BMW patentuje elastyczny zbiornik paliwa… aby wykładać i wyjmować baterię od hybrydy?!

- Piotr Jędrzejak

Plotki wskazują, że BMW sporo uwagi poświęca technologii hybrydowego napędu w motocyklach. 

Wprawdzie już w 2015 roku zaprezentowany został R1200GS z napędem hybrydowym (silnik elektryczny w przednim kole), jednak wtedy był to sprzęt wyprodukowany przez Wunderlich – specjalistę od akcesoriów dla BMW Motorrad. Przeczytajcie więcej o hybrydowym R1200GS z 2015.

Teraz jednak szkice patentowe pochodzą wprost od BMW, a samo rozwiązanie zdaje się być naprawdę ciekawe. Widzimy elastyczny zbiornik paliwa, który może zmieniać swój kształt, a więc i objętość. To tyle… Ale po co to komu? Wszystko wskazuje na to, że pod zbiornikiem można będzie zamontować wyjmowalną baterię od silnika elektrycznego.

Opcja 1. Jeździsz po mieście i na krótkich dystansach? Korzystasz z napędu elektrycznego lub hybrydowego. Nie potrzebujesz dużego zbiornika paliwa, a baterię elektryczną możesz wymieniać na drugą, naładowaną.

Opcja 2. Jedziesz w dalszą trasę? Bateria i tak za chwilę się wyładuje, więc po co wozić ciężkie pudło. Wyjmujesz baterię, zostawiasz ją w domu, a w zamian tankujesz więcej benzyny i masz większy zasięg.

Sprytne? Niestety nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) to rozwiązanie trafi do produkcji.

Po lewej "pełny" zbiornik paliwa. Po prawej zbiornik pomniejszony o baterię zamontowaną na dole.

Po lewej „pełny” zbiornik paliwa. Po prawej zbiornik pomniejszony o baterię zamontowaną na dole.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl