Zmiany w przepisach: ostrzejsze kary m.in. za ucieczkę przed policją

- Piotr Jędrzejak

Nowelizacja przede wszystkim trafia w tych, którzy lubią łamać prawo: uciekać przed policją, jeździć po spożyciu lub prowadzić z cofniętymi uprawnieniami. Przy okazji wydłuża się okres przedawnienia, a sądy będą lepiej informowane o poprzednich wykroczeniach.

Prezydent podpisał tę ustawę dnia 6. maja, a w życie weszła na Dzień Dziecka, dnia 1. czerwca 2017 roku. Jak powiedział wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik: „Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym pozwoli chronić życie i zdrowie obywateli na drogach.”

Wiceminister dodał, że zmiany były oczekiwane od lat. Podkreślił też porażające statystyki – w Polsce dochodzi do ponad 30 000 wypadków rocznie, w których ginie ponad 3 000 osób; ponad 40 000 osób odnosi obrażenia, w tym 12 000 ciężkie.

Nowelizacja dotyczy kodeksu karnego i najmocniej trafia w kierowców lubujących się środkach odurzających, w recydywistów oraz tych, którzy myślą że są Burtem Reynoldsem uciekającym przed policją. Najważniejsze zmiany obowiązujące od 1. czerwca 2017 to:

Ucieczka przed pościgiem policji klasyfikowana jest teraz jako przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Do tej pory było o wykroczenie objęte grzywną i max. 30 dniami w areszcie. Sąd będzie mógł też orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

– Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, prowadząc w stanie nietrzeźwości, grozi teraz kara co najmniej 2 lat więzienia bez możliwości zawieszenia kary. Do tej pory było to od 9 miesięcy z możliwością zawieszenia.

– Okres przedawnienia wykroczeń komunikacyjnych zostaje zwiększony do trzech lat (zamiast dwóch lat) od momentu popełnienia czynu. W samym 2015 roku przedawniło się ponad 1000 wykroczeń.

– Decydując o wyrokach w sprawach przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, sądy teraz będą musiałby zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję. Do tej pory, orzekając w sprawie przestępstw, sądy nie wiedziały, czy (i ile) wykroczeń kierowca popełnił wcześniej.

– Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Do tej pory zakaz sądowy stosowany był bardzo rzadko.

– Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Do tej pory maksymalna kara wynosiła 3 lata.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl