Guy Martin miażdży rekord prędkości na Ścianie Śmierci

- Piotr Jędrzejak

Jeżeli ktokolwiek ma pobijać rekord prędkości w dziwnych okolicznościach, musi to być Guy Martin. Tym razem legenda Tourist Trophy wzięła się za Ścianę Śmierci…

Wall of Death stało się popularną rozrywką już na początku XX wieku, a do poniedziałku rekord prędkości osiągniętej w okrągłej beczce wynosił 96 km/h. Normalnie kaskaderzy poruszają się po Ścianie Śmierci z prędkością około 35 km/h i są to raczej nieduże Ściany pod względem obwodu. Jeżeli Guy chciałby pobić rekord na takim małym obiekcie, przeciążenie przekroczyłoby 10G, a to już trochę za dużo.

Dlatego na potrzeby programu Speed na angielskim Channel 4, w ramach którego Guy bije rekordy, zbudowano przy okazji największą do tej pory Ścianę Śmierci o średnicy 40 metrów. To jednak stworzyło kolejny problem – aby w ogóle jechać po tak dużej ścianie, potrzebne jest przeciążenie aż 2,5G. Dlatego Guy musiał wjeżdżać na nią z prędkością przynajmniej 93 km/h…

Guy Martin sciana smierci 1

Brzmi jak trudne zadanie i rzeczywiście takim jest. Ale Guy nie robił z tego wielkiego halo:
„Wszystko, co muszę robić, to wykonywać kolejne ruchy. Taka 30-sekundowa rutyna. Uruchomię motocykl, wjadę na Ścianę, rozpędzę się, przejadę jedno okrążenie z dużą prędkością, zwolnię, zjadę ze Ściany, zatrzymam się. Tak właśnie sobie z tym poradzę.”

Rzeczywiście, nic wielkiego.

Guy Martin sciana smierci 2

Guy Martin to Guy Martin, a więc jak powiedział, tak zrobił. Próba bicia rekordu była transmitowana w Channel 4 na żywo i w poniedziałek 28. marca mogliśmy oglądać, jak Guy nie tylko pobił, ale zmiażdżył poprzedni rekord 96 km/h. W pierwszej próbie Martin wykręcił 113,19 km/h, a w drugiej próbie ustanowił finalny Rekord Świata Prędkości na Ścianie Śmierci wynoszący 125,77 km/h.

Chcecie to zobaczyć?

 

The second world speed record of the night for Guy Martin – 78.15mph. Massive congratulations. #WallOfDeath

Opublikowany przez Channel 4 na 28 marca 2016

Przeciążenie wynosiło wtedy 5,2G. W jednym z kolejnych odcinków „Speed With Guy Martin”, nasz ulubieniec ma zamiar pokonać barierę 200 mph (320 km/h) w busie marki Ford Transit. Ponieważ dlaczego nie?

Jeżeli macie ochotę posłuchać wywiadu z Guyem (nagranego na pace busa, bo akurat tam miał lampkę, a był wieczór) dla swoich fanów, na temat Ściany Śmierci, oto on:

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl