Czy KTM pracuje nad 2-cylindrowym, rzędowym silnikiem 890?

- Piotr Jędrzejak

Dużo dzieje się ostatnio w Mattighofen.

KTM niedawno wypuścił szokująco dobrego nakeda 790 Duke, do którego teraz na drogach dołączają 790 Adventure oraz 790 Adventure R. W niedawnych plotkach szef firmy, Stefan Pierer nie wykluczał zakupu całego Ducati, a także zapowiedział nowy model SMT oraz nowe 500-tki.

Amerykańska redakcja Asphalt&Rubber donosi teraz o kolejnych plotkach, według których KTM pracuje nad nową platformą silnika. Będzie ona ściśle związana z dwucylindrową, rzędową 790 (dokładnie 799 ccm). Nowa jednostka określona została jako 890. Układ zostanie identyczny, a najprawdopodobniej zwiększy się skok tłoka i średnica cylindra.

W jakich motocyklach znajdziemy nowy silnik 890? Póki co to tylko wróżenie z fusów, a scenariuszy jest wiele. Niewykluczone, że zapowiadany, nowy model SMT będzie właśnie 890-tką, a nie 790-tką. Jest to trochę pozbawione logiki, ale będzie mu łatwiej konkurować z Ducati Supermotard 950.

Wiemy na pewno, że 790 Duke pojawi się w wersji R, będzie miał lepsze podwozie i mocniejszy silnik… Ale może KTM robi nas w balona i nowa „eRka” będzie tak naprawdę nazywała się 890 Duke R?

Kolejna wersja zdarzeń to wprowadzenie luksusowej odmiany modelu adventure, a większym silnikiem i lepszym wyposażeniem. Podobny zabieg znamy w przypadku 1090 Adventure / 1290 Super Adventure. W takim przypadku czekalibyśmy na 890 Super Adventure.

A może KTM po prostu wykreuje kolejną gamę motocykli wypełniającą lukę pomiędzy 790-tkami oraz 1090-tkami? Czas pokaże.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl