Nowy KTM 890 Duke przyłapany na testach torowych

- Piotr Jędrzejak

Wszystko wskazuje na to, że KTM właśnie testował delikatnie zwiększony silnik. Czy to nowa wersja Duke’a? A może to Duke R?

W ostatnim czasie sporo dzieje się u Pomarańczowych, a wszystkie doniesienia znajdziecie tutaj. Całkiem niedawno pisaliśmy także, że KTM być może pracuje nad dwucylindrowym silnikiem 890. No i rzeczywiście – do sieci trafiły właśnie zdjęcia z testów torowych.

KTM 890 Duke zdjecia szpiegowskie (6)

KTM ewidentnie coś testował – i to ostro. Motocykl wyposażony był w sporo kabli i tymczasowych czujników. Tempo też było wysokie, a za kierownicą siedział Jeremy McWilliams, czyli były kierowca MotoGP i obecny kierowca rozwojowy KTMa. Sprzęt z zewnątrz wyglądał jak 790 Duke i takie właśnie miał logotypy, jednak osoby obecne na miejscu zauważyły wyraźną różnicę w dźwięku. Testowany motocykl brzmiał wyraźnie inaczej, miał niższy ton, niż 790.

KTM 890 Duke zdjecia szpiegowskie (1)

Być może to tylko testy nowej elektroniki, kontroli trakcji, ABSu i układu wydechowego. A być może to testy nowej jednostki 890 – według plotek miała ona bazować na 790, ale ze zwiększonymi skokiem i średnicą tłoka. Przy takim scenariuszu pozostaje pytanie, po co nam 890 Duke, skoro 790 Duke jest świetny. Może KTM w ten sposób radzi sobie z nadchodzącymi normami Euro5? Może 890 zarezerwowany będzie dla wersji Duke R, która przecież miała być mocniejsza.

Jedno jest pewne – jeżeli Jeremy McWilliams testuje, można spodziewać się świetnych wyników.

KTM 890 Duke zdjecia szpiegowskie (7) KTM 890 Duke zdjecia szpiegowskie (3)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl