Honda CRF1100L Africa Twin i Africa Twin Adventure Sports 2020 w sprzedaży jeszcze w tym roku [zdjęcia, film, dane, cena]

- Piotr Jędrzejak

Boom! Po długim oczekiwaniu, festiwalu plotek oraz kilku oficjalnych teaserach, Honda spuściła bombę na długo przed motocyklowymi targami w Mediolanie. Przed Wami nowa Afryka Twin 1100 w dwóch wersjach! A co więcej, wiemy że pierwsze dostawy do polskich salonów mają dojechać już w listopadzie, a ceny to 59 900 zł (lub 64 800 zł) za podstawową Africę Twin (DCT) oraz od 68 800 zł do 80 800 zł za Adventure Sports w zależności od skrzyni biegów i zawieszenia. Wszystkie szczegóły znajdziecie w odkrywającej wszystkie karty informacji od producenta.

informacja prasowa

  • Cenione za swoje możliwości motocykle poddano istotnym zmianom podwyższającym osiągi i możliwości techniczne
  • Nowy dwucylindrowy rzędowy silnik o pojemności 1100 cm3 spełniający normę emisji spalin Euro5 dysponuje maksymalną mocą 75 kW i maksymalnym momentem obrotowym 105 Nm, co oznacza wzrost odpowiednio o 7% i o 6% w stosunku do obecnego modelu
  • Wynikiem obniżenia masy ramy, silnika i tylnego wahacza łącznie o 5 kg, przy jednoczesnym wzroście mocy, jest wzrost stosunku mocy do masy o 10%
  • Całkowicie nowy wielofunkcyjny ekran dotykowy TFT o przekątnej 6,5 cala wyposażono w Apple CarPlay® i łączność Bluetooth
  • Cztery specjalnie dobrane fabrycznie i dwa konfigurowane przez użytkownika tryby jazdy zapewniają, w zależności od warunków i upodobań kierowcy, gotowe do użycia zestrojenia mocy silnika, intensywności hamowania silnikiem, ustawień systemu kontroli momentu obrotowego (HSTC), systemu kontroli unoszenia przedniego koła i działania systemu ABS na zakrętach
  • HSTC, a także nowy ABS z funkcją pokonywania zakrętów, kontrola unoszenia kół przedniego i tylnego są teraz zarządzane przez sześcioosiowy bezwładnościowy moduł pomiarowy, a tempomat jest wyposażeniem standardowym
  • Motocykl w wersji CRF1100L Africa Twin stał się jeszcze sprawniejszy w terenie
  • Z kolei CRF1100L Adventure Sports jest bardziej niż kiedykolwiek gotowy na długodystansowe wyprawy, szczególnie z najnowocześniejszym zawieszeniem Showa EERA dostępnym jako opcja
  • Unikalna dwusprzęgłowa skrzynia biegów jest opcją oferowaną w obu modelach 

[Od redakcji: Poniżej znajdziecie krótką informację podsumowującą zmiany w obu wersjach Afryki na 2020. Na dole tej strony są szczegółowe ceny. Na kolejnych stronach artykułu znajdziecie szczegóły i dane techniczne na temat Africa Twin 2020 oraz Africa Twin Adventure Sports 2020. Na samym dole znajdziecie galerię zdjęć.]

20YM Africa Twin and Africa Twin Adventure Sports

Africa Twin ewoluuje. Oba modele – Africa Twin, jak i jej bliski krewniak Adventure Sports, stały się lżejsze, mocniejsze i pełne najnowocześniejszych systemów, zostały też gruntownie przekonstruowane i oba jeszcze wyraźniej podkreślają własne charaktery, by zapewnić kierowcom optymalny sprzęt do przeżywania prawdziwej przygody, czy to na szlaku prowadzącym przez bezdroża, czy w czasie maratonu przez cały kontynent.

Film – Africa Twin 2020

Film – Africa Twin Adventure Sports 2020

Rama i silnik

Nowa Africa Twin, która pojawi się w Europie jeszcze w 2019 roku będzie napędzana nowym rzędowym dwucylindrowym silnikiem o pojemności 1084 cm3 (zamiast 998 cm3) zgodnym z normą Euro5. Kompleksowe zmiany dokonane w silniku, w tym zmieniony skok zaworów, aluminiowe tuleje cylindrów i nowy zawór kontrolny w wydechu, zapewniają jeszcze lepsze osiągi, spełniając jednocześnie surowe nowe wymogi normy Euro5 na rok 2020. Maksymalna moc silnika wzrasta o 7% do 75 kW przy 7500 obr/min, maksymalny moment obrotowy rośnie o 6% do 105 Nm przy 6250 obr/min, a w całym zakresie prędkości obrotowych silnik zachowuje jedwabiście gładką charakterystykę mocy i momentu obrotowego oraz charakterystyczne pulsacyjne brzmienie.

Jednostkę napędową umieszczono w nowej ramie, zakończonej aluminiową ramą pomocniczą, która obecnie jest przykręcana, a nie spawana do ramy głównej. Całkowicie nowy, lżejszy aluminiowy wahacz oparty jest na projekcie wahacza stosowanego w wyczynowym modelu CRF450R, co zapewnia jeszcze lepszą przyczepność tylnego koła i precyzyjniejsze wyczucie kontaktu koła z nawierzchnią.

20YM Africa Twin Adventure Sports

Elektronika i zespół wskaźników

Kompleksowy pakiet systemów elektronicznych zarządzanych przez nowy sześcioosiowy moduł pomiarowy IMU obejmuje między innymi system elektronicznej przepustnicy i system kontroli momentu obrotowego Hondy (HSTC), a także nowe systemy, jak tempomat, ABS z funkcją pokonywania zakrętów, system kontroli unoszenia przedniego koła (Wheelie Control), system kontroli unoszenia tylnego koła oraz sygnalizację hamowania awaryjnego. Dostępnych jest sześć trybów jazdy, cztery z nich mają fabrycznie ustawione poziomy mocy silnika, hamowania silnikiem i charakterystyki ABS dla różnych scenariuszy jazdy, jak turystyka, miasto, szuter i teren, natomiast dwa tryby użytkownika pozwalają kierowcy ustawić własne preferowane kombinacje tych parametrów.

CRF1100L Africa Twin jest standardowo wyposażony w 6,5-calowy dotykowy ekran TFT, pełniący role wielofunkcyjnego monitora informacyjnego. Szczegółowość informacji pokazywanych na łatwym w użyciu, eleganckim i zgrabnie wkomponowanym ekranie można dostosować do preferencji kierowcy. Informacje są wyświetlane w przejrzysty i zwięzły sposób, łatwo przyswajalne i czytelne o każdej porze dnia i nocy. Ekran dotykowy TFT jest również kompatybilny z Apple Carplay®, umożliwiając kierowcom uzyskiwanie wskazówek nawigacyjnych, wykonywanie połączeń, odbieranie wiadomości i słuchanie muzyki wprost z aplikacji na telefonie.

20YM Africa Twin Adventure Sports Meter

CRF1100L Africa Twin

Nowy motocykl CRF1100L Africa Twin zauważalnie wyszczuplono, nadając mu rajdowe kształty z węższym zbiornikiem paliwa i węższym o 40 mm siedziskiem, regulowanym w zakresie od 850 mm do 870 mm i jeszcze wyraźniej wyostrzając prawdziwe możliwości terenowe.

Nisko umieszczona szyba pozwala kierowcy swobodnie poruszać się do przodu i do tyłu, w pozycji siedzącej lub stojącej. Kompaktowe osłony dłoni i osłona podsilnikowa uzupełniają wyostrzony wygląd, jednocześnie przyczyniając się do ogólnej redukcji masy o 5 kg. Dziesięcioprocentowy wzrost stosunku mocy do masy skutkuje osiągnięciem wyższego pułapu dynamiki i osiągów.

20YM Africa Twin Adventure Sports Skid Plate

CRF1100L Africa Twin Adventure Sports

CRF1100L Africa Twin Adventure Sports otrzymała taką samą pozycję kierowcy jak Africa Twin i jest motocyklem w pełni przygotowanym do długich podróży.

Większy zbiornik paliwa o pojemności 24,8 litra umożliwia zasięg ponad 500 km bez tankowania, szersze owiewki z przodu, pięciostopniowa regulacja szyby, standardowo montowane podgrzewane manetki i gniazdo elektryczne ACC zapewniają jeszcze większy komfort i wzmacniają praktyczną naturę motocykla.

Kolejne udoskonalenia służące kierowcy to: nowe trzystopniowe światła doświetlające zakręty, które tworzą szerszą wiązkę światła, gdy motocykl przechyla się na zakrętach oraz opcjonalne zawieszenie Showa z elektroniczną regulacją parametrów jazdy (EERA).

Zawieszenie Showa EERA, dostrojone do czterech fabrycznie ustawionych trybów jazdy i konfigurowanych przez kierowcę dwóch trybów użytkownika, ma trzy wstępne ustawienia napięcia wstępnego, wykorzystuje sześcioosiowy moduł pomiarowy IMU oraz bezstopniową regulację zaworów w przednim widelcu, aby zapewnić idealną reakcję zawieszenia, niezależnie od warunków drogowych lub terenowych.

20YM Africa Twin Adventure Sports

Przekładnia dwusprzęgłowa

Honda sprzedała ponad 100 000 motocykli wyposażonych w DCT w całej Europie od czasu, gdy system – wciąż rzadko stosowany w konstrukcji jednośladów – pojawił się jako opcja w VFR1200F, dziesięć lat temu w 2009 roku. Od wprowadzenia na rynek około połowy nabywców Africa Twin wybierało DCT jako opcję wyposażenia.

Przekładnia dwusprzęgłowa ewoluowała konsekwentnie w ciągu ostatniej dekady. W DCT nowej wersji Africa Twin funkcja wykrywania zakrętów obsługiwana przez IMU pozwala na jeszcze bardziej naturalne zmiany biegów w trybie automatycznym „D” lub „S”.

20YM Africa Twin Adventure Sports Switches

Kolory

CRF1100L Africa Twin będzie dostępny w kolorach Grand Prix Red i Matte Ballistic Black Metallic, w obu przypadkach z wyróżniającą się nową czerwoną ramą pomocniczą. Wersja Adventure Sports dostępna jest w barwach Pearl Glare White Tricolor – przypominających malowanie oryginalnego klasycznego modelu XRV650 oraz w kolorze Darkness Black Metallic.

Od 2016 roku na całym świecie sprzedano ponad 87 000 motocykli Africa Twin. Dzięki tej kolejnej kompleksowej aktualizacji, która zaowocowała złożeniem 21 nowych wniosków patentowych, Honda zamierza przyciągnąć tysiące klientów szukających życia wypełnionego wartymi wspomnień przygodami, które staną się możliwe dzięki sztandarowej maszynie „True Adventure”.

20YM Africa Twin Adventure Sports

Ceny (na 24.09.2019 r.)

59 900 zł – CRF1100L Africa Twin 2020
64 800 zł – CRF1100L Africa Twin DCT 2020
68 800 zł – CRF1100L Africa Twin Adventure Sports 2020
73 700 zł – CRF1100L Africa Twin Adventure Sports DCT 2020
75 900 zł – CRF1100L Africa Twin Adventure Sports ES 2020
80 800 zł – CRF1100L Africa Twin Adventure Sports ES DCT 2020

Pierwsze motocykle mają trafić do polskich salonów już w listopadzie.

Kolejne strony: 
– Africa Twin 2020
– Africa Twin Adventure Sports 2020

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl