Zapraszamy do gry w „Motocyklowe Państwa-Miasta”!
Monika Pacyfka Tichy
7 sierpnia 2015

Na wieczór na zlocie, lub gdy deszcz udupi Was w trasie… Motocyklowe Państwa Miasta!

Zazwyczaj w sytuacjach wymienionych powyżej motocykliści niszczą swój układ nerwowy spożywaniem płynów zawierających duże stężenie wodorotlenku etylu, więc aby nieco zregenerować zdewastowane w ten sposób szare komórki, proponujemy poniższą zabawę. (Uwaga – poszukiwane jest kilka odpowiedzi, lista na dole – wpisujcie w komentarzach.)

Motocyklowe Państwa-Miasta to gra taka jak Państwa-Miasta, tylko bez Państw i Miast. 🙂 Losuje się literę (używamy też liter X, Y, no bo Yamaha XJ600 też musi mieć szansę) i wpisuje do kolejnych rubryk zaczynające się na tę literę nazwy/pojęcia z branży motocyklowej:

1. marka
2. model
3. część/podzespół
4. akcesoria i narzędzia
5. odzież
6. zawodnik

Tabelka powinna wyglądać mniej więcej tak:

MarkaModelCzęściAkcesoria / NarzędziaOdzieżZawodnikPunkty
A


Zasady
 (te podane kursywą można pominąć w wersji dla początkujących)

# W nazwach składających się z dwóch części, liczą się obie części. Na przykład Harley Davidson może być i w H i D, klucz dynamometryczny i K i D, ale tam gdzie nie ma spacji liczy się tylko pierwsza litera. Na przykład Goldwing – tylko G. (przyp. red. – poprawny zapis tej nazwy modelowej to Gold Wing, ale kto by się tym przejmował! 😉 )

# Diakrytykę się pomija – śrubka jest do S, żółw do Z, łańcuch do L, Öhlins do O.

# Podając model należy zaznaczyć do jakiej należy marki. Motocykle customowe też się liczą (Elektryczna Julia RS600, Honda Franca).

# W nazwach modeli liczą się zarówno oznaczenia literowe (CBR) jak i nazwy (Fireblade). Podając oznaczenie literowe trzeba podać również pojemność (CBF500).

# W rubrykach 3, 4 i 5 podać można zarówno nazwy (honorowane są również slangowe), jak i producentów. Np. 2. części na B – „biegałka”, „skrzynia biegów”, „budziki”, „Bridgestone”. 3. Akcesoria/narzędzia na G – „GIVI” (producent kufrów), „Garmin” (marka nawigacji motocyklowej), „gmole”, „grzechotka” (do kluczy). 4. odzież – zarówno producenci odzieży („Shima”) jak materiałów („Scotchlite”, „Sympatex”) i typowo motocyklowe elementy odzieży („kask”, „protektory” „slider”), no ale jak ktoś wpisze „kieszeń” to już przesada… 🙂

# Niektóre pojęcia będą pasowały i do 2. i do 3. – (np. przewody hamulcowe to raczej do 2, ale przewody w stalowym oplocie to do 3; z kolei producenci elementów obowiązkowych („Pirelli”) do 2, ale akcesoryjnych do 3 („Öhlins”)

# Zawodnik – podać trzeba i nazwisko i imię, ale liczy się tylko nazwisko (obie części, jeśli jest dwuczęściowe – „Rafał Dziki Sereda” zarówno D, jak S) lub w przypadku stunterów i gymkhanerów również ksywa („Stunter13”, „Smelka”) (wtedy nazwiska i imienia nie trzeba podawać).

# Jeśli nazwa zaczyna się od cyfry to honoruje się pierwszą literę („4Biker” – B).

# Skutery, motorowery i związane z nimi pojęcia też się liczą.

Punktacja – a po co… przecież to dla zabawy i edukacji…
No ale jak ktoś musi, to tak jak w Państwach-Miastach. Zerknijcie na Wikipedię.

# Jeśli nazwa modelu powtarza się u różnych producentów (Daytona, Scrambler) to wówczas gdy dwaj gracze podają różną markę, nie liczy się to jako odpowiedź powtarzająca się. Tak samo z nazwiskiem sportowców: Marc i Alex Marquez albo Aleix i Pol Espargaro to dwie różne odpowiedzi.

# Jeśli dwóch graczy poda nazwę slangową i oficjalną tej samej rzeczy to uznaje się to za odpowiedź powtarzającą się (hebel i hamulec, amor i amortyzator, kiera i kierownica).

# Można wpisać więcej niż jedną odpowiedź, żeby uniknąć powtarzania się z innymi graczami.

Poszukiwane są:

– Marki motocykli na F, X

– Modele na J, L, O, W

– Części/producenci części na E, X

– Akcesoria, narzędzia, producenci tychże na E, F, J, R, U, V, Z

– Odzież (elementy, producenci) na E, J, W, Y, Z

– oraz wszystko na Q 🙂

W komentarzach czekamy na Wasze wrażenia z gry. Ale przede wszystkim, czekamy też na te poszukiwane, wymienione powyżej pojęcia! Udanej zabawy!

Monika Pacyfka Tichy
Redaktor naczelny

Felietonistka. Jedyna osoba z redakcji z nader stoickim i socjopsychologicznym spojrzeniem na świat, oaza spokoju i miłości. Można ją spotkać w trasie na Hondzie CBF250. Miłośniczka Gymkhany, gorąco kibicująca Adaśko "82" oraz Oscarowi "8". Masz sprawę? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły