Ducati 899 Panigale 2014 oficjalnie zaprezentowane! [zdjęcia + video]
Piotr Jędrzejak
10 września 2013

899 Panigale to 169 kg na sucho i 148 KM mocy!

Hasło reklamowe mniejszego Panigale to: „Ducati 899 Panigale – Twoja droga na tor”. Motocykl, tak jak informowaliśmy na podstawie zdjęcia szpiegowskiego, jest wierną kopią dużego 1199 Panigale i według producenta ma wyznaczać najwyższy poziom w średniej klasie motocykli sportowych. Jest stworzony na tor, ale nauczony jazdy po drogach publicznych.

Pod owiewkami, tak jak zgadywaliśmy, pracuje nowa odmiana silnika Superquadro (o pojemności 898 ccm), a to oznacza ogromną średnicę tłoka połączoną z niskim skokiem (100mm x 57.2mm). Maksymalna moc generowana przez tą jednostkę to 148 KM przy 10750 obr/min, a moment obrotowy wynosi 99 Nm. Całkiem nieźle, prawda? BabyPanigale waży 169 kg na sucho i 193 kg w stanie gotowym do jazdy. Rozkład mas ze średniej wagi kierowcą na pokładzie to 52% na przód i 48% na tył. Podwozie w 899 jest podobnej konstrukcji, jak ma się to w przypadku 1199 – elementem nośnym motocykla pozostaje więc silnik.

http://youtu.be/odeOSst4-bs

Zawieszenie w podstawowej, zaprezentowanej wersji to produkt Showa. Z przodu znalazł się Big Piston Fork o średnicy goleni 43mm. Tylny amortyzator (w pełni regulowany, tak samo jak z przodu) został umieszczony podobnie jak w 1199, ale w odróżnieniu do flagowego modelu, obsługuje pracę tym razem dwustronnego wahacza.

Na pokładzie nie zabrakło elektroniki i to w całkiem pokaźnym zestawie. Zegary to w pełni ekran LCD, a kilka trybów pracy (Ducati Riding Mode) umożliwia dostrojenie motocykla do preferencji kierowcy i sytuacji na drodze lub torze. Do dyspozycji pozostają takie systemy, jak sportowy, 3-stopniowy ABS współpracujący z przodu z 4-tłoczkowymi, radialnie montowanymi zaciskami Brembo Monoblock M4-32. Poza tym, w pakiecie seryjnym znalazły się kontrola trakcji, quick shifter, wyścigowy system kontroli hamowania silnikiem oraz przepustnica w systemie ride-by-wire.

Z zewnątrz małe Panigale wygląda niemalże tak samo, jak duże Panigale. Oczywiście znajdzie się kilka mniejszych szczegółów, ale najbardziej rzucające się w oczy różnice, to brak przedniej lampy LED i obustronny wahacz. 899 Panigale dostępne będzie w dwóch wersjach kolorystycznych (czerwony i biały), a cena w Anglii ustalona została na poziomie 63000 zł.

Co uważacie o nowym Ducati 899 Panigale?

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły