Aprilia RSV4 R-FW 2016: technologia Superbike dla każdego
Piotr Jędrzejak
18 listopada 2015

Gdy kilka dni temu po raz pierwszy poinformowaliśmy, że nową Aprilię RSV4 będzie można zamówić w specyfikacji przekraczającej moc 230 KM, wszyscy oszaleli. Targi EICMA potwierdzają te plotki!

Włosi postanowili stworzyć program „Factory Works”, w ramach którego oddział Aprilia Racing udostępnia całe swoje doświadczenie z serii World Superbike, a jest ono niemałe. Aprilia podkreśla 54 tytułów mistrzowskich w historii, 7 tytułów mistrzowskich World Superbike od 2009 roku na RSV4, a ostatnio tytuły mistrza zawodników i producenta w Pucharze FIM Superstock 1000. Odbiorcą wypasionej Aprilii RSV4 R-FW może być każdy, nawet Ty – oczywiście pod warunkiem odpowiednio grubego portfela. Włosi zaplanowali to w następujący sposób…

Program stworzy motocykle „Factory Works”, które spełniały będą wymagania klas Superstock i Superbike w każdym kraju. Motocykle dostępne będą w różnych poziomach przygotowania elektroniki i silnika, a najwyższa konfiguracja przekroczy poziom 230 KM mocy. Bazą każdego jest RSV4 RR.

RSV4 R-FW Stock1 MM Race
– Aprilia RSV4 z zestawem Race Pack (zawieszenie Ohlins i kute felgi),
– standardowa elektronika z ekstra lekkim akumulatorem litowym,
– ECU przeprogramowane do wersji Race z wyścigowymi mapami sterowania silnikiem i motocyklem, rozwiniętymi przez Aprilia Racing,
– ustawienia przeprogramowane do wyścigowego użycia,
– zoptymalizowany układ hamulcowy, zmniejszenie wagi, usunięty ABS,
– zmniejszenie wagi silnika, bez termostatu, z uproszczonym układem przewodów chłodzenia z zamkniętym drugim systemem powietrza,
opcjonalnie: układ wydechowy Akrapovic, zestaw owiewek wyścigowych, dedykowane ustawienie zawieszenia, kompletna optymalizacja silnika.

RSV4 R-FW Stock2 APX Race
– Aprilia RSV4 z zestawem Race Pack (zawieszenie Ohlins i kute felgi),
– uproszczony, lekki, wyścigowy system elektroniki z dedykowaną wiązką motocykla i silnika oraz litowym akumulatorem,
– komputer APX2 rozwinięty przez Aprilia Racing: zapłon i ustawienia silnika mogą być programowane przez dołączony terminal ręczny,
– system zbierania danych pozwalający na korzystanie z oryginalnych czujników oraz opcjonalnych dopuszczonych przez regulamin FIM Superstock 1000,
– specjalne zegary Aprilia Racing,
– specjalny silnik przygotowany przez Aprilia Racing,
opcjonalnie: układ wydechowy Akrapovic, zestaw owiewek wyścigowych, dedykowane ustawienie zawieszenia.

RSV4 R-FW SBK
– Aprilia RSV4 z zestawem Race Pack (zawieszenie Ohlins i kute felgi),
– uproszczony, lekki, wyścigowy system elektroniki z dedykowaną wiązką motocykla i silnika oraz litowym akumulatorem,
– komputer APX2 rozwinięty przez Aprilia Racing, kompletny z modułem GPS, zapłon i ustawienia silnika mogą być programowane przez dołączony terminal ręczny. Komputer zawiera system zbierania danych z opcjonalnym zestawem czujników telemetrii,
– specjalne zegary Aprilia Racing z wyścigowymi guzikami,
– elektroniczna skrzynia biegów z wspomaganiem zmiany biegów (blipper),
– specjalne narzędzia Aprilia Racing,
– specjalny silnik przygotowany do SBK przez Aprilia Racing.

RSV4 R-FW W-SBK
– Replika motocykla RSV4 Superbike używanego przez oficjalny zespół Aprilia Racing Team w Mistrzostwach Świata World Superbike.
– Zarówno motocykl jak i poziom współpracy może być personalnie skrojony do budżetu i ambicji każdego zawodnika lub zespołu.
– To najlepszy zestaw, jaki może być pożądany. Pozwala grać główną rolę w Mistrzostwach Świata World Superbike.

RSV4 R-FW “MISANO”
– Motocykl, który został zaprezentowany na EICMA (widzicie go na zdjęciach). Jest pokazowym poziomem przygotowania możliwego dzięki programowi „Factory Works”. Jest wyjściowym poziomem dla linii W-SBK.
– W prawdziwym stylu Aprilia Racing każdy podzespół został zoptymalizowany, aby oferować najlepszy osiągi przy otrzymaniu ogólnej równowagi i niezawodności.
– To jest motocykl, który dobrze poradzi sobie na każdym poziomie zawodów, pozostając „w zasięgu” entuzjastów pragnących niezwykłego motocykla pozwalającego podnieść ich poziom jazdy – wiedząc przy tym, że już nie można być bliżej uczucia znanego wyłącznie Mistrzom WSBK.
– Zestaw kolorów jest uczczeniem pierwszego zwycięstwa Aprilii w wyścigach drogowych. Jest też podkreśleniem ekskluzywności tego modelu.

Aprilia podkreśla, że program „Factory Works” zawiera szkolenie techniczne w cenie każdego modelu. Takie szkolenie zapewni informacje potrzebne do najlepszego zaadaptowania modelu do zawodnika i toru. Sesja testowa na torze z Zespołem Testowym Aprilia Racing jest również wliczona w cenę i ma za zadanie zweryfikować słuszność przeprowadzonego szkolenia.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły