Warszawa: motocykle na buspasach od wiosny 2018!
Piotr Jędrzejak
27 września 2017

Po opublikowaniu wyników badań, Urząd Miasta i ZTM w końcu nie mają wątpliwości, że motocykle będą mogły legalnie i bezpiecznie jeździć po warszawskich buspasach!

Łódź, Gdańsk, czy Kraków to tylko kilka przykładów miast, w których motocykliści mogą legalnie jeździć po buspasach. Warszawa z kolei była w tym temacie nieugięta, konsekwentnie zabraniając motocyklistom korzystania z buspasów. Zarząd Transportu Miejskiego argumentował to stanowisko opinią, że jednoślady będą przeszkadzały autobusom, co może pogorszyć jakość publicznej komunikacji miejskiej.

Motocykliści jednak nie odpuszczali i regularnie podnosili temat – na czele z Fundacją Jednym Śladem oraz Pawłem Lenarczykiem, radnym Ursynowa. W końcu ZTM zlecił Politechnice Warszawskiej badania, a wyniki zaprezentowano wczoraj, 26. września. Zachowania jednośladów badano na ul. Radzymińskiej oraz Trasie Łazienkowskiej i jak relacjonuje Fundacja Jednym Śladem:

„Dane pokazują jednoznacznie, że motocykliści i tak w zdecydowanej większości (80% w godzinach szczytu) poruszają się po buspasach, ale robią to bezpieczniej i bardziej przestrzegają przepisów niż poza nimi. ~90% motocyklistów poruszających się buspasem na badanym odcinku ul. Radzymińskiej w trakcie badania nie przekroczyło dozwolonej prędkości, jednocześnie w trakcie całego badania nie doszło do ani jednej sytuacji w której motocykl na buspasie zmusiłby kierowcę autobusu do zmiany prędkości lub kierunku jazdy. Niestety wiele takich sytuacji miało miejsce poza buspasami, gdzie tzw. konflikty pomiędzy autami a motocyklami są na porządku dziennym.”

W świetle takich wyników, ZTM natychmiast zmienił zdanie co do motocyklistów na buspasach. Zaraz po prezentacji wyników, rzecznik ZTM, Igor Krajnow powiedział:

„Wbrew temu, co wcześniej myśleliśmy, z analiz wynika, że wpuszczenie motocyklistów na buspasy nie spowolniłoby ruchu i byłoby bezpieczne. Zapoznaliśmy się z rekomendacjami, o ostatecznej decyzji będziemy informować.”

Jeszcze tego samego dnia, we wtorek o 16:30 z Urzędu Miasta za sprawą Wiceprezydent nadeszła pozytywna informacja. Motocykle wjadą na buspasy! Projekt ruszy na wiosnę 2018 r., póki co testowo na rok, na ul. Radzymińskiej i Trasie Łazienkowskiej. Motocykliści dopięli swego, brawo!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły