Nowelizacja przede wszystkim trafia w tych, którzy lubią łamać prawo: uciekać przed policją, jeździć po spożyciu lub prowadzić z cofniętymi uprawnieniami. Przy okazji wydłuża się okres przedawnienia, a sądy będą lepiej informowane o poprzednich wykroczeniach.
Prezydent podpisał tę ustawę dnia 6. maja, a w życie weszła na Dzień Dziecka, dnia 1. czerwca 2017 roku. Jak powiedział wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik: „Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym pozwoli chronić życie i zdrowie obywateli na drogach.”
Wiceminister dodał, że zmiany były oczekiwane od lat. Podkreślił też porażające statystyki – w Polsce dochodzi do ponad 30 000 wypadków rocznie, w których ginie ponad 3 000 osób; ponad 40 000 osób odnosi obrażenia, w tym 12 000 ciężkie.
Nowelizacja dotyczy kodeksu karnego i najmocniej trafia w kierowców lubujących się środkach odurzających, w recydywistów oraz tych, którzy myślą że są Burtem Reynoldsem uciekającym przed policją. Najważniejsze zmiany obowiązujące od 1. czerwca 2017 to:
– Ucieczka przed pościgiem policji klasyfikowana jest teraz jako przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Do tej pory było o wykroczenie objęte grzywną i max. 30 dniami w areszcie. Sąd będzie mógł też orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
– Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, prowadząc w stanie nietrzeźwości, grozi teraz kara co najmniej 2 lat więzienia bez możliwości zawieszenia kary. Do tej pory było to od 9 miesięcy z możliwością zawieszenia.
– Okres przedawnienia wykroczeń komunikacyjnych zostaje zwiększony do trzech lat (zamiast dwóch lat) od momentu popełnienia czynu. W samym 2015 roku przedawniło się ponad 1000 wykroczeń.
– Decydując o wyrokach w sprawach przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, sądy teraz będą musiałby zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję. Do tej pory, orzekając w sprawie przestępstw, sądy nie wiedziały, czy (i ile) wykroczeń kierowca popełnił wcześniej.
– Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Do tej pory zakaz sądowy stosowany był bardzo rzadko.
– Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Do tej pory maksymalna kara wynosiła 3 lata.