Tytanowy zacisk hamulcowy wydrukowany w 3D przez Bugatti: wow!

- Piotr Jędrzejak

Niedawno BMW zaprezentowało ramę do S1000RR wyprodukowaną w technologii 3D. Teraz koncern Volkswagen prezentuje swoje małe dzieło sztuki.

Bugatti to jedna z tych najdroższych marek samochodowych. Tutaj koszty grają drugoplanową rolę, a przede wszystkim liczą się osiągi i zaawansowanie technologiczne. Bugatti zaprezentowało właśnie zacisk hamulcowy z tytanu, wytworzony technologią druku 3D. Jest to również największy element kiedykolwiek wyprodukowany z tytanu w 3D.

Bugatti zacisk tytanowy 3D (3)

W przypadku tytanu, w tym przypadku stop Ti6AI4V, kucie lub obrabianie z całego bloku stopu nie jest możliwe. Jednak dzięki technologii selektywnego spiekania laserowego, Bugatti mogło stworzyć ten imponujący zacisk. Spiek laserowy, dokładnie tak jak druk 3D, pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni – stąd zacisk ma organiczne kształty.

Do skonstruowania potrzebny był laser o mocy 400 Watt, zajęło to 45 godzin czasu, oraz 2213 warstwy. Następnie zacisk trafił do 5-osiowej obrabiarki, gdzie wykonane zostały ostatnie szlify oraz gwinty i inne elementy montażowe. Ten proces zajął kolejne 11 godzin.

Bugatti zacisk tytanowy 3D (1)

W najcieńszym miejscu zacisk ma zaledwie 1 milimetr grubości. Pył niewykorzystany w procesie spiekania laserowego może zostać wykorzystany do kolejnych produkcji.

Zacisk jest naprawdę potężny. Jest to konstrukcja 8-tłoczkowa. W przyszłości trafi do super-samochodów, które potrafią rozpędzać się od 0 do 400 km/h i znowu wyhamować do zera w 42 sekundy. To oznacza ponad 1000 st C. temperatury. Sprawdźcie widowiskowy film z testów:

https://www.youtube.com/watch?v=hPkY8nBWxoU

Dlaczego w ogóle o tym piszemy? Zobaczcie przecież, jak ten zacisk widowiskowo wygląda… Ale przede wszystkim weźcie pod uwagę, że zacisk został stworzony przez Grupę VW, która przecież wciąż jest właścicielem Ducati. Czy w przyszłości, w topowym Panigale znajdziemy tytanowe zaciski hamulcowe wydrukowane w 3D?

Bugatti zacisk tytanowy 3D (2) Bugatti zacisk tytanowy 3D (4) Bugatti zacisk tytanowy 3D (5) Bugatti zacisk tytanowy 3D (6) Bugatti zacisk tytanowy 3D (8) Bugatti zacisk tytanowy 3D (7)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl