Lee Munro ustanawia nowy rekord prędkości na motocyklu Indian Scout
Piotr Jędrzejak
1 sierpnia 2017

Słowa „Munro, rekord, Indian” znacie bardzo dobrze, ale nie pasuje Wam imię Lee oraz aktualna data wydarzeń? Macie rację.

50 lat temu Burt Munro ustanowił rekord prędkości dla klasy poniżej 1000 ccm – pojechał 296,26 km/h na swoim Indian Scout Streamliner na wyschniętym, słonym jeziorze Bonneville. Rekord pozostał niepobity do dziś, głównie dlatego, że zawodnicy celowo omijają tę kategorię, aby uczcić pamięć Burta. Teraz, na 50. rocznicę rekordu, wnuk jego brata ustanawia własny rekord prędkości.

Lee Munro wystartował na El Mirage w Kalifornii w kategorii „1350cc Modified Partial Streamliner – Gas”, gdzie ustanowił nowy rekord 300,73 km/h, oczywiście na Indianie Scout’cie. Start w kalifornijskim El Mirage jest jednak tylko testem dla zespołu i motocykla, a także dowodem, że Lee potrafi okiełznać modyfikowany motocykl przy ogromnych prędkościach. To wszystko potrzebne jest przed udziałem w Bonneville Speed Week w sierpniu, kiedy to Lee Munro chce pobić kolejne rekordy.

Tak wyglądał pierwszy przejazd:

Rozmawiając z 1NEWS, Lee Munro powiedział: „Oni [zarząd Bonneville] nie dopuszczą byle małpy potrafiącej odkręcać manetkę na motocykl, bez potwierdzenia. Musisz potwierdzić, że jesteś godny. Motocykl trochę się poruszał, ale mój Indian był bardzo stabilny, nie dał mi żadnego powodu do zmartwienia. Silnik był niezwykle mocny, a podwozie stabile – czułem się, jakbym jechał po ulicy na dobrej jakości motocyklu drogowym. Nic strasznego.

Podchodziło do mnie wiele osób, wiązali mnie z Burtem i z tym, czego dokonał na swoim Indianie. To wyjątkowe uczucie. Powiedziano mi <przyzwyczajaj się do bycia rozpoznawalnym, bo to się wydarzy chłopaku>>. Jestem prawdziwie dumny, jestem bardzo bardzo dumny, że mogę nosić to imię.”

Przy okazji obecności na El Mirage, zespół Indiana pobił dwa kolejne rekordy. Pierwszy z nich to 248,051 zamiast 243,01 km/h w kategorii „Modified-Pushrod Gasoline 2000cc” na motocyklu 2015 Indian Chief Classic. Drugi rekord wyniósł 248,41 zamiast 246,23 km/h w kategorii „Modified-Gasoline 1350cc” na modelu 2015 Indian Scout.

Przygotowując się do startu w Bonneville Speed Week, marka Indian wraz z zespołem wypuścili krótki film opowiadający o życiu Burta oraz o tym, jak jego dokonania są ważne dla Indiana. To pierwszy film z serii.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły