Warszawa: motocykle na buspasach od wiosny 2018!

- Piotr Jędrzejak

Po opublikowaniu wyników badań, Urząd Miasta i ZTM w końcu nie mają wątpliwości, że motocykle będą mogły legalnie i bezpiecznie jeździć po warszawskich buspasach!

Łódź, Gdańsk, czy Kraków to tylko kilka przykładów miast, w których motocykliści mogą legalnie jeździć po buspasach. Warszawa z kolei była w tym temacie nieugięta, konsekwentnie zabraniając motocyklistom korzystania z buspasów. Zarząd Transportu Miejskiego argumentował to stanowisko opinią, że jednoślady będą przeszkadzały autobusom, co może pogorszyć jakość publicznej komunikacji miejskiej.

Motocykliści jednak nie odpuszczali i regularnie podnosili temat – na czele z Fundacją Jednym Śladem oraz Pawłem Lenarczykiem, radnym Ursynowa. W końcu ZTM zlecił Politechnice Warszawskiej badania, a wyniki zaprezentowano wczoraj, 26. września. Zachowania jednośladów badano na ul. Radzymińskiej oraz Trasie Łazienkowskiej i jak relacjonuje Fundacja Jednym Śladem:

„Dane pokazują jednoznacznie, że motocykliści i tak w zdecydowanej większości (80% w godzinach szczytu) poruszają się po buspasach, ale robią to bezpieczniej i bardziej przestrzegają przepisów niż poza nimi. ~90% motocyklistów poruszających się buspasem na badanym odcinku ul. Radzymińskiej w trakcie badania nie przekroczyło dozwolonej prędkości, jednocześnie w trakcie całego badania nie doszło do ani jednej sytuacji w której motocykl na buspasie zmusiłby kierowcę autobusu do zmiany prędkości lub kierunku jazdy. Niestety wiele takich sytuacji miało miejsce poza buspasami, gdzie tzw. konflikty pomiędzy autami a motocyklami są na porządku dziennym.”

W świetle takich wyników, ZTM natychmiast zmienił zdanie co do motocyklistów na buspasach. Zaraz po prezentacji wyników, rzecznik ZTM, Igor Krajnow powiedział:

„Wbrew temu, co wcześniej myśleliśmy, z analiz wynika, że wpuszczenie motocyklistów na buspasy nie spowolniłoby ruchu i byłoby bezpieczne. Zapoznaliśmy się z rekomendacjami, o ostatecznej decyzji będziemy informować.”

Jeszcze tego samego dnia, we wtorek o 16:30 z Urzędu Miasta za sprawą Wiceprezydent nadeszła pozytywna informacja. Motocykle wjadą na buspasy! Projekt ruszy na wiosnę 2018 r., póki co testowo na rok, na ul. Radzymińskiej i Trasie Łazienkowskiej. Motocykliści dopięli swego, brawo!

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl