Czy KTM pracuje nad 2-cylindrowym, rzędowym silnikiem 890?
Piotr Jędrzejak
21 marca 2019

Dużo dzieje się ostatnio w Mattighofen.

KTM niedawno wypuścił szokująco dobrego nakeda 790 Duke, do którego teraz na drogach dołączają 790 Adventure oraz 790 Adventure R. W niedawnych plotkach szef firmy, Stefan Pierer nie wykluczał zakupu całego Ducati, a także zapowiedział nowy model SMT oraz nowe 500-tki.

Amerykańska redakcja Asphalt&Rubber donosi teraz o kolejnych plotkach, według których KTM pracuje nad nową platformą silnika. Będzie ona ściśle związana z dwucylindrową, rzędową 790 (dokładnie 799 ccm). Nowa jednostka określona została jako 890. Układ zostanie identyczny, a najprawdopodobniej zwiększy się skok tłoka i średnica cylindra.

W jakich motocyklach znajdziemy nowy silnik 890? Póki co to tylko wróżenie z fusów, a scenariuszy jest wiele. Niewykluczone, że zapowiadany, nowy model SMT będzie właśnie 890-tką, a nie 790-tką. Jest to trochę pozbawione logiki, ale będzie mu łatwiej konkurować z Ducati Supermotard 950.

Wiemy na pewno, że 790 Duke pojawi się w wersji R, będzie miał lepsze podwozie i mocniejszy silnik… Ale może KTM robi nas w balona i nowa „eRka” będzie tak naprawdę nazywała się 890 Duke R?

Kolejna wersja zdarzeń to wprowadzenie luksusowej odmiany modelu adventure, a większym silnikiem i lepszym wyposażeniem. Podobny zabieg znamy w przypadku 1090 Adventure / 1290 Super Adventure. W takim przypadku czekalibyśmy na 890 Super Adventure.

A może KTM po prostu wykreuje kolejną gamę motocykli wypełniającą lukę pomiędzy 790-tkami oraz 1090-tkami? Czas pokaże.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły