Nowy KTM 890 Duke przyłapany na testach torowych
Piotr Jędrzejak
26 sierpnia 2019

Wszystko wskazuje na to, że KTM właśnie testował delikatnie zwiększony silnik. Czy to nowa wersja Duke’a? A może to Duke R?

W ostatnim czasie sporo dzieje się u Pomarańczowych, a wszystkie doniesienia znajdziecie tutaj. Całkiem niedawno pisaliśmy także, że KTM być może pracuje nad dwucylindrowym silnikiem 890. No i rzeczywiście – do sieci trafiły właśnie zdjęcia z testów torowych.

KTM ewidentnie coś testował – i to ostro. Motocykl wyposażony był w sporo kabli i tymczasowych czujników. Tempo też było wysokie, a za kierownicą siedział Jeremy McWilliams, czyli były kierowca MotoGP i obecny kierowca rozwojowy KTMa. Sprzęt z zewnątrz wyglądał jak 790 Duke i takie właśnie miał logotypy, jednak osoby obecne na miejscu zauważyły wyraźną różnicę w dźwięku. Testowany motocykl brzmiał wyraźnie inaczej, miał niższy ton, niż 790.

Być może to tylko testy nowej elektroniki, kontroli trakcji, ABSu i układu wydechowego. A być może to testy nowej jednostki 890 – według plotek miała ona bazować na 790, ale ze zwiększonymi skokiem i średnicą tłoka. Przy takim scenariuszu pozostaje pytanie, po co nam 890 Duke, skoro 790 Duke jest świetny. Może KTM w ten sposób radzi sobie z nadchodzącymi normami Euro5? Może 890 zarezerwowany będzie dla wersji Duke R, która przecież miała być mocniejsza.

Jedno jest pewne – jeżeli Jeremy McWilliams testuje, można spodziewać się świetnych wyników.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły