Harley-Davidson w Genewie: nowe dane o LiveWire oraz elektryki dla dzieci
Piotr Jędrzejak
8 marca 2019

Motocykl LiveWire oraz przełomowe koncepcyjne lekkie pojazdy elektryczne wyróżniają się podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie

informacja prasowa

Na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych w Genewie, firma Harley-Davidson prezentuje wyczekiwany motocykl LiveWire™ oraz trzy koncepcyjne lekkie pojazdy elektryczne. Oprócz uaktualnionej specyfikacji produkcyjnej motocykla LiveWire, firma ogłosiła rozpoczęcie w kwietniu przyjmowania zamówień na LiveWire poza USA na stronie h-d.com/LiveWire. Oczekiwany termin pierwszych dostaw dla większości krajów Europy i Kanady to czwarty kwartał 2019 r. Przyjmowanie zamówień na ten model w USA już trwa.

Firma Harley-Davidson ogłosiła ostateczne parametry użytkowe motocykla LiveWire potwierdzone na egzemplarzach produkcyjnych:

 • przyspieszenie w zakresie 0-60 mph (0-96,6 km/h) w czasie 3 sekund oraz w zakresie 60-80 mph (96,6-128,75 km/h) w czasie 1,9 sekundy;
 • zasięg w mieście 140 mil (225 km) a zasięg w jeździe mieszanej (zatrzymywanie i ruszanie oraz jazda na autostradzie) 88 mil (142 km), mierzony w ramach testów MIC City oraz MIC Combined (70 mph)*;
 • standardowa technologia szybkiego ładowania prądem stałym, umożliwiająca ładowanie akumulatora od 0 do 80% w ciągu 40 minut oraz w zakresie od 0 do 100% w ciągu 60 minut.

Harley-Davidson prezentuje dwa koncepcyjne lekkie pojazdy elektryczne przedstawione niedawno na targach CES, a także nowe prototypy dwukołowych rowerów elektrycznych marki Harley-Davidson dla dzieci. Nowe rowery są wynikiem przejęcia firmy StaCyc, Inc. i stanowią dalsze rozszerzenie oferty produktów elektronicznych firmy Harley-Davidson, która obejmuje teraz pojazdy dwukołowe na 12- i 16-calowych kołach dla małych dzieci w wieku 3 lat i starszych, o wadze poniżej 75 funtów (34 kg). Pojazdy te sprzedawane będą w USA w salonach pojazdów do sportów motorowych, w salonach Harley-Davidson®, online oraz w specjalistycznych sklepach rowerowych.

Ogromnie cieszymy się z tego, że firma StaCyc stała się częścią rodziny Harley-Davidson – powiedziała Heather Malenshek, Starszy Wiceprezydent Harley-Davidson ds. Marketingu i Marki. – Zespół StaCyc i my mamy tę samą wizję, jeśli chodzi o budowanie nowego pokolenia motocyklistów i jesteśmy przekonani, że razem odegramy istotną rolę w zapewnianiu dobrej zabawy i radości dzieciom na całym świecie.

LiveWire to szczytowe osiągnięcie w erze napędów elektrycznych firmy Harley-Davidson. Jako lider elektryfikacji w branży motocykli, realizujemy swoje zobowiązania poprzez oferowanie pełnej gamy elektrycznych pojazdów dwukołowych dla najmłodszych kierowców, a także kierowców poszukujących niezapomnianych wrażeń z jazdy pojazdem elektrycznympowiedział Marc McAllister, Wiceprezes Planowania Produktów i Portfela.

Oferta motocykli elektrycznych firmy Harley-Davidson stanowi istotny element planu o nazwie Więcej Dróg do Harley-Davidson, którego celem jest przyspieszenie stworzenia nowego pokolenia kierowców poprzez oferowanie im nowych produktów w dodatkowych segmentach sektora motocykli, szerszy dostęp oraz zobowiązanie do wzmacniania sieci dilerskiej na całym świecie.

Całkowicie nowe wrażenia z jazdy pojazdem elektrycznym – więcej o LiveWire

Motocykl LiveWire, łatwy w użyciu dla nowych motocyklistów i będący źródłem niesamowitych wrażeń dla motocyklistów doświadczonych, to idealne połączenie mocy, parametrów użytkowych i technologii. Jego cechy to między innymi:

 • Parametry i zasięg optymalne do jazdy miejskiej: Akumulator o wysokim napięciu zapewnia zasięg wynoszący 140 mil (225 km) w mieście oraz 88 mil (142 km) w jeździe mieszanej (zatrzymywanie, ruszanie oraz jazda na autostradzie), mierzony w ramach testów MIC City oraz MIC Combined (70 mph)*. Szybka ładowarka DC Fast Charge (DCFC) może być użyta do ładowania motocykla LiveWire™ przez gniazdo SAE J1772 (na rynku europejskim oraz w niektórych innych krajach gniazdo CCS2 – IEC typ 2). Wszyscy dilerzy Harley-Davidson sprzedający motocykl LiveWire™ będą oferować publiczną stację ładowania. Ładowarka DCFC umożliwia ładowanie akumulatora w zakresie 0-80% pojemności w ciągu 40 minut oraz w zakresie 0-100% pojemności w czasie 60 minut.
 • Niesamowite przyspieszenie: od 0 do 60 mph (0-96,6 km/h) w czasie 3 sekund oraz od 60 do 80 mph (96,6-128,75 km/h) w czasie 1,9 sekundy. Natychmiastowo dostępny moment obrotowy, wytwarzany przez napęd elektryczny H-D Revelation™, osiąga 100 procent wartości znamionowej już w chwili maksymalnego obrócenia manetki, a wartość ta jest dostępna przez cały czas pracy silnika. Prędkość maksymalna wynosi 110 mph (177 km/h).
 • Łatwość użycia dzięki rozwiązaniu twist-and-go: Napęd elektryczny motocykla LiveWire nie wymaga użycia sprzęgła ani skrzyni biegów, co znacznie ułatwia jazdę nowym motocyklistom. Wszyscy motocykliści docenią efekt hamowania w trybie odzysku energii, gdyż pozwala on na doładowanie akumulatora, szczególnie w warunkach miejskich.
 • Prowadzenie i kontrola: Motocykl LiveWire jest wyposażony w system Elektronicznego Sterowania Podwoziem (Electronic Chassis Control, ECC) wykorzystujący udoskonaloną funkcję ABS poprawiającą bezpieczeństwo podczas jazdy na zakrętach oraz funkcję kontroli trakcji (TCS) i system kontroli poślizgu (Drag-Torque Slip Control System, DSCS) monitorujący i kontrolujący moment obrotowy przedniego i tylnego hamulca, a także moment obrotowy silnika przenoszony na tylne koło, w celu poprawy kontroli pojazdu przez kierowcę oraz zapewnienia stabilności jazdy w różnych warunkach. System ten jest całkowicie elektroniczny i wykorzystuje najnowszą sześcioosiową centralę pomiaru inercji (IMU) oraz technologię czujnika ABS. Poszczególne funkcje systemu ECC współpracują ze sobą podnosząc pewność jazdy i poprawiając kontrolę nad pojazdem w trudnych sytuacjach.
 • Usługa H-D™ Connect: Na wybranych rynkach motocykl LiveWire jest wyposażony w funkcję H-D™ Connect, która zapewnia łączność pomiędzy motocyklistą a pojazdem poprzez Jednostkę Sterowania Telematycznego korzystającą z technologii LTE, w połączeniu z usługami łączności i chmury obliczeniowej wykorzystującymi najnowszą wersję aplikacji Harley-Davidson™ App. Usługa H-D Connect umożliwia gromadzenie i przesyłanie do aplikacji na smartfonie kierowcy informacji na temat:
  • Stanu motocykla: Informacje dostępne dzięki H-D Connect obejmują stan ładowania akumulatora oraz dostępny zasięg, z każdej lokalizacji o dostatecznym zasięgu sieci komórkowej. Umożliwia to kierowcy zdalne sprawdzanie stanu ładowania, w tym poziomu naładowania oraz czasu do zakończenia ładowania. Kierowcy mogą z łatwością zlokalizować stację ładowania dzięki wyszukiwarce lokalizacji zintegrowanej w aplikacji H-D.
  • Ostrzeżenia o manipulowaniu przy pojeździe oraz lokalizacji pojazdu: Usługa H-D Connect wskazuje na lokalizację zaparkowanego motocykla LiveWire oraz umożliwia wysyłanie ostrzeżeń na smartfon kierowcy w przypadku manipulowania przy pojeździe lub jego przemieszczenia. System śledzenia skradzionego pojazdu, wykorzystujący technologię GPS, daje gwarancję skutecznego śledzenia lokalizacji motocykla.**
  • Przypomnienia serwisowe i powiadomienia: Przypomnienia o zbliżającym się terminie serwisu, automatyczne przypomnienia o serwisie oraz inne powiadomienia na temat obsługi pojazdu.
 • Komponenty premium: Tylne zawieszenie premium z jednym amortyzatorem SHOWA® BFRC™ (Balanced Free Rear Cushion-lite) umożliwia pełną regulację i zostało zaprojektowane tak, aby zapewniać komfortową jazdę i precyzyjne prowadzenie pojazdu. Parametry przedniego widelca premium SHOWA® SFF-BP® (Separate Function front Fork-Big Piston) odpowiadają parametrom i elastyczności tylnego amortyzatora i zapewniają wyjątkową kontrolę tłumienia przy niskich prędkościach, idealną przy spokojnej jeździe w typowych warunkach miejskich. Zaciski hamulca przedniego Brembo® Monoblock współpracują z podwójnymi wirnikami o średnicy 300 mm i zapewniają doskonałą moc i szybkie działanie przekładające się na pewność hamowania.
 • Charakterystyczny dźwięk, wibracje ograniczone do minimum: Napęd elektryczny H-D Revelation generuje minimalne wibracje, ciepło i hałas, co poprawia komfort jazdy. Model LiveWire wyróżnia nowy charakterystyczny dźwięk, zmieniający się w miarę przyspieszania motocykla. Ten nowy futurystyczny dźwięk oddaje płynność wytwarzania mocy przez silnik motocykla LiveWire.

*Szacunkowe wartości zasięgu pojazdu określono zgodnie z Procedurą Testu Zasięgu Jazdy SAE J2982 i operają się one na przewidywanych parametrach pracy całkowicie naładowanego akumulatora podczas eksploatacji w określonych warunkach.  Rzeczywisty zasięg różni się zależnie od stylu jazdy, panującej pogody oraz stanu urządzenia.

** (Dostępny na wybranych rynkach.)

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły