągnąć 400 km/h!

Kenan Sofuoglu 400 kmh Ninja H2R (3)

Zabrał Ninję H2R na świeżo zbudowany, bardzo długi (2682 metrów!) most Osman Gazi Bridge lub jak kto woli, İzmit Bay Bridge nieopodal Instanbułu i tam, na seryjnie produkowanym motocyklu, „cisnął ile fabryka dała”.

„Gdy pytałem o motocykl, Kawasaki powiedziało, że jego maksymalna prędkość to 380 km/h, a ich marzeniem jest osiągnięcie 400 km/h” – mówi Sofuoglu. „Pierwszy raz gdy nim jechałem, już poczułem jego ogromną moc i prędkość. Dokonałem małych zmian – zostawiając oryginalne ustawienia, nie modyfikowałem go. Osiągnąłem 390 km/h w ostatnich testach, a w końcu pobiłem to i osiągnąłem 400 km/h.”

Dość spokojny cytat, jak na opis osiągnięcia prędkości 400 km/h na moście… Zobaczcie film:

Kenan osiągnął 400 km/h w zaledwie 29 sekund. Najtrudniejszą częścią osiągania tego rekordu było spędzenie na moście wielu godzin, aby dowiedzieć się jaka panuje tam pogoda w stosunku do pory dnia. Pewnie domyślacie się, że lecąc „cztery paki” na moście, natknięcie się na boczny wiatr raczej nie jest przyjemne… Kenan w końcu podszedł do próby o 5:00 rano.

Kenan Sofuoglu 400 kmh Ninja H2R (5)W całym tym przedsięwzięciu jest jeszcze jeden, bardzo duży problem. Prędkość Kenana na H2R była mierzona za pomocą… zwykłego prędkościomierza. Nie było tam żadnych radarów, przyrządów obliczających przejechany dystans w określonym czasie, nic z tych rzeczy. Czy w takim wypadku rekord 400 km/h na Ninjy H2R rzeczywiście może być rekordem?

Nie jesteśmy do końca przekonani… No ale „max speed 400 km/h” na budziku jest? Jest.

Kenan Sofuoglu 400 kmh Ninja H2R (4)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl