Nowa Yamaha YZF-R1S 2016 – o co tu chodzi?

- Piotr Jędrzejak

Mamy już R1 oraz R1M. Do gamy jednak dołączyć może trzecia wersja pod nazwą R1S.

Pierwsze doniesienia na temat R1S dotarły do nas w drugiej połowie 2014 roku, kiedy Yamaha opatentowała nazwy modelowe YZF-R1M oraz YZF-R1S – to właśnie wtedy po raz ostatni usłyszeliśmy o eRłanie S. Jak dobrze wiecie, do sprzedaży trafiły zwykły R1 oraz dopasiony R1M.

Teraz amerykańskie redakcje motocyklowe znowu podnoszą temat nazwy R1S, jako że znalazła się ona w dokumentach przekazanych przez Yamahę do CARB (California Air Resources Board), czyli biura zajmującego się normami emisji spalin w Kalifornii, przez które już wiele razy świat dowiedział się o nowych motocyklach na długo przed ich premierami. W dokumentach motocykl pojawia się z nowymi oznaczeniami, jako kolejna odmiana eRłana, z opisem „model podstawowy”.

Plotki sugerują, że może to oznaczać nową wersję eRłana, tym razem ze słabszym zawieszeniem i okrojoną elektroniką, ale jak sugerują zapiski, z identycznymi osiągami silnika. Oczywiście cena takiego modelu byłaby znacznie niższa.

Kolejny scenariusz sugeruje, że R1S byłby modelem torowym. Jednak przy obecności i popularności R1M, ta opcja wydaje się mało prawdopodobna.

Jest jeszcze jedno, najmniej ekscytujące wyjście. Pierwotnie nazwa modelowa R1S opatentowana została jedynie dla amerykańskiego rynku. Być może nie wiecie, ale na rynku amerykańskim, Yamaha w swojej papierkologii już od dawna używa nazwy modelowej R1S – w praktyce jest to najzwyczajniejszy model R1…

Ale czym tym razem okaże się Yamaha YZF-R1S? Oficjalnie jeszcze nie wiadomo.

YZF-R1S

Instrukcja modelu R1S sprzed kilku lat.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl