MT-09 SP oraz trójkołowiec MWT-9: nowości od Yamahy?

- Piotr Jędrzejak

Plotki napływające z Japonii już od pewnego czasu nieustannie sugerują, ze Yamaha szykuje się do prezentacji dwóch nowych motocykli ze znanym już 3-cylindrowym silnikiem CP3 z serii MT-09.

Pierwszym z nich ma być MT-09 SP. Tak samo jak w przypadku MT-10 i MT-10SP, zmiany będą podobno dotyczyły przede wszystkim zawieszenia, do tego być może elektroniki, a na koniec schematu kolorów. MT-09 to świetny motocykl, którego najsłabszym ogniwem zawsze był przedni widelec. Za sprawą literek SP sytuacja ma się zmienić. Nie wiadomo jednak, czy Yamaha zdecyduje się na radykalny krok i zastosuje (pół)aktywne, sterowane elektronicznie zawieszenie Ohlinsa znane z MT-10SP, czy będzie to tylko (albo aż) wysokiej jakości zawieszenie klasyczne. Mówi się też o zastosowaniu dużego, kolorowego wyświetlacza, a z nim przyjść może zaawansowana elektronika. Można spodziewać się też standardowego dla SP malowania w barwy niebiesko-srebrne.

Większą nowością ma być jednak (według plotek) premiera produkcyjnej wersji projektu MWT-9. Jako motocykl koncepcyjny zaprezentowano go w 2015 roku. Bazował na silniku MT-09, ale jego cechą dominującą była obecność dwóch kół z przodu. Oba zawieszone są niezależnie, redukując plątaninę wahaczy do minimum. Każde koło zamontowane było na dwóch lagach poprowadzonych po zewnętrznej stronie felgi, do jednostronnej piasty. Taka konstrukcja zapewniać miała stosunkowo nieduży przyrost masy, ale przede wszystkim typowo motocyklowe prowadzenie w połączeniu ze zdublowaną przyczepnością.

MWT-09 - model koncepcyjny z 2015 roku

MWT-09 – model koncepcyjny z 2015 roku

Yamaha opublikowała właśnie trailer nowego motocykla. Nie zdradza on zupełnie nic. Widzimy jedynie dwie narty, narciarza w motocyklowych ochraniaczach i kasku, który w kolejnym ujęciu zamiast po stoku, jedzie krętą, górską drogą. Do tego słyszymy jakby 3-cylindrowy silnik. Czyżby narty to nawiązanie do dwóch kół z przodu? No i jeszcze tytuł „Jedź rewolucją”. To musi być MWT-09! Premiera już 25. października na Tokyo Motor Show!

Zobacz też: Nasz test skutera Yamaha Tricity 125, który bazuje na podobnej technologii Leaning Multi Wheel.

https://www.youtube.com/watch?v=FJc4fOGyf5w

Yamaha MWT-09 Concept 2015 (5)

Yamaha MWT-09 Concept 2015 (2)

Yamaha MWT-09 Concept 2015 (4)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl