Jawa i BSA wracają do sprzedaży – Mahindra wykupiła prawa!

- Adam Lambryczak

Od niedawna wiele osób nostalgicznie kupuje Romety i Junaki, przyszła pora na powrót Jawy, która została wykupiona przez indyjską grupę Mahindra & Mahindra!

Trójca święta, która jeszcze nie tak dawno temu królowała wśród motocykli na naszych drogach wraca do łask. Hindusi wykupili prawa do marki czeskiej Jawy, w ciągu dwóch lat mają zamiar zaprezentować ją rzeszy publiczności na targach Auto Expo 2018. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jak się okazuje wśród mieszkańców Indii lubujących małe pojemności, Jawa jest bardzo dobrze znana i lubiana.

Na razie brak dokładnych informacji na temat tego jak miałyby wyglądać motocykle i jakie posiadać mają bebechy. Pewne jest jednak, że trafią one początkowo na rynek Indii i kilku innych państw Azji. Produkowane będą w indyjskim mieście Pithampur w stanie Madhya Paradesh. Motocykl ma ponoć posiadać oryginalne DNA Jawy, zaś zaprojektowany zostanie z pomocą włoskiej wyścigowej dywizji Mahindry – tak twierdzą nowi właściciele.

Czy trafią na nasze rynki? Póki co nie ma takich planów. Po sukcesie Rometa i Junaka pewne jest jednak, że Mahindra sporo zyskałaby takim posunięciem.

Póki co na rynek Europy oraz Stanów Zjednoczonych Hindusi przygotowali coś zupełnie innego. Mahindra & Mahindra wykupiła ostatnio 60% udziałów w firmie Classic Legends Pvt. Ltd, która z kolei posiada pełne prawa nie tylko do marki Jawa, ale również do marki BSA. Te brytyjskie motocykle również swoje lata świetności mają dawno za sobą i zostały wpisane do księgi klasyków – ostatni model produkowany był w latach 70. Teraz BSA wróci na rynki Europy oraz USA.

Wiadomym jest, że Indie należą do krajów mocno rozwiniętych technologicznie, dlatego też możemy spodziewać się konkretnych motocykli mogących konkurować z czołówką producentów na świecie. A jak z wami, kupilibyście odświeżoną Jawe lub nowiutkiego BSA?

Mahindra

Anand Mahindra, prezes firmy Mahindra & Mahindra

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl