Nowy Triumph Daytona 765 przyłapany! Już na sezon 2020?

- Piotr Jędrzejak

Czyżby kategoria sportowych 600+ wracała do łask? Triumph został właśnie przyłapany na testach nowego, drogowego modelu supersporta w postaci Daytony 765!

Jeżeli na słowo „Daytona” serce bije Wam szybciej, to nie dziwimy się Wam ani trochę. Supersport od Triumpha był motocyklem niezwykle skutecznym i charakternym, niestety został pokonany przez europejskie normy emisji spalin. Gdy jednak okazało się, że Triumph będzie dostawcą 3-cylindrowych silników 765 do serii Moto2 (które są też używane w nakedzie Street Triple 765), wszyscy po cichu liczyli, że drogowa Daytona również powróci.

Triumph oficjalnie niczego nie potwierdza, a niedawno jeszcze zaprzeczał, ale zdjęcia nie kłamią – nowa Daytona 765 nadjeżdża!

Triumph Daytona 765 2020 zdjecia szpiegowskie (3)

Za napęd odpowiedzialny będzie oczywiście 3-cylindrowy silnik 765, a jak donoszą Brytyjczycy z MCN.com, można spodziewać się około mocy 135 KM, oczywiście z zachowaniem normy Euro5. Co oznacza, że zapewne dostępne będą pakiety torowe znoszące ograniczenia. Jedną z zalet Triumpów zawsze była masa – nowa Daytona również ma być lekka z wagą na poziomie ok. 180 kg bez paliwa.

Z zewnątrz nowa Daytona wygląda zaskakująco podobnie do poprzedniego modelu. Nawet rama i wahacz wyglądają na identyczne.

Triumph Daytona 765 2020 zdjecia szpiegowskie (2)

Podwozie motocykla ze zdjęć to jednak najwyższa półka. Z przodu widzimy złotego Ohlinsa (prawdopodobnie NIX30), do którego przymocowane są najnowsze zaciski Brembo Stylema. Z tyłu pracuje Ohlins z pełną regulacją. Model ze zdjęć z całą pewnością pozbawiony jest jakiegokolwiek półaktywnego zawieszenia elektronicznego.

Brytyjczycy z MoreBikes.co.uk mają nawet film z toru!

Powstaje więc pytanie o dostępne wersje wyposażenia. Z pewnością, jak to zawsze w Triumphie, zobaczymy bardziej i mniej wypasioną wersję. Street Triple wychodzi na przykład w 3 odmianach: S, R i RS. Niedawno jednak Triumph ruszył z programem Triumph Factory Custom, a więc być może Daytona pojawi się również z wersji totalnie wypasionej, limitowanej do 500 sztuk, z zaawansowanym zawieszeniem oraz silnikiem prosto z Moto2?

Triumph Daytona 765 2020 zdjecia szpiegowskie (2)

Na wyposażenie i elektronikę bez wątpliwości nie będzie można narzekać. Przyłapany model posiada ekran TFT. Można spodziewać się kilku trybów jazdy (przynajmniej tak jak w Street Triple 765), a także systemów kontroli trakcji, ABSu i być może slajdu, które współpracują z wieloosiowym IMU i są czułe na zakręty. Obstawiamy także obecność quickshiftera w górę oraz w dół.

Kiedy? Triumph oficjalnie nie potwierdza prac nad Daytoną 765, więc ciężko cokolwiek przewidywać. Jednak model ze zdjęć wygląda, jakby był w końcowej fazie przygotować. Może więc start sezonu Moto2 z debiutującymi silnikami Triumph będzie dobrą okazją, aby zapowiedzieć nową Daytonę? Jeżeli nie, to liczymy, że na Eicmie pod koniec roku dowiemy się już, że Daytona 765 wjedzie do salonów w sezonie 2020.

Triumph Daytona 765 2020 zdjecia szpiegowskie (1)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl