Zapraszamy do gry w „Motocyklowe Państwa-Miasta”!

- Monika Pacyfka Tichy

Na wieczór na zlocie, lub gdy deszcz udupi Was w trasie… Motocyklowe Państwa Miasta!

Zazwyczaj w sytuacjach wymienionych powyżej motocykliści niszczą swój układ nerwowy spożywaniem płynów zawierających duże stężenie wodorotlenku etylu, więc aby nieco zregenerować zdewastowane w ten sposób szare komórki, proponujemy poniższą zabawę. (Uwaga – poszukiwane jest kilka odpowiedzi, lista na dole – wpisujcie w komentarzach.)

Motocyklowe Państwa-Miasta to gra taka jak Państwa-Miasta, tylko bez Państw i Miast. 🙂 Losuje się literę (używamy też liter X, Y, no bo Yamaha XJ600 też musi mieć szansę) i wpisuje do kolejnych rubryk zaczynające się na tę literę nazwy/pojęcia z branży motocyklowej:

1. marka
2. model
3. część/podzespół
4. akcesoria i narzędzia
5. odzież
6. zawodnik

Tabelka powinna wyglądać mniej więcej tak:

MarkaModelCzęściAkcesoria / NarzędziaOdzieżZawodnikPunkty
A


Zasady
 (te podane kursywą można pominąć w wersji dla początkujących)

# W nazwach składających się z dwóch części, liczą się obie części. Na przykład Harley Davidson może być i w H i D, klucz dynamometryczny i K i D, ale tam gdzie nie ma spacji liczy się tylko pierwsza litera. Na przykład Goldwing – tylko G. (przyp. red. – poprawny zapis tej nazwy modelowej to Gold Wing, ale kto by się tym przejmował! 😉 )

# Diakrytykę się pomija – śrubka jest do S, żółw do Z, łańcuch do L, Öhlins do O.

# Podając model należy zaznaczyć do jakiej należy marki. Motocykle customowe też się liczą (Elektryczna Julia RS600, Honda Franca).

# W nazwach modeli liczą się zarówno oznaczenia literowe (CBR) jak i nazwy (Fireblade). Podając oznaczenie literowe trzeba podać również pojemność (CBF500).

# W rubrykach 3, 4 i 5 podać można zarówno nazwy (honorowane są również slangowe), jak i producentów. Np. 2. części na B – „biegałka”, „skrzynia biegów”, „budziki”, „Bridgestone”. 3. Akcesoria/narzędzia na G – „GIVI” (producent kufrów), „Garmin” (marka nawigacji motocyklowej), „gmole”, „grzechotka” (do kluczy). 4. odzież – zarówno producenci odzieży („Shima”) jak materiałów („Scotchlite”, „Sympatex”) i typowo motocyklowe elementy odzieży („kask”, „protektory” „slider”), no ale jak ktoś wpisze „kieszeń” to już przesada… 🙂

# Niektóre pojęcia będą pasowały i do 2. i do 3. – (np. przewody hamulcowe to raczej do 2, ale przewody w stalowym oplocie to do 3; z kolei producenci elementów obowiązkowych („Pirelli”) do 2, ale akcesoryjnych do 3 („Öhlins”)

# Zawodnik – podać trzeba i nazwisko i imię, ale liczy się tylko nazwisko (obie części, jeśli jest dwuczęściowe – „Rafał Dziki Sereda” zarówno D, jak S) lub w przypadku stunterów i gymkhanerów również ksywa („Stunter13”, „Smelka”) (wtedy nazwiska i imienia nie trzeba podawać).

# Jeśli nazwa zaczyna się od cyfry to honoruje się pierwszą literę („4Biker” – B).

# Skutery, motorowery i związane z nimi pojęcia też się liczą.

moto-panstwa-miasta

Punktacja – a po co… przecież to dla zabawy i edukacji…
No ale jak ktoś musi, to tak jak w Państwach-Miastach. Zerknijcie na Wikipedię.

# Jeśli nazwa modelu powtarza się u różnych producentów (Daytona, Scrambler) to wówczas gdy dwaj gracze podają różną markę, nie liczy się to jako odpowiedź powtarzająca się. Tak samo z nazwiskiem sportowców: Marc i Alex Marquez albo Aleix i Pol Espargaro to dwie różne odpowiedzi.

# Jeśli dwóch graczy poda nazwę slangową i oficjalną tej samej rzeczy to uznaje się to za odpowiedź powtarzającą się (hebel i hamulec, amor i amortyzator, kiera i kierownica).

# Można wpisać więcej niż jedną odpowiedź, żeby uniknąć powtarzania się z innymi graczami.

Poszukiwane są:

– Marki motocykli na F, X

– Modele na J, L, O, W

– Części/producenci części na E, X

– Akcesoria, narzędzia, producenci tychże na E, F, J, R, U, V, Z

– Odzież (elementy, producenci) na E, J, W, Y, Z

– oraz wszystko na Q 🙂

W komentarzach czekamy na Wasze wrażenia z gry. Ale przede wszystkim, czekamy też na te poszukiwane, wymienione powyżej pojęcia! Udanej zabawy!

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl